szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Védekezés az osztrák OMV ellenséges ajánlata ellen, így kommentálták szerdán a legtekintélyesebb német üzleti napilapok a Mol olaszországi bevásárlását.

Mind a Handelsblatt, mind a Financial Times Deutschland terjedelmes tudósításban számolt be arról, hogy a magyar olajipari vállalat megvásárolta az olasz Italia Energia e Servizi (IES) céget, és mindkét újság azt hangoztatta, hogy a Mol a vásárlással az osztrák vetélytárs, az OMV átvételi szándéka ellen kívánta magát felfegyverezni.

A Handelsblatt a vételárat szakértőkre hivatkozva 700 millió euróra becsülte, hozzátéve, hogy a pontos árat a Mol részéről nem közölték. Az újság a továbbiakban beszámolt a Mol-OMV ügy hátteréről, az osztrák energiaszolgáltató azon kísérleteiről, hogy megvásárolja a magyar vállalatot. Ezeket a törekvéseket – mint a Handelsblatt emlékeztetett – a Mol és a magyar kormány egyaránt barátságtalannak minősítette, és határozottan elutasította az osztrák vételi szándékot.

Bécsben azonban – fűzte hozzá a lap – mindennek ellenére a politika változatlanul üdvözölné a Mol megvásárlását. A Handelsblatt ezzel kapcsolatban idézte Martin Bartenstein osztrák gazdasági minisztert, aki egy interjúban a közelmúltban ismét azt hangoztatta, hogy a maga részéről az OMV és a Mol összeolvadását „értelmes” lépésnek tartaná.

A Handelsblatthoz hasonlóan Financial Times Deutschland is részletesen tudósított az OMV és a Mol közötti viszályról, hangoztatva, hogy az osztrák cég törekvései részleges politikai válságot okoztak Ausztria és Magyarország között. A tekintélyes üzleti napilap idézte Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt, aki az OMV célját ellenséges törekvésnek nevezte, és hangsúlyozta, hogy Magyarország minden rendelkezésére álló eszközzel védekezni kíván a magyar cég teljes osztrák kivásárlása ellen.

Az újság idézte a Mol első számú vezetőjét, Hernádi Zsoltot, aki szerint az olasz cég megvásárlása „jó alapot” jelent a további terjeszkedéshez a térségben. Mindehhez a lap hozzátette: az IES megvásárlását az elemzők is további vásárlások nyitányának tekintik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Megint saját részvényeket vásárolt a Mol

A Mol Nyrt. a múlt pénteken 300 ezer darab Mol részvényt vásárolt a Budapesti Értéktőzsdén 29.339 forintos átlagárfolyamon - közölte az olajtársaság a tőzsde honlapján hétfőn.

MTI Gazdaság

Hernádi: "értékromboló" lenne a Mol-OMV egyesülés

„Értékromboló" lenne részvényesi szempontból a Mol és az OMV egyesülése, mivel az összeolvadt társaság jelentős vagyoneladásra kényszerülne finomítói, valamint nagy- és kiskereskedelmi szinten egyaránt, mondta a keddi Financial Timesnak a magyar olajipari vállalat elnök-vezérigazgatója.

MTI Gazdaság

A Mol szerint csak pletyka a PKN-fúzió

A Mol-csoport kommunikációs igazgatója a lengyel PKN-nel való tárgyalásokkal kapcsolatos kérdésre így válaszolt: a Mol nem reagál piaci pletykákra. A fúzió lehetőségét egy lengyel napilap szellőztette meg.

MTI Gazdaság

Olasz céget vett a Mol

A Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. 2007. július 30-án szerződést írt alá az Italiana Energia e Servizi (IES), finomítással és kereskedelemmel foglalkozó társaság 100 százalékának megvásárlására - közölte a Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján kedden.

MTI Gazdaság

Mégsem tettek ajánlatot a Mol-ra

Nem érkezett bejelentés a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) nyilvános ajánlattételről a Mol részvényekre pénteken a hivatali munkaidő végéig – közölte a hivatal.