szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Határozott, bátor és koncentrált adócsökkentésre van szükség 2009-2010-ben a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) javaslata szerint, amely évi 360 milliárd forint költségkihatással számol, ez már jelentősen javíthat a vállalkozások versenyképességén - mondta Futó Péter, az MGYOSZ társelnöke szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

 

Határozott, bátor és koncentrált adócsökkentésre van szükség 2009-2010-ben a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) javaslata szerint, amely évi 360 milliárd forint költségkihatással számol, ez már jelentősen javíthat a vállalkozások versenyképességén - mondta Futó Péter, az MGYOSZ társelnöke szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.
 
Az MGYOSZ szerint nem halogatható az adócsökkentés, mivel az magyar gazdaság alacsony növekedéséből adódó problémákat felerősítik a nemzetközi pénzpiacról érkező vészjelek - jelentette ki Futó Péter.
 
Az adócsökkentésre rendelkezésre álló források mindig kisebbek lesznek, mint amennyire egy hathatós adócsökkentéshez szükség lenne, ennek ellenére a kormány által is javasolt évi 200-250 milliárd forintot kissé megemelve 360 milliárdra, már érezhető javulást lehetne elérni a versenyképesség javításában - hangsúlyozta az MGYOSZ társelnöke.
 
A következő két évben két lépésben meg kell szüntetni a vállalkozások négy százalékos különadóját, miközben a munkaadókat terhelő tb-járulékot 3-3 százalékponttal szükséges mérsékelni - közölte Futó Péter.
 
A különadóból származó költségvetési bevétel tavaly 179 milliárd forint volt, így 90-90 milliárdos költségvetési bevétel esik ki, ha két év alatt megszűnik. A tb-járulék csökkentése 3 százalékponttal 2009-től évente ugyancsak 90 milliárd forintot jelent, két év alatt tehát 180 milliárdot. Futó Péter szerint ezek a lépések beilleszthetők az adó- és járulékrendszer  további átalakításába, azaz a később megvalósuló adóreformba.
 
Az MGYOSZ úgy látja, hogy az egyensúlyi problémák megoldása után  a kormánynak az a feladata, hogy a növekedést gyorsítsa - tette hozzá Rolek Ferenc alelnök. "Fordítva ülünk a lovon, ha a rendelkezésre álló összegből indulunk ki, ahelyett, hogy az adócsökkentés révén mozgósítható növekedési tartalékra, a vállalkozások ösztönzésére, a versenyképesség javítására koncentrálnánk" - foglalta össze az MGYOSZ koncepciójának gondolatmenetét  Rolek Ferenc.
 
Az MGYOSZ vezetői felhívták  a figyelmet arra is, hogy a kormány által preferált adócsökkentési javaslat, amely elsősorban a 10-nél kevesebb dolgozót foglalkoztató vállalkozások terheit csökkentené, egyértelműen a szürkegazdaság erősödéséhez vezet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vállalkozás

A hipa, az adócsökkentés és az adótanácsadó felelőssége

Az iparűzési adó (hipa) bevezetéséről a helyi adóról szóló törvény alapján és keretei között az önkormányzat dönt. Mivel a központi költségvetési juttatások szétosztásakor az iparűzési adót – bevezetésétől függetlenül – figyelembe veszik, majdnem minden település működteti ezt az adónemet. Ha ugyanis nem vezeti be, ez az összeg hiányzik a gazdálkodásából. Az EU döntött a kérdésben, de az ügy kapcsán az adótanácsadók szerepéről is sok szó esett: mit tehetnek és mekkora felelősségük van? Vámosi-Nagy Szabolcs, az E&Y adószakértője kommentál.

hvg.hu Gazdaság

Veres: szükség van adócsökkentésre

Magyarországon szükség van adócsökkentésre, s erre megvan a reális lehetőség - mondta Veres János pénzügyminiszter hétfőn; konkrétumokat nem árult el, csak annyit, hogy az arányok és az adózási gyakorlat megváltoztatásával kívánnak forrást teremteni az adócsökkentésre.

MTI Itthon

Gyurcsány: a népszavazás döntései károsak

Gyurcsány Ferenc szerint bármennyire igaza van a kormánynak abban, amit képvisel, figyelmeztető jel, hogy ebben sokan nem osztoznak vele az országban, ugyanakkor, mint mondta, nemcsak nekik, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kellene tartania.

MTI Itthon

Gyurcsány: az egykulcsos adó a jómódúaknak jönne csak jól

A március 9-ei népszavazással, és annak következményeivel jelentősen csökkent annak a lehetősége, hogy érdemi adócsökkenést lehessen végrehajtani Magyarországon - reagált Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a frakciók képviselőinek felszólalására hétfőn a parlamentben, napirend előtt.