szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyógyszeripari vállalatokat ellenőrzött előzetes bejelentés nélkül az Európai Bizottság az EU több tagországában.

Az EU végrehajtó testülete kevés részletet közölt a hét elején kezdett, de még szerdán is folytatott akcióról. Hivatalosan csupán annyit lehet tudni, hogy a gyanú szerint egyes cégek a piaci versenyt befolyásoló, korlátozó gyakorlatot folytatnak. Az EU tagországai közül Franciaország és Nagy-Britannia biztosan érintett.

A legnagyobb cégek azt közölték, hogy a razzia eddig nem terjedt ki rájuk, de például az izraeli Teva és a francia Servier vállalat jelentette, hogy jártak náluk az uniós ellenőrök. Utóbbi cégek hozzátették, hogy teljes mértékben együttműködtek a brüsszeli bizottsággal.

Az uniós "kormány" pénteken tesz közzé egy jelentést a gyógyszerágazat és -piac helyzetéről, Neelie Kroes versenyügyi biztos felelőssége alatt. A jelentés a kiszivárogtatások szerint egyebek között bírálja azt a gyakorlatot, hogy a gyárak kicsiny termékváltoztatással meghosszabbítják egyes gyógyszerek szabadalmi jogát, ezzel igyekezve akadályozni a lejárt szabadalmú hatóanyagokat gyártó, kisebb cégek tevékenységét. Állítólag szintén a verseny zavarására alkalmazott gyakorlat a pereskedés az utángyártott (generikus) termékek gyártóival.

Kroesék januárban már kiadtak egy jelentést, amely szerint feltűnően kevés lejárt szabadalmú, azaz utángyártott hatóanyagot tartalmazó gyógyszer kerül a piacra az unióban, pedig ezek olcsóbbak a szabadalmi védettségű szereknél, és csökkent az elmúlt években a piacra dobott új gyógyszerek száma is. Emiatt a bizottság attól tart, hogy egyes cégek titokban olyan egyezségeket kötöttek, amelyek végső soron a fogyasztóknak okoznak kárt.

Brüsszeli forrás szerint az elmúlt hónapokban az ágazat szereplői jelentős mennyiségű bizonyítékkal szolgáltak arra, hogy a szektorban tényleges verseny folyik. Ezzel együtt a pénteki dokumentum várhatóan a versenyt zavaró akadályokra tesz majd utalást. A 200 milliárd eurós uniós gyógyszerágazatban akadálytalan versenyre van szükség, ez mind a gyáraknak, mind a fogyasztóknak, mind a kormányoknak érdeke, mondta a versenyügyi felelős az év elején, mielőtt a bizottság szintén váratlan ellenőrzéseket folytatott.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

„30-40 éves gyógyszereket használunk”

Mycobacterium tubercolosis, a szép nevű kórokozó felelős a tüdőbaj kialakulásáért, amely – bár erős túlzással sem tekinthető népbetegségnek – mégsem csupán a mögöttünk álló évszázadok kórja volt. Csak néhány adat: 9 millió új fertőzöttet regisztrálnak minden évben, 2 millióan meghalnak a betegségben. A látens baktériumhordozók száma pedig elérheti a Föld lakosságának egyharmadát. Elgondolkodtató számok. És egyik sem múlt idejű.

Gazdaság

Túl vannak a válságon a magyar gyógyszergyártók

Bár a gyógyszeripart sem hagyja teljesen érintetlenül a válság, az ágazat könnyebben megúszhatja a recessziós időszakot, mint más szektorok - írja az Ecoline.hu. A magyar gyártók sem számítanak jelentős visszaesésre, sőt a Richter és az Egis akár meg is lovagolhatja a krízist, s terjeszkedhet a következő hónapokban.

MTI Plázs

Csak akkor kap pénzt a gyógyszergyár, ha meggyógyul a beteg

Áttekinthetőbb lenne az egészségbiztosítás, ha a gyógyszeripar csak akkor és olyan összegben kapna pénzt, amikor és amilyen mértékben a betegek a kezelés eredményeként gyógyulnának. Az Egyesült Királyság ellenzéki vezéralakja, az egészségügyi árnyékminiszter, Andrew Lansley írt erről az egyik londoni újságban.