szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az idén január-májusban 25,9 százalékkal csökkentek mezőgazdasági termelői árak a bázishoz képest, ami a növényi termékek árszínvonalának 34,9 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 4 százalékos visszaeséséből adódott – közölte a Központi Statisztikai Hivatal pénteken.

Az agrártermékek termelőiár-szintje májusban 21,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 28,9 százalékkal, az élő állatok és állati termékeké 4,3 százalékkal esett vissza.

A KSH adataiból kitűnik, hogy az idén január-áprilishoz képest lassult a visszaesés: az év első négy hónapjában a mérséklődés 27,8 százalék volt, ami a növényi termékek árszínvonalának 37,4 százalékos, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 4,1 százalékos csökkenéséből adódott.

A tavalyi év első öt hónapjában még 34,8 százalékkal nőtt az agrártermékek termelői ára, ezen belül a növényi termékeké 46,4 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké pedig 19,8 százalékkal emelkedett.

Az idén január-májusban a gabonafélék termelői átlagára 46,9 százalékkal csökkent az előző év első öt havihoz képest. Az ipari növények ára 3,6 százalékkal lett kisebb. A burgonya ára 2,2 százalékkal nőtt. A zöldségfélék ára 4,2 százalékkal, a gyümölcsöké ennél jóval nagyobb mértékben, 31 százalékkal mérséklődött.

A vágóállatok termelői árai 3,7 százalékkal emelkedtek, ezen belül a vágósertés és a vágómarha ára 15,5, illetve 10,5 százalékkal nőtt, a vágóbaromfié pedig 8,4 százalékkal csökkent.

A KSH szerint az állati termékek árai az idei év első öt hónapjában 19,0 százalékkal mérséklődtek, ezen belül a tejé 26,8 százalékkal esett vissza, míg a tojásé 4,7 százalékkal nőtt.

Az idén májusban a gabonafélék termelői ára a bázishoz viszonyítva nagymértékben, 38,5 százalékkal visszaesett, ami részben az akkori magas bázis következménye.

Az olajnövények termelői ára 4,8 százalékkal, a burgonyáé 13,0 százalékkal növekedett. A zöldségfélék termelői ára 6,3 százalékkal csökkent.

A KSH adatai szerint a jelentősebb súlyú termékek közül a prímőr paradicsom ára 12,1 százalékkal nőtt, a zöldpaprikáé 9,8 százalékkal csökkent. A tárolt fejes káposzta ára 28,2 százalékkal mérséklődött a tavaly májusihoz képest.

A hivatal szerint a gyümölcsök termelői árának 33,1 százalékos csökkenését lényegében a tavalyi étkezési alma 36 százalékos áresése határozta meg, amiben a lényegesen kisebb súllyal rendelkező eper és cseresznye árának 13,7, illetve 14,2 százalékos csökkenése is szerepet játszott.

A vágóállatok termelői árainak 2,3 százalékos növekedése főként a vágósertés árának 9,4 és a vágómarha árának 7,9 százalékos emelkedéséből, illetve a vágóbaromfi árának 7,2 százalékos csökkenéséből adódott. Az állati termékek árainak 18,6 százalékos mérséklődésén belül az étkezési tyúktojás termelői ára 1,4 százalékkal nőtt. A tejé azonban 25,6 százalékos visszaesett: a korábbi hónapok árcsökkenését folytatva ebben a hónapban a felvásárlási ár literenként már csak 59 forintot tett ki a hivatal adatai szerint.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ötödükkel csökkentek a mezőgazdasági termelői árak

A mezőgazdasági termelői árak áprilisban 19,9 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal pénteken. A közlemény szerint a növényi termékek árszínvonala 27,1, az élő állatok és állati termékeké 2,0 százalékkal esett vissza.

MTI Gazdaság

Tavaly szélesebbre nyílt az agrárolló

Tavaly 3 százalékkal, decemberben 22,6 százalékkal mérséklődött az agrártermékek termelőiár-szintje az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.