szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A megállapított 9 eurócentes ipari almafelvásárlási ár ellen tiltakozó magyar tulajdonú feldolgozócégek tárgyalási lehetőséget kértek a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől a vita rendezésére kedden - erről az érintett cégtulajdonosok beszéltek.

Kovács Károly, a mátészalkai Első Szatmári Almafeldolgozó és Kereskedelmi Korlátolt Felelősségű Társaság (ESZAT Kft.) és Hyross András, a nagykállói BRIX Trade Kft. tulajdonosa azt kérte a tárca vezetőjétől, hogy kapjanak módot a kialakult nehéz helyzet kezelését lehetővé tevő javaslataik ismertetésére. A cégalapítók szerint a tárgyalásokat akár már szerdán megkezdheti a minisztérium kijelölt szakembere a feldolgozók képviselőivel. 
 
Az agrártárca szóvivője hétfőn közölte: az agrárkormányzat kész megvizsgálni a hazai almafeldolgozók kormányzati beavatkozást sürgető javaslatait, amennyiben azokat eljuttatják a tárcához és nem ellentétesek európai uniós, illetve magyar jogszabályokkal. 
 
A tárgyalási lehetőséget kérők levelükben nem tértek ki javaslataikra, s úgy nyilatkoztak, hogy azokat az egyeztetésen kívánják először ismertetni. A magyar tulajdonú cégek korábbi tájékoztatása szerint rossz megállapodás született a minisztérium, a legnagyobb feldolgozó, az osztrák érdekeltségű Agrana-Juice Magyarország Kft. és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) között. 
 
Az Agrana által vállalt 9 eurócentes árat a többi feldolgozó ugyanis nem tudja megfizetni, mivel az almából készült sűrítmény világpiaci ára legfeljebb 6 eurócentes alapanyagárat bír el. Az osztrák cég 150 ezer tonna alma feldolgozását tervezi, elsősorban szerződéses partnereitől vásárolja fel a gyümölcsöt, így a többi termelőnek - a megállapított ár ellen tiltakozók szerint - nem lesz piaca az almaeladáshoz. 
 
A becslések szerint több mint 500 ezer tonna alma termett, s a 120 ezer tonnás étkezési eladást is számítva mintegy 230 ezer tonna értékesítése kérdésessé vált. Az Agranán kívül - amely a feldolgozó kapacitás 50-55 százalékával rendelkezik - a 9 eurócentes ár megfizetését elutasította a másik nagyobb átvevő, a Rauch Hungária Kft., valamint a magyar tulajdonú feldolgozók is. 
 
A Rauch kapacitása egyébként 15-20 százalék arányú, míg a többi, 25-30 százalék kisebb feldolgozóké.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Almacsata: precedensértékű lehet a megállapodás

A magyar mezőgazdaság más ágazatai számára is precedens értékű lehet, ha az almatermelők és -feldolgozók között létrejön egy minimumár-megállapodás a továbbiakban - mondta Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) szövetségi igazgatója.

MTI Gazdaság

Véget ért az almacsata

Aláírta az ipari alma felvásárlási áráról és az állami támogatásról szóló megállapodást Gráf József agrárminiszter Jakab Istvánnal, a Magosz elnökével és Budai Gyulával, a szövetség igazgatójával csütörtökön a minisztérium épületében, ezzel egy időre hivatalosan is véget ért az almacsata.

MTI Gazdaság

Almacsata: kétmilliárdos támogatást kértek

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzati Közgyűlés mezőgazdasági bizottsága kétmilliárd forint azonnali támogatást kért az almaügy megoldásához a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztertől - erről Seszták Oszkár, a térségi helyhatóság elnöke (Fidesz) tájékoztatta a hétfőtől demonstráló gazdálkodók képviselőit Nyíregyházán, amikor átvette tőlük petíciójukat.