szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kereskedelmi szálláshelyek bruttó bevétele 4 százalékkal nőtt tavaly az első tizenegy hónapban az előző évi bázishoz képest, s elérte a 227 milliárd forintot – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön.

A szállásdíjbevétel 131 milliárd forint volt, 7 százalékkal nőtt a vizsgált időszakban. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások január-novemberre számított árindexe 8,4 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbi szinthez képest, ezen belül a szálláshely-szolgáltatásban 5,8 százalékos áremelkedést mértek.

Január-novemberben 3,2 millió külföldi vendég 9,6 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 2,4 százalékkal nőtt, a vendégéjszakák száma lényegében nem változott 2006 azonos időszakához viszonyítva. A szállodák átlagosan 51 százalékos szobakihasználtsággal működtek, ez 1,8 százalékponttal haladta meg a 2006 azonos időszaki foglaltságot.

Az Európai Unióból érkezett vendégek száma 1,4 százalékkal elmaradt a korábbi év azonos időszakától. A legjelentősebb küldő országból, Németországból érkezett vendégek száma 8 százalékkal csökkent, a szomszédos országok közül legnagyobb mértékben a Romániából érkezők vendégéjszakái bővültek, 42 százalékkal, visszaesés csupán az osztrákok esetében volt, 1,6 százalék.

A szállodákban eltöltött vendégéjszakák esetében csupán az öt- és háromcsillagos kategóriákban regisztráltak növekedést, 2,7-2,1 százalékot, az összes többinél csökkenést mértek. A vendégéjszakák száma a wellness-szállodák esetében mutatta a legnagyobb emelkedést (7 százalék), melyet az apartmanszállók követnek 3,5 százalékkal. Az egyéb szálláshelytípusoknál csökkenést mért a KSH, kivéve a kempingeket, ahol 2 százalékos volt a növekedés.

Január-novemberben a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma csak 0,9 százalékkal nőtt 2006 azonos időszakához képest. A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 4 százalékkal emelkedett, a szálláshely-szolgáltatás területén az áremelkedés 6 százalékos volt, csakúgy, mint 2006 hasonló időszakában.

A megfigyelt időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 3,7 millió belföldi vendéget és 9,3 millió belföldivendég-éjszakát regisztráltak. A vendégek száma 3, a vendégéjszakák száma 2 százalékkal nőtt 2006 január-novemberéhez képest.

A belföldivendég-éjszakák száma – a kétcsillagos szállodák kivételével – az összes szállodai kategóriában emelkedett. Az ötcsillagos házakban 34, a négycsillagosokban 20 százalékkal emelkedett a vendégéjszakák száma, a szállodákban összességében 5 százalékos volt a bővülés.

A Balaton vendégforgalma – mindenekelőtt a belföldi vendégeknek köszönhetően – a több évi csökkenés és stagnálás után 2007-ben nőtt. Január-novemberben a szállásdíjbevétel összességében bruttó 19,3 milliárd forintot tett ki, ez folyó áron 12 százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. Az emelkedést a belföldi turizmus 25 százalékos bevétel növekedése okozta, a külföldi szállásdíjbevételek 4 százalékkal csökkentek.

Budapest továbbra is elmarad az előző év azonos időszakában elért teljesítményétől: a belföldi szállásdíjbevételek jelentősen csökkentek (14 százalékkal), a külföldiektől származó bevételek 1 százalékkal növekedtek a 2006. január-novemberi időszakhoz mérten. Az ország egészére számított belföldivendég-forgalom bevételei jelentősen gyarapodtak, és a külföldieké enyhén emelkedtek.

Január-novemberben 23,9 milliárd forint értékben váltottak be üdülési csekket a különböző szolgáltatóknál, ebből 15,9 milliárd forint értékben a kereskedelmi szálláshelyek (az összes árbevétel 7 százaléka), 2,2 milliárd forint értékben a magánszálláshelyek fogadták el a csekket.

2007. november 30-án a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 1895, ezen belül 725 szálloda, 865 panzió és 305 egyéb szálláshely (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) működött. A november végén üzemelő 158 ezer kereskedelmi férőhely 61 százaléka a szállodákban állt rendelkezésre. November végén a szállodai szobák száma 44 ezer, a férőhelyek száma 97 ezer volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Szállodák: csökkent a vendégéjszakák száma

Az idén az első hét hónapban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

Vállalkozás

Állati hangokkal kísérleteznek a szállodák

Az évente mintegy 3 millió látogatót vonzó, ám forráshiányos állatkertek többsége a turizmus fellendítésében lát kitörési lehetőséget. Oroszlán üvöltés, napenergia és a rejtőzködő állatok webkamerás kukkolása - így küzdenek fennmaradásukért.

MTI Itthon

Toplista: szállodák Magyarországon

Szívesen szállna meg ott, ahol Madonna, Brad Pitt, Eddie Murphy, Paul McCartney, Elton John, Michael Schumacher és más hírességek is eltöltöttek már néhány éjszakát? Kíváncsi arra, hogy melyik Magyarország legjobb szállodája?

hvg.hu Gazdaság

Olcsó szállodákat hoz a Warimpex és a Louvre Hotels

A bécsi tőzsdén jegyzett Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG és a Louvre Hotels olcsó szállodalánc kiépítését vették tervbe Közép-Európában. Warimpex hétfőn jelentette be a célra létesítendő közös vállalat megalapítását.

MTI Gazdaság

Szállodák kihasználtsága, január-június: 54,2 százalék

Az év első felében a három-, a négy- és az ötcsillagos szállodák az előző év azonos időszakához hasonlóan, átlagosan 54,2 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek, a folyó áron számított bruttó szobaárbevétel 3,5 százalékkal nőtt, a nettó szobaárbevétel 0,8 százalékkal csökkent – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Százmilliós veszteséget okoztak a zavargások a szállodáknak

A szeptember-októberi budapesti zavargások és az erről megjelenő tudósítások nagy mértékben járultak hozzá ahhoz, hogy októberben 40 ezerrel csökkent a fővárosi szállodai vendégéjszakák száma, illetve ennek következtében 127 millió forinttal a bevétel.

MTI Gazdaság

Kevesebb vendég a magyar szállodákban

Miközben a vendégek által eltöltött éjszakák száma a kereskedelmi szálláshelyeken 3 százalékkal csökkent, a szálláshelyek összes bevétele folyó áron 5 százalékkal nőtt az idén az első háromnegyedévben az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MTI Gazdaság

Nőtt a szállodák kihasználtsága

Az év első negyedévében a három-, négy- és ötcsillagos szállodák az előző év azonos időszakánál közel 1 százalékponttal magasabb, átlagosan 46,5 százalékos szobakapacitás-kihasználtsággal működtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.