szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha az OMV és a Mol egyesülne, olyan monopolhelyzetbe kerülne az új cég Magyarországon, Szlovákiában és Ausztriában, amihez az európai versenyhivatal sohasem járulna hozzá – mondta Mosonyi György, a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. Vezérigazgatója. Szerinte az OMV felvásárlási próbálkozása lekerült a napirendről. Bár az OMV szerint az új cégnek csak néhány benzinkutat kellene eladnia, a Mol számításai szerint azonban 400-500 állomást kellene bezárni.

Mosonyi György elmondta, hogy az egyesült vállalat a magyar gázolaj nagykereskedelmi piacon 97 százalékos, a benzin nagykereskedelmi piacon pedig 94 százalékos részesedést birtokolna. A szlovák piacon a két arány 88 százalék és 83 százalék, míg az osztrák területen 67 százalék és 75 százalék lenne.

A vezérigazgató szerint az OMV és a Mol között vannak kooperációs lehetőségek, például a gázüzletben, de az osztrák cég csak akkor lenne hajlandó az együttműködésre, ha megszerezhetné a magyar társaság fölött a kontrollt.

Mosonyi György kifejtette: az OMV lobbicéget alkalmaz arra, hogy befeketítse a Molt és Magyarországot, és elhitesse Brüsszelben azt, hogy nincsenek tisztában az uniós szabályokkal. A vezérigazgató úgy vélte, ha mégis bekövetkezne az egyesülés az OMV igazi pénzügyi befektetői, részvényesei is rájönnének arra, hogy az összeolvadás értékromboló.

Mosonyi György elmondta: az OMV ki nem mondott célja, hogy a következő egy évben a Molt kiiktassa a versenyből. Az egyesülést azért akarja elkezdeni, hogy egy brüsszeli versenyjogi eljárás elinduljon, s ez gátolja Molt abban, hogy megvalósítsa saját terveit a következő egy évben.

A vezérigazgató kifejtette: a térségben folytatódni fog a konszolidáció az iparágban. Az a törekvés azonban, hogy az egyik cég kiiktassa a másikat a versenyből, inkább monopolhelyzetre való törekvés, semmint konszolidációs folyamat. Mosonyi szerint mindkét cég érdeke az, hogy megvalósítsa saját növekedési és részvényesi értéknövelő stratégiáját. A saját részvény hányaddal kapcsolatban elmondta: nem tudni, hogy ennek az állománya miképpen alakul a közgyűlésig, lehet, hogy egy részét akvizícióra használják fel.

Kérdésekre válaszolva a vezérigazgató közölte: a Nabucco projektben kissé nehezebbé vált az együttműködés az OMV-vel, egyrészt a bizalom szintje miatt, másrészt pedig azért, mert a gázüzletágban az uniós energiapolitikával ellentétben az osztrákok nem akarják tulajdonosi alapon kettéválasztani a gázszállítást és az egyéb gázzal kapcsolatos kereskedelmi tevékenységet.

„Úgy ítéljük meg, hogy minden szempontból lekerült a napirendről az OMV felvásárlási próbálkozása. Az osztrák cég 2007. június 25-i bejelentése óta a média ugyan kiemelten kezelte hónapokig a történéseket, de az alaphelyzet változatlan maradt" – közölte a vezérigazgató. „A Mol igazgatósága és menedzsmentje konzekvensen kitartott és kitart amellett, hogy egy esetleges fúzió értéket rombolna, versenytársunk pedig a mai napig nem tudta érdemben alátámasztani állításait. Az elmúlt három hónapban túlságosan nagy energiákat kötött le a meddő médiaháború, amelyet kezdettől fogva nem társaságunk szított. Meggyőződésünk, hogy mind az érintett társaságok, mind pedig tulajdonosaik elemi érdeke, hogy térjen vissza a cégek tevékenysége a mindennapi keretek közé. A Mol ezért szeretné lezártnak tekinti az ügyet és folytatni az elmúlt évek sikeres stratégiáját” – hangsúlyozta Mosonyi György.

Az OMV nem tehet mást, mint vár (Oldaltörés)

Az osztrák OMV olaj- és gázipari vállalat vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer szerdán elismerte, hogy a jelenlegi körülmények között cégének nincs kilátása sikerre a Mol felvásárlására indított kísérletében, de hozzátette, hogy nem sürgős az ügy, és később javíthatják az ajánlatot.

A Molért részvényenként nem hivatalosan kínált 32 ezer forint marad az OMV ajánlata, de „soha nem mondjuk, hogy soha”, válaszolta Ruttenstorfer egy kérdésre, amely azt firtatta, hogy nem gondolkodnak-e az ajánlat emelésén.

A küzdelem akár három évig is elhúzódhat, és természetesen az árajánlatot is felül kell majd vizsgálni, ha és amennyiben elhárulnak az akadályok a Mol megvétele elől, foglalta össze Ruttenstorfer mondanivalóját a Reuters hírügynökség, a hírügynökség szervezte, bécsi befektetési értekezletről beszámolva.

Az OMV nem érzi sürgetőnek a továbblépést, jóllehet nagyon elkötelezett az egyelőre nem hivatalos ajánlata mellett. „De nem tudunk egyedül előbbre jutni” – mondta Ruttenstorfer, hozzátéve, hogy a Molba való betársulást a Mol oldalán akadályozó alapszabályi, törvényi és részvényesi problémákkal kapcsolatban „Brüsszelnek és a független részvényeknek kell dönteniük”. Elmondta, hogy az OMV jelenleg nem lát más, nagyobb méretű felvásárlási célpontot Közép-Európában a Molon kívül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu/MTI Gazdaság

Lex Mol: szigorú, de nem kirívó eset

A lex Mol mindenképpen erős védelmet jelent a strartégiai vállalatoknak, ám nemzetközi viszonylatban kirívó esetnek semmiféleképpen sem nevezhető – mondta el kérdésünkre Herczenik Ákos, a Raiffeisen részvényelemzője.

MTI Gazdaság

Tőzsdenapi várakozások: bizonytalan Mol-árfolyam

Nem számítanak jelentősebb árfolyammozgásokra kedden az MTI által megkérdezett üzletkötők, akik bizonytalannak nevezték a hétfőn este elfogadott Lex Mol hatásának mértékét az olajipari cég árfolyamára.

MTI Gazdaság

Elfogadták a lex Molt

Az Országgyűlés hétfőn elfogadta a lex Mol néven emlegetett jogszabályt, vagyis a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosítását.

MTI Gazdaság

Mol: újabb OMV állítás bizonyult félrevezetőnek

Az osztrák versenytárs, az OMV újabb állítása bizonyult félrevezetőnek, miután csütörtökön az illetékes EU-biztos bejelentette, hogy nincs szándékában semmilyen intézkedést javasolni az egy részvény-egy szavazat ügyében az Európa Parlamentnek - mondta Ferencz I. Szabolcs, a Mol Nyrt. kommunikációs igazgatója.

hvg.hu Gazdaság

Mennyit bukhatnak az OMV-vezérek a Mol-on?

Ruttenstorfer, Roiss, Davies, Langanger és Auli, azaz az OMV vezérkara nem keveset kockáztat saját vagyonából is, ha rossz döntést hoz a Mol-felvásárlással kapcsolatban, ugyanis az osztrák cégnél nem garasoskodnak a részvényopciókkal.

MTI Gazdaság

Az OMV-Mol ügyet nem, de a jogszabályt vizsgálják

Nem folyik versenyügyi vizsgálat az OMV-Mol ügylet ügyében az Európai Bizottságon, miután ilyen jellegű felvásárlással kapcsolatos hivatalos értesítés nem érkezett Brüsszelbe - közölte a végrehajtó testület illetékes szóvivője, Jonathan Todd. A belső piaci kérdésekért felelős bizottsági főigazgatóság viszont vizsgálja a héten megszavazott jogszabályt.

Gazdaság

Rendkívüli Mol-közgyűlés a jövő héten?

Az osztrák OMV arra készül, hogy összehívja a Mol-részvényesek rendkívüli közgyűlését annak érdekében, hogy a Mol-vezérek ne tudják megvétózni az ellenőrzésük alatt álló 40 százalékos pakett segítségével a magyar társaság felvásárlását - írja a Reuters.