szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai kormány 250 milliárd dollárt tervez fordítani banki részvények vásárlására, a pénzintézetek feltőkésítésére – írta a The New York Times kedden az online kiadásában.

A CNBC televízió értesülése szerint a washingtoni adminisztráció a befagyott hitelpiacok kiolvasztását célzó közvetlen tőkeinjekciós programban valószínűleg bankok ezreinek nyújt majd segítséget. Az összeg felét a 9 legnagyobb bank kapja majd; az adminisztráció elsőbbségi részvényeket fog vásárolni.

Henry Paulson pénzügyminiszter kedden körvonalazza a banki részvényvásárlási elképzelések részleteit, de az előzetes értesülések szerint a legnagyobb feltőkésítési lépéseket a következő bankok esetében hajtják végre: Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Morgan Stanley, valamint a Bank of New York Mellon, State Street és Merrill Lynch.

A Bush-kormány ezenkívül várhatóan felhatalmazza majd a szövetségi betétbiztosítót (FDIC), hogy a nem kamatozó – többnyire vállalati – bankbetétekre korlátlan garanciát nyújtson.

Elemzők megjegyzik: az adminisztráció válságkezelési programjában éles fordulatot jelent a néhány napja meghirdetett banki részvényvásárlás, a korábbi stratégiában ugyanis még a banki portfóliók megtisztítása, a jelzálogalapú „mérgező” hiteltermékek felvásárlása volt a cél.

A The New York Times úgy tudja, hogy négy bank – a Citi, a JPMorgan Chase, a Bank of America és a Wells Fargo – egyenként 25 milliárd dollár állami tőkejuttatást kap. A Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankban a kormány 10 milliárd dolláros részvénycsomagot tervez vásárolni.

Paulson pénzügyminiszter hétfőn délután Washingtonban egyeztetett a nagybankok vezetőivel. „Még mindig köd borítja a bankokat, de remélhetőleg ezek lesznek az első napsugarak” – fogalmazott a tőkeinjekció programjával kapcsolatban Wayne Abernathy, az Amerikai Bankszövetség szakértője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Az oligarchák is megégették magukat a válságban

Narancsszínű Porsche kocsija mellett állva Jevgenyij Csicsvarkin jó arcot vág a balszerencséhez. El kell azonban ismernie, hogy a válság nyomán "ötször olcsóbban" adta el cégét, a mobiltelefonok kereskedelmében piacvezető Eurosetet, mint amennyit korábban ért.

MTI Gazdaság

G20: megmentenék a világot a válságtól

A húsz fejlett és feltörekvő ország alkotta G20 csoport pénzügyminiszterei és jegybankelnökei szombaton Washingtonban tanácskozást tartanak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank őszi közgyűlése szünetében – jelentette be David McCormick amerikai pénzügyminiszter-helyettes.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Hagyni kéne, hogy csődbe menjenek az amerikai bankok…

Az amerikai képviselőház elutasította a pénzügyi szektor megsegítésére eltervezett 700 milliárd dolláros mentőakciót, amivel nagy csalódást okozott a világ tőzsdéin. Vannak azonban olyan érvek is, amelyek – bármi legyen is a javaslat későbbi sorsa – a döntés helyességét támasztják alá. Kerül, amibe kerül.

MTI Gazdaság

A gazdagok szocializmusa és a hitelválság megoldása

Az újság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) főigazgatóját idézte, aki szerint mindenekelőtt a pénzügyi rendszernek azokat az elemeit kell erősebb ellenőrzés alá vonni, amelyek a világgazdaságot a katasztrófa szélére sodorták. Az adófizetők várhatóan valamennyi érintett országban kétkedéssel fogadják majd a gazdagok szocializmusának ezt a formáját, ám nem létezik más megoldás a globális pénzügyi rendszer megóvására.

MTI Világ

A G7-csoport összehangolt választ ígér a pénzügyi válságra

A G7-csoport pénzügyi vezetői pénteken Washingtonban összehangolt választ ígértek a nemzetközi hitelválságra. A konkrét teendők tekintetében azonban különböztek az álláspontok és a széles körű várakozásokkal szemben az általános elvek megfogalmazásán túl nem született döntés közös lépésről.