szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Minden országra, a már működő programokra is vonatkoznak azok a változások, amelyeket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelezési gyakorlatának korszerűsítése, rugalmasabbá tétele érdekében kedden bejelentett – közölte a pénzintézet egyik vezető tisztviselője.

Az új hitelfeltételek május 1-jével lépnek érvénybe, a rendelkezésre álló kereteket viszont azonnal megnövelik – közölte Reza Moghadam, a stratégiai, politikai és felülvizsgálati osztály igazgatója. Hozzátette, hogy a hitelek kezelési költségének új rendszere augusztus 1-jétől lép életbe.

Az utóbbi hónapokban Magyarország, Lettország, Ukrajna, Szerbia, Izland és Fehéroroszország kötött készenléti hitelszerződést az IMF-fel a globális krízis következményeinek elhárítására.

A washingtoni székhelyű Valutaalap kedden jelentette be, hogy jelentős mértékben átalakítja hitelezési gyakorlatát, rugalmasabbá teszi a hitelek feltételeit, egyszerűsítik a költségeket és kibővítik a rendelkezésre álló hitelkereteket.

Egy új rugalmas hitelvonal (FCL) a nagyon jó eredményeket felmutató országok számára tavaly októberben jóváhagyott rövid távú likviditási hiteleket (SLF) váltja fel és megnöveli a számukra elérhető pénzeket, szigorú feltételek nélkül, válságmegelőző célból. Az IMF azon országoknak, amelyek számára nem érhető el az FCL-vonal, rugalmasabbá teszi eddigi fő válsághárító eszközét, a készenléti hitelkereteket (SBA). Egyebek mellett lehetővé válik, hogy az igénylő országok a hitelek jelentős hányadát korai fázisban lehívhassák, és csökkentik a felülvizsgálatok gyakoriságát.

John Lipsky, az IMF vezérigazgató-helyettese elmondta: a hagyományos készenléti hitelszerződésekkel kapcsolatos feltételek a monetáris és pénzügyi politika alapelemeire és az árfolyampolitikára fognak vonatkozni, hogy megfelelő legyen a makrogazdasági környezet a gazdasági növekedés fenntartásához.

Ezenkívül, miközben a szerkezeti reformok továbbra is fontos elemei lesznek a hitelprogramoknak, az érintett országoknak nem kell formálisan kérelmezniük az előírt határidős teljesítménymutatók elengedését, ha nem tudják az előírt reformokat időben végrehajtani – közölte a Valutaalap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Románia 20 milliárd eurós hitelcsomagról köt megállapodást az IMF-el

Románia és a Nemzetközi Valutalap megállapodott egy összesen 20 milliárd eurós, több nemzetközi pénzintézettel együtt finanszírozandó hitelcsomag feltételeiről, és arról, hogy az ország az államháztartás hiányát a bruttó hazai termékhez viszonyított 4,6 százalékra szorítja le – közölték román kormányforrásokra hivatkozva a hírügynökségek.

MTI Gazdaság

OECD, IMF: az idén, hatvan éve először visszaesésbe fordul a világ

Idén gazdasági visszaesés várható a világon az átlag szintjén, mondta Angel Gurria, a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD vezetője Pekingben. Ezzel lényegében megerősítette az eddigi kiszivárogtatásokat az OECD új gazdasági előrejelzéseiből, de számokat nem említett. Az új előrejelzéseket március 31-én tervezi kiadni a szervezet.

MTI Gazdaság

Uniós felkérés: az IMF duplázza meg a válságenyhítő forrásait

Az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának résztvevői megállapodtak abban, hogy a legerősebb fejlett és felzárkózó gazdaságú országok, a Húszak (G20) április elején tartandó londoni csúcsértekezletén javasolni fogják a Nemzetközi Valutaalap (IMF) azon forrásainak megkétszerezését, amelyekből "gyors és rugalmas" segítséget lehet adni a pénzügyi egyensúlyhiánnyal, fizetési nehézségekkel küzdő országoknak.