szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

2010 első hónapjaiban folytatódhat a tőkebeáramlás, amely változatlanul a jobb növekedési kilátásokkal bíró feltörekvő piacoknak kedvezhet. A devizapiacokon egyelőre nem várható trendforduló, rövid távon a dollár gyengülésére és a feltörekvő piaci devizák erősödésére lehet számítani Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere szerint.

A Generali Alapkezelő 2010 első hónapjaiban a tőkebeáramlás folytatódására számít, amely változatlanul kedvezhet a jobb növekedési kilátásokkal rendelkező feltörekvő piacoknak. Devizapiaci trendfordulóban azonban egyelőre nem bíznak az elemzők: megítélésük szerint a nagyon attraktív szinteken, pár hónapos időtávra szinte korlátlanul rendelkezésre álló dollárhitelek olyan lehetőséget kínálnak, amelyet továbbra is ki akar használni a piaci szereplők többsége. Ez pedig óhatatlanul az amerikai fizetőeszköz gyengülésének (és a feltörekvő piaci devizák erősödésének) irányába mutat – emeli ki Pallag Róbert. Emellett úgy véli, a piaci árfolyamok a valós fundamentumok előtt járnak, a piaci hangulatot változatlanul a rövidtávú likviditás előnyei, nem pedig a kockázatok racionális mérlegelése uralja.

Az államadósságok a válság újabb hullámát válthatják ki

Bár a teljesen megtépázott piaci bizalmat egy tudatosan felépített és koordinált stratégiával az év során sikerült visszaállítani, az állami mentőövek újabb, jövőben megoldandó égető problémákat vetnek fel. Pallag szerint jelentős kockázatot jelentenek a nehezen kezelhető méretűvé duzzadó adóssághalmazok, amelynek (re)finanszírozási kérdései könnyen a válság újabb hullámát válthatják ki. A jegybankok vélhetően kínosan fognak ügyelni arra, hogy ne siessék el és lépésről lépésre mutassák be kilépési stratégiájukat. Nagy kérdés azonban, hogy a tartósan magas munkanélküliség fenyegető rémképe mellett újabb gazdasági-szociális mentőcsomagoknak lehet-e elegendő politikai támogatottsága. 

Részvénypiacok

A Generali Alapkezelő elemzői nem számítanak tartósan 70 dollár alatti hordónkénti olajárra, ezért megítélésünk szerint érdemes figyelmet fordítani az erősen olajár- és nyersanyagkapcsolt orosz részvénypiacra. A magasabb politikai és makrogazdasági kockázatok miatt talán túlzottan is jelentős diszkonttal forog a globális feltörekvő piacok átlagához mérten, és a meglévő magas kockázati prémium csökkenése komoly felhajtóerőt jelenthet, ha a következő hónapokban még kitart a magasabb befektetői kockázatvállalási hajlandóság – véli Pallag Róbert.

A magyar részvénypiac egészét tekintve azonban ez már nem mondható el: érdemi emelkedési potenciál nem látható. Várhatóan nem a bankszektor (OTP, FHB) nyújtja majd a legjobb teljesítményt 2010 során. A Magyar Telekom osztalékhozama még mindig vonzó, de a papírok felértékelődésének esélye már itt is korlátozott. A hazai állampapír-piaci hozamok további számottevő csökkenése ugyanis már nem várható.

A kisebb társaságok közül a Generali elemzője pozitívan nyilatkozik az Állami Nyomda, a Graphisoft Park és az RFV üzleti modelljéről, megjegyezve, hogy mindhárom papír hozam/kockázat kilátásai jók, meggyőző fundamentális hátterük védettséget jelenthet a tulajdonosoknak.

A globális környezet javulásával számottevően csökkentek a kockázatok két, valós értékéhez képest nagyon olcsó részvény, a Linamar és a Rába esetében, amelyet a piac még nem árazott be. Kedvező fejlemények esetén lehet komoly emelkedési potenciál a Danubius, a FreeSoft és a PannErgy részvényeiben, amelyeket rövid távon inkább a spekulatív kategóriába sorolna a szakember, néhány évre előretekintve azonban attraktív hozamot biztosíthatnak a befektetőknek – vélekedik Pallag Róbert.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!