szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A következő évi költségvetés nem tekinthető a városvezetés "saját" költségvetésének, részben a válság leküzdésének közvetlen, rövid távú feladatai miatt, amelyek még csak nyomokban teszik lehetővé a stratégiai törekvések megjelenítését, részben pedig "a szilárd alapokra építkezés lehetetlensége miatt".

A főváros költségvetési koncepciója szerint a mostani önkormányzati ciklusban - a gazdálkodási teljesíthetőséget tekintve - egyértelműen "válsággal kell megküzdeni". A fővárosi büdzsé koncepcióját a hivatal pénteken tette közzé honlapján; a tervek szerint a Fővárosi Közgyűlés jövő szerdán, rendkívüli ülésen tárgyal az előterjesztésről, amelyet Tarlós István főpolgármester jegyez. A koncepcióban az olvasható: a következő évi költségvetés nem tekinthető a városvezetés "saját" költségvetésének, részben a válság leküzdésének közvetlen, rövid távú feladatai miatt, amelyek még csak nyomokban teszik lehetővé a stratégiai törekvések megjelenítését, részben pedig "a szilárd alapokra építkezés lehetetlensége miatt". 

A dokumentum "kiinduló helyzetként" a megörökölt hiány mértékéről próbál meg képet adni: emlékeztetnek arra, a választásokat követően a dokumentumok elemzése alapján még úgy számoltak, hogy a halmozott hiány 56 milliárd forint. Ezt a hiányt azonban - mint írták - "nagyságrendben" súlyosbítja, hogy az előző városvezetéstől átvett anyag feltételezései "több tekintetben tévesnek, illetve túlzottan optimistának minősíthetők", így "a hiány a jelenlegi belső és prognosztizálható külső feltételek mellett együttesen jóval meghaladja a 100 milliárd forintot".

Jelezték azt is, hogy lehetnek még "feltáratlan vagy csak sejthető kockázatok" a legkülönbözőbb területeken. Mint hozzátették, ezek nagyságrendje összességében oly mértékben riasztó, hogy minimálisan is az eddigi költségvetési tartalékok többszörösét igényli fedezetként. A költségvetési koncepció megalkotásakor a "fűnyíróelv" helyett először "besorolták" az ellátott feladatokat négy kategóriába: az elsőbe azok a feladatok kerültek, amelyek ellátása kötelező a jelenlegi színvonalon, a másodikba a jogszabályban előírtnál magasabb színvonalon ellátott feladatok, a harmadikba azok, amelyeket az önkormányzat szerződésben, önként vállalt, a negyedikbe pedig azok, amelyeket szerződés nélkül, önként vállalt. 

Ezek alapján született meg a városvezetés javaslata a működési kiadások ez évi tervezhető szintjéről. Eszerint egészségügyi feladatokra a tavalyival megegyezően körülbelül 86 milliárd forintot szánnak, szociálpolitikai és oktatási feladatokra a múlt évinél 1-1 milliárddal kevesebbet, 14, illetve 41 milliárd forintot, míg kulturális feladatokra 2 milliárddal kevesebbet, összesen 14,6 milliárdot. A tavalyinál 5 milliárddal kevesebb, 32 milliárd jutna tömegközlekedési feladatokra. A városrendezési feladatokra a tavalyi 631 millió helyett 294 milliót fordíthatnának, a lakásügyi feladatokra 564 millió helyett 60 milliót, a kisebbségek támogatására 121 millió helyett 42 milliót. Jelentősen, 2 milliárd forinttal, 10 milliárdra nőne a közlekedési és parkolási feladatokra szánt összeg. 

Az összesítés szerint a működési kiadások előirányzata 2010-ben 269 milliárd forint volt, ez 2011-ben 260 milliárd forint. A hétéves fejlesztési terv kapcsán a dokumentumban azt írják, hogy "az eddigi gyakorlattól eltérően" a 4-es metró projekt nem tartalmazza a második szakasz megvalósítását. A képviselők elé terjesztett határozati javaslatban pedig az áll, a közgyűlés "kinyilvánítja azon szándékát, hogy a 4-es metró projekt második szakaszát egyelőre nem kívánja megvalósítani".

Tarlós István főpolgármester egy csütörtöki, más témában tartott sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva a 4-es metró második szakaszáról azt mondta: azt nem törlik a beruházási tervek közül, ám jelenleg nincs a városnak egyetlen fillérje sem annak megkezdésére. Közölte azt is, az Európai Unió tájékoztatása szerint egyelőre nem is kívánnak tárgyalni a második szakaszról. A főpolgármester elmondta: egyelőre ott tartanak, hogy a 4-es metró első szakasza számláinak kifizetéséhez "nagyságrendileg" még mintegy 100 milliárd forint hiányzik. Közölte, nem nevezné megszorításnak, hogy ezt a beruházást - amelyet szavai szerint a feltételek teljes hiánya miatt 2012-ben vagy 2013-ban sem lehet megindítani - nem teszik bele a költségvetésbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!