szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország és Ukrajna rendezte minden, a gázellátással kapcsolatos vitáját - közölte kedden az ukrán kormányfő.

Julija Tyimosenko ezt azután jelentette be, hogy a lengyelországi Sopotban tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnökkel.

A két kormányfő elmondta: Ukrajnának csak azt a gázt kell kifizetnie, amit ténylegesen felhasznált. Putyin hozzátette: a globális pénzügyi válság érezteti a hatását Ukrajna és Oroszország gazdaságában. Ezért ezt figyelembe kell venni a két ország közötti elszámolásban, és a gázszállításban. Tyimosenko hozzátette: amíg ennyire bonyolult a gazdasági helyzet, Ukrajna csak az általa ténylegesen felhasznált gáz árát fizeti ki.

Megállapodás született arról is, hogy semmisnek tekintik azt a kitételt, amelyet a gázvita lezárásaként idén januárban megkötött szerződésben rögzítettek. Ez arról szólt, hogy Ukrajnát megbírságolják, ha a szerződésben rögzítettnél kevesebb földgázt vesz át. Kijev az elmúlt időszakban többször jelezte, hogy a gazdasági visszaesés miatt kevesebb gázra van szüksége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Gázvita: Kijev visszatáncol?

Az Európai Uniónak sikerült szóbeli megállapodást elérnie Ukrajnával az Európának szánt gáztranzit ellenőrzéséről, arról, hogy a megfigyelő csoportban az orosz fél szakemberei is dolgozhatnak - közölte szombaton Mirek Topolánek cseh kormányfő orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal Moszkvában. Ezzel gyakorlatilag egy időben az ukrán külügyminiszter-helyettes Kijevben kijeletette: Ukrajna tiltakozik az ellenőrzéssel kapcsolatban támasztott, "elfogadhatatlan orosz feltételek ellen".

Világ

Európát fenyegető orosz-ukrán gázvita

Ausztria és Németország is megérezte ezúttal a menetrendszerű orosz– ukrán gázháborút, amely a magyar ellátást is veszélyezteti. A feszültség az orosz gazdaság bajainak az elkendőzésére is módot ad a Kremlnek.

MTI Gazdaság

A gázvita érintettjei és kárvallottjai

Oroszország és Ukrajna hatalmas presztízsveszteséget szenvedett, Németországot és Ausztriát nem érintette különösebben az orosz gáz hiánya, Szerbiát viszont teljesen felkészületlenül érte a szállítások leállítása.

MTI Gazdaság

Gázvita: Juscsenko új javaslatokkal állt elő

Julija Timosenko ukrán kormányfő hétfőn délután Moszkvába érkezett a Gazprom és az ukrán Naftogaz közötti szerződés aláírására, de közben Viktor Juscsenko elnök honlapján újabb alternatív javaslat jelent meg.

MTI Gazdaság

Gázvita: „az EU nem tud érdemben hatni Ukrajnára”

Az Európai Uniónak jelenleg nincsenek elég erős eszközei ahhoz, hogy hatni tudjon Ukrajnára - mondta Ludvig Zsuzsa, a Magyar Tudományos Akadémia Világgazdasági Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa az orosz-ukrán gázvitával kapcsolatban. Szerinte Ukrajna túljátszotta "erőfitogtató szerepét", így nehezebbé válik majd az európai integrációja.

MTI Gazdaság

Gázvita: szükségállapot Szlovákiában, korlátozás Lengyelországban

A szlovák kormány kedden kora délután szükségállapotot rendelt el a gázellátásban, miután 70 százalékkal csökkent az országnak szállított földgáz mennyisége, jelentették be Pozsonyban a gazdasági minisztériumban. Lengyelországban is korlátozásokra készülnek: a kormány jóváhagyta a vezető gázszolgáltató, a PGNiG kérését az ipari felhasználás korlátozására.