Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Az elmúlt hét nem hozott döntő változást, a piaci mozgások viszont egyes befektetőket akár komolyan elgondolkodtathattak. A töretlen optimizmust ugyanis a héten megjelenő makrogazdasági adatok egyáltalán nem támasztották alá, sőt, inkább az a megközelítés látszik indokoltnak, hogy a piacok túlértékeltek, és éppen ezért ideje lesz egy méretes korrekciónak. Mire figyeljünk a héten?
A heti makrogazdasági adatok rendre elmaradtak a várakozásoktól, de amire különösen érzékenyen reagáltak a befektetők, azok az USA munkaerő-piaci adatai voltak. Mára ugyanis bizonyossá vált, hogy az államok érdemben nem tudják tovább bővíteni kiadásaikat, ezzel élénkítve a gazdaságot; most a fogyasztókon lenne a sor, hogy emelkedő kiadásaikkal megteremtsék a stabil növekedés alapjait. A foglalkoztatási helyzet romlása viszont azt mutatja, hogy a fogyasztók továbbra sem képesek növelni kiadásaikat. A legjobb példa erre, hogy miután az Egyesült Államokban kifutott a roncsautóprogram, a személyautók értékesítése kétszámjegyű visszaesést szenvedett el. A kereslet tehát csak alacsonyabb árszint mellett élénkül, ami arra utal, hogy a kedvezmények kifutása után a „normál” árszint mellett legfeljebb a fogyasztás mai szintje tartható, vagy akár további nagymértékű visszaesés is következhet. A fogyasztás további mérséklődése pedig a vállalati eredményekre hat negatívan, ahol már eddig is komoly feszültségeket tapasztalhattunk. Legalábbis ami a tőzsdei árazást és a vállalati nyereségeket illeti.
Devizapiac
Az EUR/USD az 1,48-as szint érintése után csökkenő irányt vett fel, miután a tőzsdék négy napon át szünet nélkül estek.
Ebben a helyzetben kivárást javasolunk mindaddig, amíg az árfolyam el nem éri az 1,44-es szintet. Itt már jó vételi lehetőség kínálkozik, de fontos figyelemmel kísérni a tőzsdék mozgását is. Amennyiben a tőzsdék a már korábban kialakult – és továbbra is fennálló – szintek közötti oldalazásban marad, az EUR/USD devizapár bátran vételre ajánlható.
A hazai piacon érdekesen piaci helyzet alakult ki, mivel a forint annak sem gyengült, hogy a kockázatos eszközök iránti kereslet némileg csökkent. Ennek oka az lehet, hogy az MNB 50 bázispontos kamatvágása után a piaci szereplők továbbra is meg vannak győződve arról, hogy további kamatvágások következnek, illetve, hogy a hazai makrogazdasági folyamatok a régión belül egyre inkább felértékelik a forintban denominált eszközöket. Talán szerepe lehet az erősödésben annak is, hogy az S&P a Magyarország besorolására a kilátást negatívról stabilra változtatta, ami egy későbbi felminősítés irányába tett első lépés lehet. A hatás azért esetleges, mert az S&P értékelése a másik két vezető hitelminősítő értékeléséhez képest gyengébb hitelbesorolást jelent.
Az euróval szemben egyre szűkebb sávban, és egyre kisebb árfolyam-ingadozás mellett kereskednek a forinttal. A 270-es szint alatt továbbra is erős vételi nyomás tapasztalható, ugyanakkor a 275-ös szinthez közelítve már alábbhagy az érdeklődés. Ennek oka az lehet, hogy a hazai piacon továbbra is nettó tőkebeáramlás figyelhető meg, bár ennek a tőkének csak kis része jelenik meg a kötvénypiacon, inkább a bankközi piacon landolnak a befektetések. Ez azt jelzi, hogy továbbra is inkább csak a spekulatív szándékkal befektető külföldiek aktívak, az úgynevezett végbefektetők továbbra is óvatosak maradnak.
A továbbiakban arra számítunk, hogy a 265-275-ös sávon belüli oldalazásba lép a forint az euróval szemben, tehát a voltilitás emelkedik, de az általános piaci trend érdemben nem változik. Ajánlásunk tehát EUR/HUF vétel a 265-ös szint közelében, pozíciózárás pedig a 275-ös szint közelében.
A fejlett piacokon nem történt érdemi változás, így véleményünk sem változott; a kibocsátás emelkedése és az állami kiadásokat finanszírozók pénzügyi erejének csökkenése miatt a kereslet/kínálat aránya előbb-utóbb akár jelentős romlást szenvedhet, ami egy nagyobb hozamemelkedésben jelentkezhet. Ezért a fejlett kötvénypiacokon nem ajánlunk befektetéseket.
A hazai piacon a múlt héten már kisebb korrekciót láthattunk, de érdemben nem változtak a hozamok. A külföldi befektetők a hozamgörbe végén található – 5 év feletti lejáratok – állampapírokban eladóként jelentek meg, de egyelőre nem mutatkozik érdemi elmozdulás. A hazai befektetők tehát képesek felszívni a kínálatot. Abban az esetben, ha komolyabb eladási hullám indul meg, erre nem számíthatunk, a hosszú lejáratok esetében egy nagyobb hozamemelkedés sem kizárható. Ehhez persze jelentős változásnak kellene beállni a befektetői magatartásban, illetve a forint eszközök iránti bizalom terén.
A nemzetközi piaci hangulat továbbra sem változott: az eddig kialakult sávokon belül folyik a kereskedés annak ellenére is, hogy a vezető indexek négy napig folyamatos esésben voltak. A támaszszintek nem sérültek, ráadásul pénteken, amikor a kereskedés indítása után nagy esés alakult ki az amerikai piacokon, a forgalom élénkülése mellett jelentős napon belüli emelkedés alakult ki. Lehet, hogy túlértékeltek a részvények, de látni kell, hogy az alacsony kamatok miatti túlzott likviditás fenntartja a kialakult trendeket. Már csak azért is, mert a részvények melletti egyéb alternatív befektetések ma nem kecsegtetnek kiemelkedő hozamokkal. Az olajpiac gyakorlatilag hetek, hónapok óta nem vesz fel trendszerű irányt, az arany az 1000 dolláros szint körül szintén megfeneklett, a korábbi összetett termékek piaca pedig jelentősen beszűkült, hiszen éppen ezen termékek (például a különböző kockázatok újracsomagolásával képzett termékek) bukása volt a válság első kézzelfogható jele.
Így nem marad más, mint hogy a befektetők az alacsony kamatokat biztosító kötvények helyett a nagyobb hozam reményében a részvények felé fordulnak, ami miatt előfordulhat, hogy az egyedi vállalati eredmények, illetve a makrogazdasági folyamatok romlása, illetve alacsony szinten való stagnálása mellett is erősen emelkednek a részvényárak. Ebben a helyzetben egyszerűen nem lehet megmondani, hogy mikor szakad vége a fennálló folyamatoknak, nem elehet előre jelezni a várható eseményeket, mivel ma nem látunk olyan tényezőt, amely gyökeres változást okozhatna.
A hazai piac – erős betagozódása miatt – a fejlett piacokon tapasztalt jellemzőket mutatja: oldalazásban van a piac egésze, az egyes egyedi részvények sem mutatnak jelentősen eltérő viselkedést. Ennek oka természetese ugyanaz, mint a fejlett piacok esetében: a likviditás mozgatja a részvényárakat.
Ajánlás |
Devizapiac: EUR/USD: vétel: 1,44, eladás: 1,48 EUR/HUF: vétel: 265, eladás: 275 USD/HUF: kivárás Nemzetközi részvénypiac: EU részvények: meglévő részvények eladása, kivárás USA részvények: meglévő részvények eladása, kivárás Orosz részvények: meglévő részvények eladása, kivárás Egyéb feltörekvők: meglévő részvények eladása, kivárás Hazai részvénypiac: Meglévő részvények eladása, kivárás, kizárólag spekulatív befektetések Kötvénypiac: Fejlett piacok: eladás Hazai piac: rövid lejáratok (3-6 hónap) tartása Befektetési alapok: Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal) |
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Egy akvizíció során a vételár mellett az adózási következményeket is hasznos számba venni a tranzakció tervezésekor.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
Öt évtizede Steven Spielberg A cápával megteremtette, két évre rá barátja, George Lucas a Csillagok háborújával megerősítette a nyári bombasiker intézményét. A vakáció idején korábban olyan filmeket mutattak be, amelyektől nem vártak kirobbanó eredményt.
A napokban az orosz közlekedési miniszter is így járt, majd néhány órával később holtan találták meg az autójában.
A világ valaha élt leggazdagabb emberének nevét Nyugat-Afrikán kívül szinte senki nem hallotta, de mi a helyzet a többiekkel?