szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Új Tulajdonosi Program (ÚTP) keretében, az Állami Autópálya Kezelő Zrt., a Magyar Villamos Művek Zrt. és a Mavir Zrt. kedvezményes részvényjegyzésben minden lakossági igényt kielégítenek – közölte Szuper József, a miniszterelnök főtanácsadója.

Markó Andrea, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára elmondta, hogy a három cég 25 százalék mínusz egy szavazatát figyelembe véve legalább 700 ezer személy élhet a kedvezményes jegyzési lehetőséggel, ennél nagyobb részvénycsomag eladása esetén számuk meghaladhatja az egymilliót.

Mindhárom cégben a kormányhatározatban meghatározott pakett egyharmadát a lakosságnak, kétharmadát intézményi befektetőknek szánják, de az értékesítésre kerülő csomagok pontos nagyságát a nemzetközi intézményi befektetők érdeklődése alapján, a tranzakciós tanácsadó javaslatára határozzák meg.

A három cég részvényeiből egy személy – árfolyamértéken – legfeljebb 250 ezer forint értékben vásárolhat kedvezményesen. Magánszemély ezen felül is jegyezhet részvényt, de már kedvezmények nélkül – hangsúlyozta Budai Bernadett kormányszóvivő.

A nemzetközi befektetőknek felkínált részvénycsomag árát könyvépítéses módszerrel – az ajánlatok alapján – határozzák meg, és a lakosság is ezen az árfolyamon jegyezhet kedvezményesen.

A kedvezményes vásárlási lehetőség minden Magyarországon adóazonosító számmal elátott magánszemélynek, kiskorúaknak és korlátozottan cselekvőképeseknek is jár – mondta Száraz Gábor, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) szóvivője. Az utóbbi két esetben, bizonyos értékhatáron felül ehhez gyámhatósági engedély kell.

A kedvezmények között szerepel részletfizetési lehetőség, adókedvezmény, és visszavásárlási garancia. Az árfolyamnyereség-adó mentesség öt éves tartás esetén érvényes. Minden tíz darab kedvezményesen lejegyzett részvény hároméves tartásáért pedig egy (ingyenes) bónusz részvény jár.

A részletfizetés 10 százalék készpénz befizetése esetén három évre szól, kamatmentes, de az osztalékot a törlesztésre kell fordítani és az osztalékadót meg kell fizetni. Az állam másfél év időtartamra visszavásárlási garanciát vállal a kibocsátási árfolyamon.

A kormány döntése szerint az Állami Autópálya Kezelő Zrt. (ÁAK) 25 százalék mínusz egy szavazatnyi részét adják el az első ütemben, 2009. május 31-ig. A Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) 75 százalék plusz egy szavazat feletti tulajdonrészét értékesítik 2009. november 30-ig, és a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (Mavir) esetében 25 százalék mínusz egy szavazat részesedés eladása szerepel az első ütemben 2009. szeptember 30-ig. Szuper József hangsúlyozta, hogy a kibocsátásig meg kell hosszabbítani az ÁAK koncessziós szerződését és finomítani kell a két villamosenergia-ipari céget, az MVM-et és a Mavirt érintő szabályozást.

A részvényértékesítésre közbeszerzési pályázaton választják ki a forgalmazót, ami minden bizonnyal konzorcium lesz. Interneten is lehet majd részvényt jegyezni, a lehetőség megteremtése feltétel lesz a forgalmazó kiválasztásánál. A közbeszerzési pályázatot várhatóan még ebben a hónapban kiírják.

Markó Andrea elmondta azt is, hogy mindhárom cég, az ÁAK, az MVM és a Mavir dolgozói, az ÚTP keretében jegyzett kedvezményes részvényjegyzés mellett, kedvezményes dolgozói részvény vásárlásra is lehetőséget kapnak. A vagyontörvényben ez lehetőség, nem előírás

Döntés még nincs, de a Mavir dolgozói is kaphatnak dolgozói részvényt, annak ellenére, hogy a Mavir-részvényeket a jelenlegi tulajdonos, az MVM adja el a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. közreműködésével. A Mavir kisebbségi tulajdonát azért az MVM adja el, mert a társaság lecsökkent áramportfolióját akvizíciókkal kell pótolni, amihez a részvények eladásából származó bevétel biztosít forrást.

Budai Bernadett elmondta azt is, hogy a pénzügyminiszternek a hónap végéig kell előterjesztenie, mely cégek kerüljenek be még az ÚTP-be, amire a Szerencsejáték Zrt.-nek van a legnagyobb esélye. Markó Andrea hozzátette: ezt követően döntenek arról, hogy megnöveljék-e a 250 ezer forintos értékhatárt, illetve arról, hogy az újabb cég részvényeinek jegyzése is beleszámít-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Új Tulajdonosi Program: kész a vagyonkezelő ajánlata

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) határidőre elkészítette az Új Tulajdonos Programban (ÚTP) szereplő állami vállalatokra vonatkozó elképzeléseit, javaslatait. A szervezet a március 31-i határidőre végzett a szakértői döntés előkészítő munkával.

MTI Gazdaság

Elkészült a vagyonstratégia, benne az Új Tulajdonosi Program

A Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elfogadta a középtávú vagyonstratégiáját, ami a tanács mandátumának idejére, hat évre általános érvényű tételeket tartalmaz, és figyelembe veszi az Új Tulajdonosi Programot is – jelentette be Nagy János, az NVT elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

MTI Gazdaság

Új tulajdonosi program: kedvezmény 250 ezer forintig

Az Állami Autópályakezelő Zrt.-t és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. által összeállított ingatlan portfoliót kívánja a kormány az Új tulajdonosi program (ÚTP) keretében tőzsdére vinni 2008 végén és a jövő év elején - mondta Veres János pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatatón.

MTI Gazdaság

Fejenként 250 ezer forintnyi állami részvényt jegyezhetünk

Az Új Tulajdonosi Program (ÚTP) keretében személyenként legfeljebb 250 ezer forint értékű részvény jegyezhető kedvezményekkel, az összes kibocsátást együttesen értelmezve és jegyzési árfolyamon számolva – derül ki a kedden közzétett kormányhatározatból. A kedvezményeket a határozat nem tartalmazza.

MTI Itthon

Új Tulajdonosi Program: ÁAK, MVM, Mavir

Az Új Tulajdonosi Program keretében az Állami Autópálya Kezelő (ÁAK), a Magyar Villamos Művek (MVM) és a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) lesznek az első olyan vállalatok, amelyekben kedvezményesen válhatnak tulajdonossá az emberek - közölte Daróczi Dávid a kormány erről szóló döntését az MTI-vel vasárnap.