szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A munkát terhelő adók GDP-hez viszonyított aránya Magyarországon messze a legmagasabb a visegrádi országokkal összehasonlítva – derült ki egy közelmúltban tartott budapesti nemzetközi szakszervezeti tanácskozáson.

A visegrádi országok szakszervezeti vezetőinek találkozóján Novák Tamás, a Világgazdasági Kutató Intézet kutatásvezetője összehasonlító adatokat ismertetett, a 2005-ös és a korábbi évek statisztikája alapján. Ezek szerint Magyarországon a munkát a GDP 19,6 százalékát kitevő adók terhelték, miközben Szlovákiában ez 12,6 százalék, Lengyelországban 14 százalék, Csehországban 17,8 százalék volt. Valamennyi országban a munkát terhelő összes járulékot, adót figyelembe veszik, tehát a társadalombiztosítási és egyéb járulékokat valamint a személyi jövedelemadót is.

Az összes járulék és adóterhelés is Magyarországon volt a legmagasabb, a GDP százalékában Szlovákiában 29,3 százalék, Lengyelországban 34,2 százalék, Csehországban 36,3 százalék, Magyarországon 38,5 százalék. A járulékok és adók összességéből, azaz az összes adóterhelésből a társadalombiztosítási járulék aránya Magyarországon volt a legalacsonyabb, 35,3 százalék. Ugyanez Szlovákiában 36,9 százalék, Lengyelországban 40 százalék, Csehországban 41,5 százalék.

A személyi jövedelemadó szerepe ugyanakkor Magyarországon kiemelkedő. A személyi jövedelemadó az összes járulékok és adók 9,4 százalékát adta Szlovákiában, 11,5 százalékát Lengyelországban, 12,8 százalékát Csehországban és 17,1 százalékát Magyarországon.

A tőkejövedelmet terhelő – tehát osztalék, tőkenyereség jellegű – adók viszont Magyarországon messze a legkisebbek. Ez a GDP százalékában csupán 4,5 százalék, miközben Szlovákiában 4,8 százalék, Csehországban 7,1 százalék, Lengyelországban 8,4 százalék volt. Sőt a korábbi éveket is elemezve kiderül, hogy 4 százalék alá csak Magyarország ment a tőkejövedelmet terhelő adókban, 1995-ben például 3,5 százalék volt ez a terhelés, 1996-ban, 1997-ben 3,6-3,6 százalék. Szlovákiában például 1995-ben 9,5 százalék volt ez az elvonás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Gazdaság

Veres János: átmeneti adóterhelés után csökkenés

Az adóterhelés átmeneti növekedésének mértéke a konvergenciaprogram első másfél évében GDP-arányosan mintegy 1,7 százalékpontot tesz ki, és ugyanilyen mértékben, 37,3 százalékra csökken 2010-ig – mondta Veres János hétfőn egy televíziós műsorban.

Gazdaság

Növekvő szja, csökkenő adóterhelés

Tavaly összesen mintegy 5500 milliárd forint összevont jövedelem után kellett adózniuk az állampolgároknak, ami 10,9 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.

MTI Gazdaság

Kamara: 100 milliárddal emelkedett tavaly a vállalatok adóterhelése

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) számításai szerint 2004-ben 100 milliárd forinttal emelkedett a vállalkozások nettó terhelése, míg 2005-ben várhatóan 35-45 milliárd forinttal növekszik - mondta Parragh László, az MKIK elnöke a kamara gazdasági évértékelő felméréséről tartott sajtótájékoztatóján.

MTI Itthon

Gyurcsány: csökkenő adóterhelés, növekvő családtámogatás

A személyi jövedelemadó rendszer változása az átlagos jövedelműek számára jövőre kevesebb, mint 19 forint adóterhelést jelent minden száz forint megkeresett jövedelemből - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök napirend előtt az Országgyűlésben.

hvg.hu Gazdaság

Aránytalan adóterhelés, nagyüzemi adócsalás

A jövedelemadó bevallások és az áfabefizetés adatainak vizsgálata azt mutatja, hogy az adóelkerülés miatt a GDP negyedének-harmadának megfelelő adóalap tűnik el Magyarországon. Ez nemzetközi összehasonlításban is jelentősnek tekinthető – állapítja meg az Magyar Nemzeti Bank egyik műhelytanulmányából.