szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtöki moszkvai villámlátogatásáról és a Déli Áramlat gázvezetékről szóló kormányközi megállapodás aláírásáról szólva a pénteki orosz lapok Vlagyimir Putyin elnök szavait emelték ki, amelyek szerint a Déli Áramlat gázellátása biztosítva van, miközben a tervezett Nabucco vezeték mögött egyelőre nincs gázforrás.

Gyurcsány és Putyin. A Déli Áramlat még nem tuti
© AP
A Kommerszant című tekintélyes gazdasági szaklap is erről írt, hozzátéve: Gyurcsány Ferenc mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a gázszállítás terén Magyarország nagyobb versenyt szeretne, mivel jelenleg nem piaci mechanizmusról van szó, hanem sokoldalú nemzetközi együttműködésről.

A Kommerszant azonban szakértőket idézve felhívta a figyelmet arra, hogy a tranzitországokkal kötött megállapodások még nem garantálják a Déli Áramlat határidőre való megépítését, ugyanis az építkezéshez Ukrajna hozzájárulására is szükség van, mivel a vezeték Fekete-tengeri szakasza nagyrészt Ukrajna kontinentális talapzatán haladna.

Mihail Korcsjomkin, az East European Gaz Analysis (Kelet-Európai Gázelemzés) cég igazgatója a lapnak nyilatkozva úgy vélte: a Gazprom ugyanazt a hibát követte el, mint a Balti-tengeren építendő Északi Áramlat esetében: megállapodott az importőrökkel és bejelentette a vezeték építését, s csak eztán kéri majd az építkezéshez szükséges engedélyeket a "sértett" tranzitállamoktól, amelyeknek gazdasági övezetén a vezeték átmenne. A Déli Áramlatnak Ukrajna és Románia felségvizein kell áthaladnia: szóba jöhetne még Törökország, de Ankarát 2006-ban kizárták a Déli Áramlat projektből.

„Ilyen módon Ukrajna újabb nyomásgyakorló eszközhöz jut a Gazprom és Kijev között egy hete újra kiéleződött gázvitában, amelyben az orosz monopólium ezúttal március 3-ra helyezte kilátásba a gázcsap elzárását, ha Ukrajna nem fizet” – írta a lap. Emlékeztetett arra, hogy Julija Timosenko ukrán kormányfő januárban felvetette egy további Európába vezető alternatív vezeték, a Fehér Áramlat ötletét, és az ukrán kormány forrásait idézve azt írta: amennyiben Európa támogatja az ukrán Fehér Áramlatot, lehet szó az orosz Déli Áramlat nyomvonalának gyors engedélyezéséről, mivel Ukrajnának viszont orosz felségvizeken kell átvinnie vezetékét. „Ellenkező esetben Ukrajna nemzeti érdeke nem a Déli Áramlat támogatását diktálja” – írta a lap ukrán forrását idézve. Az illetékes orosz minisztérium szakértőjére hivatkozva ugyanakkor rámutatott: Kijev nem tilthatja meg a Déli Áramlat építését, de egyeztetni kell vele a nyomvonalat és a környezetvédelmi vonatkozásokat, amelyek elbírálására az ukrán törvények szerint legfeljebb egy év áll rendelkezésre.

A The Moscow Times című angol nyelvű napilap szerint a Nabuccót általában a Déli Áramlat potenciális riválisának tekintik, mivel nagyjából azonos kapacitással ugyanazokba az európai országokba irányul. A lap azonban idézte az OMV osztrák kőolaj- és földgázipari konszernnek a Nabucco kérdéseiben illetékes szóvivőjét, aki azt mondta: Európában az előrejelzések szerint robbanásszerűen növekszik majd a szükséglet, és mindkét vezetéknek helye lesz. A  Nabucco terv – amelyet az EU és az Egyesült Államok támogat – egyelőre nem halad, mivel nincsenek még megállapodások a legfontosabb gázszállító országokkal a vezeték gázzal való ellátásáról - írta a The Moscow Times. Idézte Szergej Kuprijanov Gazprom-szóvivőt is, aki csütörtökön elmondta: a konszern egy másik lehetséges változatot is vizsgált a Déli Áramlat északi ága számára, ezt azonban elejtette, mivel Románia nem mutatott kellő érdeklődést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Nem korlátozza Magyarországot a Déli Áramlat

Az Egyesült Államok továbbra is a Nabucco-program támogatására ösztönzi Magyarországot – közölte Matt Bryza amerikai helyettes külügyi államtitkár, aki az ügyben kedden folytatott megbeszéléseket a magyar kormány képviselőivel.

hvg.hu Gazdaság

Medvegyev és Gyurcsány: szabad út a Déli Áramlatnak?

Európának szüksége van a Kaszpikumból és a Közép-Keletről származó földgázra, mert oldania kell az Oroszországtól való energiafüggést. A Nabucco vezeték tervét ezért szorgalmazza oly’ erőteljesen az Európai Unió. Az oroszok ugyanakkor nem akarnak kimaradni az új európai gázüzletből, s több alternatívát is felvázoltak: Észak-Európának az Északi Áramlatot, Közép-Európának a Kék Áramlatot, Dél-Európának a Déli Áramlatot. Ez utóbbi áll legközelebb a megvalósuláshoz, ráadásul Magyarországot is érinti.

MTI Gazdaság

Déli Áramlat: az MFB lehet a kiválasztott

Az MFB vagy valamelyik projekttársasága lehet az a 100 százalékos állami tulajdonban levő magyar vállalat, amelyik részt vesz a Déli Áramlat megépítésében – derült ki Veres János pénzügyminiszter szavaiból az Országgyűlés ezzel foglalkozó összevont bizottsági ülésén.