szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az első fokú bírósági ítélet részben megváltoztatta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntését az úgynevezett biztosítókartell ügyében, mivel a Fővárosi Bíróság az alkuszcégek esetében új eljárásra kötelezte a hatóságot – közölte a GVH.

A versenyhivatal tájékoztatása szerint a bíróság nem vitatta, hogy a GVH jogosan marasztalta el kartellezés miatt a biztosító társaságokat és a gépjármű-kereskedőket, ám az alkuszcégek esetében új eljárás lefolytatására utasította a hivatalt. Emellett a bíróság csökkentette a versenyhatóság által kirótt bírság összegét is, az alkuszi megállapodásokra eső résszel.

A GVH 2006 decemberében született határozatában megállapította, hogy több esetben is a verseny korlátozására alkalmas magatartást tanúsított a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetsége (GMOSZ) az Allianz Hungária Biztosító Rt., illetve a Generali-Providencia Biztosító Zrt. Emellett több alkusz cég is a megállapodásokat versenykorlátozó, annak befolyásolására alkalmas módon kötötte meg.

A GVH a jogsértő magatartások további folytatását a határozat kézhezvételétől megtiltotta. Emellett kötelezte az Allianz Hungária Biztosító Rt.-t 5,319 milliárd forint, a Generali-Providencia Biztosító Zrt.-t 1,046 milliárd forint, a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségét 360 millió forint, a Magyar Peugeot Márkakereskedők Biztosítási Alkusz Kft.-t 13,6 millió forint, a Magyar Opelkereskedők Bróker Kft.-t 45 millió forint, a Porsche Biztosítási Alkusz Kft.-t 30,7 millió forint bírság megfizetésére.

A versenyhatóság döntése ellen az érintettek – a Porsche Biztosítási Alkusz kivételével – bírósághoz fordultak. Az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság 2009. január végén részben megváltoztatta a GVH döntését. Helybenhagyta a GVH határozatának több pontját teljes egészében, illetve részben, viszont az Allianz és a Generali tekintetében hatályon kívül helyezte azt, és új eljárás lefolytatását rendelte el.

A bíróság nem látta bizonyítottnak, hogy a biztosítók és az alkuszcégek tiltott versenykorlátozó megállapodást kötöttek volna. Mivel a Fővárosi Bíróság a GVH határozatában felrótt egyik jogsértést nem találta megalapozottnak, így értelemszerűen az ügyben kirótt bírságokat is csökkentette.

Végül az Allianz Hungária Biztosító Rt. 5,319 milliárd helyett 4,97 milliárd forint, a Generali-Providencia Biztosító Zrt. 1,046 milliárd helyett 880 millió forint bírságot kapott. A Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének 360 millió forintos, a Porsche Biztosítási Alkusz Kft. 30,7 millió forintos bírságát a Fővárosi Bíróság változatlanul hagyta, míg a Magyar Peugeot Márkakereskedők Biztosítási Alkusz Kft-re valamint a Magyar Opelkereskedők Bróker Kft-re kirótt GVH bírságot eltörölte.

A GVH a bíróság írásos ítéletének kézhezvétele után dönt arról, hogy fellebbez-e az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az AXA biztosító profitja 83 százalékkal csökkent

A legnagyobb francia és az egyik legnagyobb európai biztosító, az AXA csütörtökön 923 millió eurós adózott eredményt jelentett tavalyról, 83 százalékkal kevesebbet az előző évinél, de jócskán meghaladva az elemzők várta 469 milliót.

hvg.hu Gazdaság

Mit tehetnek a biztosítók a pénzügyi katasztrófa elkerülésére?

Az utóbbi hónapokban végbement piaci események rávilágítottak arra, hogy a pénzügyi és azon belül is a biztosítási szektorban katasztrofális következményei lehetnek a nem megfelelő kockázatkezelésnek. A Deloitte elemzői csokorba szedték, hogy milyen alapelveket kell követnie a kockázatok ellen megfelelő védekezésre törekvő biztosítóknak.

MTI Karrier

Biztosítói feketelistán a leépítésre várók

Már nem köthetnek úgynevezett jövedelemkiesés-biztosítást a válság által leginkább érintett szektorokban dolgozók, a biztosító azok esetében sem vállalja a kockázatot, akiknek munkahelye csoportos létszámcsökkentést jelentett be - írta keddi számában a Világgazdaság.

MTI Gazdaság

Felfüggesztették a QBE Atlasz Biztosító engedélyét

Miután állományát az anyacég fióktelepére ruházta át a QBE Atlasz, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) fél évre felfüggesztette a biztosító tevékenységi engedélyét - a határozat a felügyelet honlapján hétfőn jelent meg.