szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína 2009-re Ázsia legnagyobb fogyasztói piacává válik – jelentette be a kínai kereskedelmi miniszter a délkelet-kínai Fucsien tartományban hét elején kezdődött Hsziameni Nemzetközi Kereskedelmi és Befektetési Vásáron.

Csen Tö-ming szerint a belső piacokon a szórakoztatóipar, a lakáspiac és a turizmus részesedése fog növekedni a legjelentősebben. „Mint a világ leggyorsabban növekvő vásárlói piaca, Kína vezető helyen áll a mobiltelefon eladásokat, a belföldi turizmust és a szélessávú internetkapcsolattal rendelkező háztartások terjedését tekintve” – hangsúlyozta a kereskedelmi miniszter. Hozzátette, hogy Kína a világ második legnagyobb arany és a gépjármű vásárlója illetve eladója. Luxuscikkek fogyasztását tekintve pedig a világ legnépesebb országa a harmadik helyen áll.

Az egy főre jutó nemzeti össztermék (GDP) tavaly elérte a 2456 dollárt, és első ízben fordult elő, hogy a lakossági fogyasztás a befektetéseknél nagyobb részben járult hozzá Kína gazdasági növekedéséhez.

Az elmúlt öt év során mintegy 13,1 százalékos volt Kína fogyasztói növekedése, ha ez a tendencia csak évi 10 százalékon marad, 2020-ra a fogyasztói piac meghaladja a 30 ezer milliárd jüant (4380 milliárd dollárt).

Csen Tö-ming számításai szerint a világ luxustermék piacát 2014-re mintegy 23 százalékos részesedéssel Kína uralja majd, s 2015-re a külföldre irányuló lakossági turizmus terén a világ negyedik legnagyobb országává válik.

Ázsiában jelenleg Japán után a második legnagyobb fogyasztói piaca Kínának van. Ez a rangsor a Boston Consulting Group tanácsadó-elemző cég 2007-es jelentése szerint 2015-re változik meg, amikorra nagy valószínűséggel az Egyesült Államok után Kína lesz a világ második legnagyobb fogyasztói piaccal rendelkező országa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Kína öt éven belül vonzóbb befektetési célpont lesz mint az USA

Kína az elkövetkező öt évben várhatóan megelőzi a vállalati befektetések szempontjából jelenleg elsőszámú célpontnak számító Egyesült Államokat. Az európai gazdaságok a várakozások szerint vonzóak maradnak a befektetők szemében: az Egyesült Királyság megtartja igen erős helyzetét elsősorban pénzügyi szolgáltatási területen– állapítja meg a KPMG legfrissebb tanulmánya. Magyarországnak a magas szállítási költségek miatt várhatóan földrajzi elhelyezkedéséből származhat előnye.

MTI Gazdaság

Kína: leselkedő katasztrófák és tehetetlen kormány

A kínai hatóságok eredetileg a szocialista-kapitalista sikermodellt prezentáló rendszer diadalútjának szánták a pekingi olimpiát. Ám aki a fővároson túlra is kimerészkedik, az egy repedező birodalommal szembesül, amelyet a gazdasági fellendülés által felszabadított erők fenyegetnek – írta helyzetelemzésében a Der Spiegel.

MTI Gazdaság

Kína gazdasági növekedése lassult

Kína haza összterméke 10,1 százalékkal volt nagyobb a második negyedévben az egy évvel korábbinál, jelentették a kínai statisztikai hivatalban csütörtökön.

MTI Világ

Kína több honlap tilalmát feloldotta, de "objektív" tudósítást vár

Kína feloldotta több internetes honlap elérhetőségének tilalmát, mégsem lehet elérni sok oldalt az ötkarikás játékok médiaközpontjában. Hu Csin-tao kínai államfő ugyanakkor azt kérte külföldi újságíróktól, hogy "ne politizálják át" a játékokat, és reményét fejezte ki, hogy a tudósítások "objektívek lesznek".