szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc és Vlagyimir Putyin orosz elnök jelenlétében írják alá csütörtökön Moszkvában a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről kidolgozott megállapodást.

Az előzetes egyezség nyomán a magyar törvények szerint bejegyzett közös vállalat jön létre, amelyben mindkét fél 50-50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik. Oroszországot a Gazprom képviseli, míg a magyar állam egy száz százalékos állami tulajdonú társaságon keresztül vesz részt a magyar területen áthaladó gázvezeték, illetve egy egymilliárd köbméteres gáztározó építésében

A Déli Áramlat vezeték orosz területről kiindulva a Fekete-tengeren mélyén keresztül éri majd el Bulgáriát: déli ága Görögországon át Olaszországba vezet, míg az északi Románia, Szerbia és Magyarország érintésével Ausztriában csatlakozik a nyugat-európai csőrendszerekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Medvegyev és Gyurcsány: szabad út a Déli Áramlatnak?

Európának szüksége van a Kaszpikumból és a Közép-Keletről származó földgázra, mert oldania kell az Oroszországtól való energiafüggést. A Nabucco vezeték tervét ezért szorgalmazza oly’ erőteljesen az Európai Unió. Az oroszok ugyanakkor nem akarnak kimaradni az új európai gázüzletből, s több alternatívát is felvázoltak: Észak-Európának az Északi Áramlatot, Közép-Európának a Kék Áramlatot, Dél-Európának a Déli Áramlatot. Ez utóbbi áll legközelebb a megvalósuláshoz, ráadásul Magyarországot is érinti.

MTI Gazdaság

Nem korlátozza Magyarországot a Déli Áramlat

Az Egyesült Államok továbbra is a Nabucco-program támogatására ösztönzi Magyarországot – közölte Matt Bryza amerikai helyettes külügyi államtitkár, aki az ügyben kedden folytatott megbeszéléseket a magyar kormány képviselőivel.

MTI Gazdaság

Déli Áramlat: az MFB lehet a kiválasztott

Az MFB vagy valamelyik projekttársasága lehet az a 100 százalékos állami tulajdonban levő magyar vállalat, amelyik részt vesz a Déli Áramlat megépítésében – derült ki Veres János pénzügyminiszter szavaiból az Országgyűlés ezzel foglalkozó összevont bizottsági ülésén.