Tetszett a cikk?

Júliustól az áfaemelés ellenére bizonyosan nem nő a gáz ára, októberben pedig akár húsz százalékkal is csökkenhet a tarifa - olvasható a Népszabadságban.

A napilap szerint a kormány megegyezési hajlandóságán múlik, hogy csökken-e a gáz ára: ha megállapodik az E.ON-nal, akkor csak az áfaemelést kompenzálnák, ha viszont nem, akkor ténylegesen mérséklődhet az ár. A cikk emlékeztetet arra: a kormány még az előző ciklus során titokban abban egyezett meg az E.ON-cég Mol-irányítású elődjével, hogy kisebb mértékben emeli a gáz árát, és a cégnél így keletkezett kiesést később, a kelleténél magasabb gázáremeléssel pótolja.

Szakértői berkekben azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy csak az áfa ötszázalékos emelkedését ellensúlyozza a nettó lakossági gázár júliusi csökkentése, vagyis a bruttó ár nem változik majd. A Népszabadság úgy tudja: a kormány azonban a fűtési szezon előtt, azaz október 1-jén vágna nagyobbat - egyes számítások szerint akár 20 százalékot is - a lakosság gázárán.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az EU és Törökország megegyezett a Nabucco ügyében

A közép-ázsiai, kaukázusi és a közel-keleti földgáz Európába szállításainak a lehetőségeit vitatta meg az Európai Unió újabb csúcstalálkozója, amelyet pénteken tartottak Prágában. Az elért megállapodással közelebbre került a Nabucco gázvezeték megvalósítása.

MTI Gazdaság

Orosz kézben az egykori magyar gázcég

A svájci bejegyzésű RosGas AG tulajdonába került az Emfesz Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. - erősítette meg a Vedomosztyi című orosz gazdasági napilap hírét Gallyas Igor, az Emfesz szóvivője. A svájci cég az orosz Gazprom "érdekkörébe tartozik".

MTI Gazdaság

Csökkenhet a gáz ára, de nem tudni, hogy mikor

A forint erősödése és a gáz árának csökkenése miatt várható a földgáz végfelhasználói árának csökkenése Magyarországon, a kérdés csak az, hogy mikor - válaszolta újságírók kérdéseire Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnöke szerdán Budapesten, egy sajtótájékoztatót követően.

MTI Gazdaság

Az iraki kormány elutasítja a Mol érdekeltségű kurdisztáni gázüzletet

A iraki kormány elutasítja a kurd regionális kormányzat és az Egyesült Arab Emírségek Crescent Petroleum cége és annak leányvállalata, a Dana Gas által aláírt megállapodást, amely a tervezett Nabucco földgázvezetéket látta volna el földgázzal. A Mol és az osztrák OMV is tagja a konzorciumnak.

MTI Gazdaság

Kommerszant: Németország a Nabucco ellen

A Nabucco gázvezeték e néven ugyan nem szerepel a prioritásként kezelt tervezetek brüsszeli EU-csúcson előterjesztett listáján, elsősorban Németország ellenkezése miatt, de ez nem jelenti azt, hogy nem fog megvalósulni, és a moszkvai öröm messze túl korai – írta pénteken a Kommerszant című orosz üzleti lap.

MTI Gazdaság

Nem sietik el a gáztársaságok a tárolók feltöltését

A januári orosz-ukrán gázválság és a hideg idő miatt a fűtési szezon végére az E.On Földgáz Trade Zrt. tárolóiban mindössze 700 millió köbméter gáz maradt, szemben a tavalyi évvel, amikor 1,5 milliárd köbméteres gázkészlettel zárult a téli szezon – számol be a Napi Gazdaság kedden.

MTI Gazdaság

Zuhan a földgáz importára

Április 1-től tovább esik a Beregdarócnál Magyarországra érkező gáz importára: az első negyedéves 485 dollár helyett már csak 358 dollárba kerül az árképlet alapján – írta hétfői számában a Világgazdaság.

MTI/hvg.hu Gazdaság

Az oroszok újabb gázháborúra készülnek?

Oroszország újabb gázháborúba kezdhet, ezúttal a délkeleti fronton, Türkmenisztánnal: a kereslet csökkenése miatt a Gazprom befagyaszthatja gázvásárlásait, de Türkmenisztánnak egyelőre nincs más vevője a gázra – írta pénteken a Kommerszant című orosz gazdasági lap a türkmenisztáni vezetékrobbanással kapcsolatban, amelynek okozásával Türkmenisztán a Gazpromot vádolta.