szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2010-es költségvetés általános parlamenti vitája holnap kezdődik és csütörtökig tart. Sok a kockázat a jövő évre tervezett hiánycél körül, így elveszhetnek az eredeti kormányzati célok.

„A jövő évi költségvetés önmagában biztosan nem alkalmas arra, hogy kivezesse a magyar gazdaságot a világgazdasági válságból, ugyanakkor a jelenlegi helyzetben nem is ez a legfontosabb cél, hanem az, hogy Magyarországnak mielőbb legyen elfogadott költségvetése, ami a tőkepiac bizalma szempontjából létkérdés” – hangsúlyozza Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője. Szerinte amennyiben valóban olyan gyors lesz a kilábalás a válságból, mint amilyet a tőkepiacok jelenleg áraznak, akkor elképzelhető, hogy az olyan mértékű lökést ad a hazai gazdaságnak, amiből akár a vártnál magasabb adóbevételek is generálódhatnak- „Mi azonban ezzel kapcsolatban kevésbé vagyunk optimisták. Az mindenképpen üdvözlendő, hogy a kormány előreláthatólag jókora tartalékokkal tervez a jövő évi büdzsében” – fejtette ki az elemző.

Vizkelety Péter úgy véli, hogy a Költségvetési Tanács – szeptember végi jelentésében – ugyan kedvezőbben ítéli meg a gazdaság rövidtávú kilátásait a kormánynál, s a 2010-es adóbevételek alakulását meghatározó árindexek és a nominális adóalapok is magasabbak lehetnek a kormány előrejelzésénél, mégis a Generalinál a konzervatívabb verziót tarják valószínűbbnek, a meglévő nagyfokú külső kockázatok és a szokásosnál is több bizonytalansági faktor miatt.

„Véleményünk szerint a kormány által 2010-re kitűzött, a GDP arányában 3.8 százalékos hiánycél, ha egyáltalán tartható, akkor is csak nehezen. Több lényeges kockázatot is látunk ugyanis a deficitcél teljesülését illetően. Elég csak az egyik legfontosabb makrogazdasági mutatóra, a munkanélküliség alakulására gondolni, amely egyszerre befolyásolja a személyi jövedelemadó bevételeket, a fogyasztás oldaláról az általános forgalmi adó bevételeket, a kiadások oldalán pedig a munkanélküli ellátáson felül akár több szociális jellegű kiadási tételt is. Közvetve pedig hatással van például a banki hitelportfoliók minőségére, így a bankok eredményességén keresztül a társasági adó bevételekre is” – figyelmeztet az elemző.

Növeli a deficitcél teljesülését fenyegető kockázatokat a már idén is százmilliárdos nagyságrendű hiányt felhalmozó egészségügy is. A Generali értékelése szerint jelenleg talán az a legfontosabb aktuálpolitikai kérdés, hogy miként oldható meg a rendszer finanszírozása a hátralévő hónapokban. „Kérdésessé teszik a hiánycél teljesülését a közösségi közlekedést vagy az önkormányzatokat érintő – strukturális változtatások nélkül végrehajtandó – megvonások, a kieső forrásokat nagy valószínűséggel hitelek fogják pótolni, s így elveszhet az eredeti kormányzati célkitűzés is” – emelte ki Vizkelety Péter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!