szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az előzetes várakozásokra rácáfolva a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai olajtermelésük napi több mint félmillió hordós csökkentését jelentették be szerda hajnalban véget ért bécsi miniszteri értekezletük után.

A döntés azért keltett meglepetést, mert a kartell legnagyobb olajtermelő tagjának, Szaúd-Arábiának az olajipari minisztere, Ali bin Ibrahim an-Naimi a kedd este kezdődött tanácskozás előtt még úgy nyilatkozott: országa elégedett a piaci kínálattal, az erősödő dollár pedig segít kompenzálni az olajárak csökkenéséből fakadó veszteséget. Szavait úgy értelmezték, hogy Rijád szerint nem kell módosítani a kitermelési kvótát.

Az olajipari miniszterek szerda hajnalban véget ért öt órás tanácskozása után a kartell szóvivője viszont bejelentette: úgy döntöttek, hogy negyven napon belül visszatérnek a 2007. szeptemberi kvótához, amely összesen napi 28,8 millió hordós kitermelési szintet jelent. Az OPEC korábbi kitermelési összkvótája napi 29,67 millió hordó volt. Sakob Helil algériai olajipari miniszter, az OPEC soros elnöke kérdésre válaszolva közölte, hogy ez a kitermelés napi 520 ezer hordós csökkentését jelenti idén júliushoz képest.

A döntés hírügynökségi értékelés szerint kompromisszum eredménye, azt hivatott elérni, hogy a tagállamok elkerüljék az olajpiaci zavarokat és az olajárak túl nagy csökkenését.

A kőolaj ára idén július 11-én történelmi csúcsra, 147,27 dollárra emelkedett, azóta viszont mintegy 30 százalékkal esett. Kedden öt hónapos mélypontra, hordónkénti 102 dollár alá csúszott az olajár.

Igor Szecsin orosz miniszterelnök-helyettes átfogó együttműködést szorgalmazott az OPEC és a kartellen kívüli legnagyobb olajtermelő ország, Oroszország között a világ energiaigényének kielégítése érdekében. Szecsin, akinek személyében évek óta a legmagasabb rangú orosz tisztségviselő látogatott el az OPEC-értekezletre, közölte: az orosz-OPEC együttműködésre vonatkozó emlékeztető szövegtervezetét készülnek átadni az olajkartell elnökének és főtitkárának. Úgy vélte, hogy az együttműködés része lehetne, hogy az olajexportáló és importáló országok számára egyaránt stabil árképzési környezetet alakítanának ki. Az OPEC tisztségviselői egyelőre nem reagáltak a javaslatra, a világ meghatározó olajtermelő országainak esetleges szorosabb együttműködése azonban valószínűleg aggodalmat kelt majd a legnagyobb importőr országokban, köztük az Egyesült Államokban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tovább nőtt az OPEC olajtermelése

Júliusban az egymást követő harmadik hónapban nőtt az OPEC kőolajtermelése, elsősorban azért, mert többet termelt Szaud-Arábia, a világ legnagyobb olajexportőre.

MTI Gazdaság

Elbeszéltek egymás mellett az EU-OPEC tárgyaláson

Az OPEC magas rangú tisztviselői kedden az Európai Unió energiakérdésekkel foglalkozó illetékeseivel közölték, hogy a kartell tagjainak - a bejelentett szaúdi növelésen kívül - nem áll szándékukban fokozni nyersolaj termelésüket, már megtették, amit lehetett, de az olajárak nem ereszkedtek alább, és vélhetően nem is fognak.

MTI Gazdaság

Az OPEC ismét az olajkereslet növekedésének lassulását jósolja

Az idén már negyedik alkalommal módosította lefelé a világ idei kőolajkeresletének növekedésére vonatkozó előrejelzését az OPEC, sőt 2009-ben csökkenni fog az OPEC-olaj iránt a kereslet, először 2002 óta a felhasználás lassulása, illetve a nem OPEC tagok kitermelésének növekedése miatt.

MTI Gazdaság

Az OPEC csökkentette idei keresletnövekedési előrejelzését

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) pénteken csökkentette a világ idei olajkereslet-növekedésére vonatkozó előrejelzését a korábbi prognózishoz képest, hangsúlyozva, hogy a globális olajkínálat több mint megfelelő. Az OPEC szerint az idén napi 1,0 millió hordóval nő az olajkereslet, vagyis 30 ezer hordóval kevésbé, mint az a korábbi prognózisában szerepelt.