szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány nem enged abból a tervéből, hogy havi bruttó kétmillió forintban maximálja az állami vezetők fizetését, köztük a 8,3 milliót kereső jegybankelnökét − szögezte le Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő. Úgy tűnik azonban, hogy az MNB hivatalban lévő vezetőinek jövedelmét az uniós szabályok miatt nem lehet megkurtítani.

A kormány havi bruttó kétmillió forintban akarja maximálni az állami vezetők fizetését, köztük a jegybankelnökét, akit Orbán Viktor már 29 pontját ismertető keddi parlamenti beszédében külön kiemelt. (Simor András MNB-elnök ezen már nyilván meg sem lepődik, hiszen Orbán Viktor és más Fideszes vezetők egy ideje folyamatosan támadják.)

Simor András. Védik az uniós szabályok?
MTI

Csakhogy az MNB vezetőinek javadalmazását a jegybankról szóló törvény rögzíti, amin a kormány sem módosíthat kénye-kedve szerint, hiszen a jegybanki függetlenség egyik alappillére a pénzügyi függetlenség és a független személyzeti politika. Ha a kormány csökkenteni akarja Simor András jegybankelnök és más MNB-s vezetők fizetését, akkor módosítani kell a jegybanktörvényt, amibe viszont – az uniós szabályok szerint − az Európai Központi Banknak (EKB) is van beleszólási joga.

Az EKB ugyanakkor nemrég utasította el ugyanebben a témában a lett kormányt, hangsúlyozva, hogy a személyzeti kérdésekben való önállóság része a jegybanki függetlenségnek, bérügyekben csak a jegybankkal egyeztetve lehet bármilyen módosításról dönteni, de az sem vonatkozhat a hivatalban lévő vezetőkre, csak az utánuk következőkre. Simor András mandátuma például 2013-ban jár le.

Arra az újságírói felvetésre, hogy uniós szabályok miatt nem lehet csökkenteni a jegybankelnök fizetését, Szijjártó Péter úgy reagált: a kormány által tervezett lépés minden jogszabályi előírásnak megfelel majd, és a kabinet egyeztetni fog az Európai Unióval. A szóvivő szerint meg kell szüntetni azt a tűrhetetlen állapotot, amely szerint az emberek kevés pénzből élnek, míg mások az adófizetők pénzéből havi 7 millió forintot kapnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Simor cikkben fejti ki, hogy mit miért tett eddig, és miért marad az MNB élén

A sikeres euróbevezetés záloga a fenntarthatóság, a gazdasági stabilitás, ami az árstabilitás és a fiskális fegyelem területén megvalósuló kézzelfogható eredményekre támaszkodva érhető el – írta Simor András, a jegybank elnöke az Index portálon, s már a bevezetőben közölte, hogy kitölti hivatali idejét.

Papp László Tamás Vélemény

Simor megy, Surányi jön?

Önmagában az, hogy a jegybank és a kormányzat relációjában vita, nézetkülönbség, értékütközés van, nem tragédia. Az MNB-elnök esetleges idő előtti távozásától sem dől össze a világ. Ha ez a sportszerűség keretein belül marad, ha bölcs, középutas önmérsékletet tanúsít mindkét oldal. A jegybank nem lehet pénzügyi elefántcsonttorony, de a mindenkori kormány segédhivatala, üzenőfüzete, szócsöve sem. Ahogy az ellenzék trónkövetelő hatalmi bástyájává se szabad válnia. Elsősorban nem az a lényeg, ki vezeti az MNB-t, hanem az, hogy érvényre jutnak-e a fenti alapelvek.

Itthon

Orbán újabb selyemzsinórja Simornak

A Magyar Nemzetnek adott interjúban Orbán Viktor ismét elküldte a selyemzsinórt Simor Andrásnak: „…egyelőre azt várjuk, hogy a Nemzeti Bank elnöke ahelyett, hogy súlyos károkat okozna Magyarországnak, az ország érdekében maga oldja meg a kialakult helyzetet.” A leendő miniszterelnök szerint a nemzeti együttműködés rendszerével új politikai rendszer születik, amely a „baloldali oligarchák” megdöntött rendszere helyébe lép.

MTI/hvg.hu Itthon

Simor együttműködést ajánl a kormánynak

Nincs és nem volt offshore cége, amióta a Magyar Nemzeti Bankot vezeti – írta közleményében Simor András. A jegybank elnöke együttműködést ajánl a kormánynak és hangsúlyozza, hogy mandátumának végéig az MNB teszi a dolgát.

MTI Gazdaság

Simor: "utólag könnyű okosnak lenni"

"Utólag könnyú okosnak lenni" - mondta Simor András kedden, a Figyelő és a Nemzetközi Bankárképző által rendezett bankárkonferencián, ahol kisebb polémia alakult ki a devizahitelezésről.