Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az első negyedévben 0,9 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) a tavalyi év utolsó negyedéhez képest és 0,1 százalékkal emelkedett a múlt év azonos időszakához viszonyítva − jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az adatok megegyeznek a korlátozott információs bázisra épülő, korábban ismertetett gyorsbecsléssel. A naptárhatással kiigazított éves növekedés 0,2 százalékos volt.
A GDP éves növekedését a termelési oldalon az exportvezérelt feldolgozóipar húzta, amely 0,8 százalékkal járult hozzá a 0,1 százalékos összesített GDP növekedéshez. A felhasználási oldalon a külkereskedelem aktívuma 2,4 százalékkal járult hozzá a növekedéshez, a közösségi fogyasztás 0,5, míg a készletek leépítése 0,9 százalékot tett hozzá.
A tavalyi év utolsó negyedéhez képest 2,7 százalékos bővülést mutat az ipar, 0,3 százalékkal emelkedtek a szolgáltatások, míg a mezőgazdaság teljesítménye 0,3 százalékkal, az építőiparé 2,7 százalékkal tovább csökkent. A felhasználási oldalon a lakossági fogyasztás további 0,7 százalékkal csökkent és ezzel a kilencedik negyedéve apad, míg a közösségi fogyasztás 1,0 százalékos növekedéssel ötödik negyedéve folytatódott.
Az export negyedik negyedéve, az import harmadik negyedéve mutat növekedést, bár az idei 3,2, illetve 2,8 százalékos növekedése rendre 0,4, és 1,7 százalékponttal lassult a tavalyi negyedik negyedévhez képest. A múlt év első negyedével összevetve az árutermelő ágazatok − mezőgazdaság, ipar, építőipar − együttes hozzáadott értéke 3,2 százalékkal emelkedett. Ez gyakorlatilag az exportorientált feldolgozóipar 4,2 százalékos bővülésének köszönhető, hiszen a mezőgazdaság és az építőipar 4,7, illetve 8,7 százalékkal elmaradt a tavalyi év első negyedének teljesítményétől. A mezőgazdaság visszaesése az alacsony tavalyi bázisról lassult az előző négy negyedévhez képest, míg az építőipar hanyatlása mélyült, minthogy az épített lakások száma, például negyedével csökkent.
A szolgáltató szektor teljesítménye 0,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól úgy, hogy az egy kategóriába sorolt szállítás, raktározás, posta és távközlés teljesítménye a növekvő exportforgalom jóvoltából 2,0 százalékkal nőtt. A pénzügyi tevékenységek és ingatlanügyletek terén az építőipar hanyatlása ellenére 0,8 százalékos növekedést jelentett a KSH.
A felhasználási oldalon a külkereskedelmi forgalom 478 milliárd forintos aktívuma 2,4 százalékkal járult hozzá a GDP növekedéséhez annak ellenére, hogy az export előző negyedévben megindult növekedéséhez az év elején már az import növekedése is társult.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Több ponton is jogellenesnek tartják a folyamatot.
Április 12-én lesz a voksolás, ha hinni lehet a dátumnak a kormányfő polóján.