szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország a hónap elején hivatalosan is eljuttatta jelentkezési kérelmét Brüsszelbe az Egységes Mezőgazdasági Támogatási Rendszerhez, az SPS-hez való jövő év eleji csatlakozás érdekében - közölte Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Az SPS rendszerrel kapcsolatban az államtitkár utalt arra, hogy amennyiben az őszi parlamenti ülésszakon nem kap támogatást az Országgyűléstől a rendszerhez való csatlakozáshoz az agrárkormányzat, úgy a jelenlegi támogatási rendszert alkalmazzák tovább. 

Az államtitkár jelezte azt is, hogy az SPS-hez való csatlakozást továbbra is célszerűnek tartja az agrárkormányzat, ám a támogatott terület (ötmillió hektár) már nem. Ezért az újonnan agrártámogatást kérők arra számíthatnak, hogy a jövőben szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük, ha mezőgazdasági támogatást kívánnak igényelni.

Gőgös Zoltán szólt arról is, hogy Magyarország csak akkor tudja termékeit az eddiginél jobb áron értékesíteni a piacon, ha nagyobb azok feldolgozottsági foka, több a hozzáadott érték. Ezért a feldolgozó üzemeket is korszerűsíteni kell, amire a működtetőknek meg is van az igényük. Ez utóbbit mutatja, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban  (ÚMVP) e célra meghirdetett támogatásra mintegy 56 milliárd forintos támogatási igény érkezett.

Annak érdekében pedig, hogy a korszerű energia-előállítást és -felhasználást segítse a kormányzat, a bioüzemanyagok előállítását is ösztönözni kívánják. Főként a nyers szesz előállításának és az olajprések létrehozásának támogatásával kívánják e folyamatot gyorsítani. Ez utóbbi azért is fontos, mivel az olajprések melléktermékét az állattenyésztésben takarmányként is lehet használni.

Az államtitkár jelezte - utalva Font Sándor nemrégiben közzétett nyílt levelére -, hogy az agrárkormányzat nem zárkózik el az egyeztetéstől a szőlőtermelőkkel és feldolgozókkal, de azt nem a sajtó útján kívánja megtenni. Továbbá nem akar a piaci folyamatokba sem beavatkozni, ezért még az egyeztetést nem tartja a napi teendők közt számon, az szerinte csak később lesz időszerű.

Arra az újságírói kérdésre, hogy hány gazdálkodót érinthet egy esetleges agrártámogatás-visszafizetés, Gőgös Zoltán úgy vélte, hogy ez 3-4 ezer esetleg 5 ezer gazdálkodó számíthat az utólagos, úgynevezett retró ellenőrzésre. Ezen gazdálkodók közül pedig, akik jogosulatlanul vették igénybe az agrártámogatást, azaz nagyobb területre igényeltek pénzt, mint amire járt volna, azoknak ezt vissza kell fizetniük. Ezt az összeget Gőgös Zoltán a legrosszabb esetben mintegy 500 millió forintra becsülte.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A globális felmelegedés ellenére növelhető a hazai agrártermelés

A globális felmelegedés miatt átalakuló feltételekhez alkalmazkodva fokozni lehet a hazai mezőgazdasági termelést, és akár 20 millió ember számára elegendő élelmiszer előállítására lehet berendezkedni - állítja a gödöllői Szent István Egyetem tudományos műhelyének elemzése, amelyet az agrártárca részére készítettek.

MTI Gazdaság

Átalakul az Agrár Forgóeszköz Hitelprogram

Az Új Magyarország Agrár Forgóeszköz Hitelprogram 20 milliárd forintos keretösszegének terhére szeptember 15-ig refinanszírozási hitelkérelmek is befogadhatók – az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny legutolsó számában jelent meg.

MTI Gazdaság

Uniós agrárpolitika: módosítanák a támogatási rendszert

Mezőgazdasági reformjavaslatokat jelentett be kedden az Európai Bizottság, ezek lényege az "uniós kormány" szerint az, hogy a mezőgazdasági termelők szabadon kielégíthetik az egyre növekvő keresletet, és gyors választ adhatnak a piaci jelzésekre.