szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MNB cáfolta, hogy lehetőség volna olyasféle monetáris eszközökkel élénkíteni a kátyúba ragadt magyar gazdaságot, amelyeket a fejlett nyugati országokban alkalmaztak – jelentette a Reuters.

A Magyar Nemzeti Bank Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kijelentéseire reagálva azt közölte, hogy a kormány kezében sokkal hatékonyabb ösztönző eszközök vannak, s a további monetáris élénkítés (hatásossága) nem igazolt. Matolcsy pénteken a MGYOSZ vendégeként azt fejtegette, hogy az új Fidesz-adminisztrációnak nincs tere a költségvetési költekezéssel való gazdaságélénkítésre, de az MNB vásárolhatna vállalati kötvényeket, ahogy ezt más központi bankok is megtették 2008 óta. A jegybank szerint azonban a magyar helyzet sok vonásában különbözik a fejlett országokétól.

Egyfelől az infláció az előrejelzések szerint meghaladja az MNB inflációs célját, továbbá a monetáris élénkítés hatása egyelőre nem igazolódott. Másfelől a kamatszintet az erre szolgáló eszközökkel lehet kezelni – írja a Reuters a jegybank sajtóosztályára hivatkozva.

Az MNB közölte, hogy folytatná a programot akár 100 milliárd forint értékű hazai jelzálogkötvényt felvásárlására, miközben a vállalati kötvénypiac mindössze 50 milliárdot tesz ki összesen. A 100 százalékig állami tulajdonban lévő MFB direkt finanszírozása azonban szemben állna az Európai Unió szabályaival. Hozzátették, hogy vásárolhatnának MFB-kötvényeket a másodlagos piacon, de ennek az volna az előfeltétele, hogy legyen egy aktívan működő másodlagos piac. A bank azt is közölte, hogy az efféle könnyítések veszteséget okoznának az MNB-nek, ami azt eredményezné, hogy a számlát a végén a költségvetés viselné.

Magyarországon a fiskális politikának sokkal hatékonyabb eszközei vannak a vállalati hitelezés ösztönzésére, mint a jegybanknak. Ide tartoznak például a kamattámogatások és a garanciavállalások – közölte az MNB.

A jegybank mindazonáltal hétfőn bejelentette, hogy megváltoztatja a tartalékráta képzés szabályait, hogy ezzel segítse a kereskedelmi bankokat a likviditásuk fenntartásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Brüsszel tudakozódik a jegybanktörvény módosításáról

Az Európai Bizottság hétfőn levélben további információkat kért a magyar hatóságoktól a közigazgatásban bevezetett bérplafonról, amely szeptember elsejével lépett hatályba, és többek között a Magyar Nemzeti Bank (MNB) vezetőire is vonatkozik - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI-vel.

hvg.hu Gazdaság

Hitelspirál: az átütemezett hitelek nagy része is bedől

Bár a bankok nyitottak a problémás hitelek átütemezésére, egyre több adóson már ez sem segít – derül ki az MNB legfrissebb, júliusban készített hitelezési felméréséből. A hitelek nagy része ugyanis az átalakítás után is bedől: a bankok az átstrukturált jelzálogkölcsönök körülbelül 40 százalékánál, míg a gépjármű-finanszírozási konstrukciók háromnegyedénél tervezik a behajtás megindítását.

MTI Gazdaság

MNB: a hitelintézetek megválaszthatják tartalékrátájuk mértékét

A hitelintézetek maguk választhatják meg a kötelező tartalékrátájuk szintjét a jövőben. A bankok 2010. október 1-jétől kezdődően a 2, 3, 4 és 5 százalékos tartalékráták közül választhatnak; választásukat ezt követően félévente módosíthatják - döntött hétfőn nem kamatdöntő szokásos ülésén a monetáris tanács.

MTI Gazdaság

Simor: fenntartható növekedés kell az ERM-2-höz

Magyarország számára az lenne a legjobb, ha akkor csatlakozna az euró bevezetését megelőző ERM-2 árfolyammechanizmushoz, amikor a gazdaság már biztosan fenntartható pályán van – fejtette ki a Magyar Nemzeti Bank elnöke az ausztriai Alpbachban rendezett gazdasági fórumon. A banknak ezen az álláspontján a válság sem változtatott – mondta Simor András.