szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vártnál jóval magasabb márciusi inflációs adatok után nőtt annak a kockázata, hogy a magyar jegybank (MNB) az idén - akár már ebben a negyedévben - újból kamatot emel - vélekedtek az inflációs számok keddi ismertetése után londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint különösen rossz hír, hogy ezúttal a feldolgozott élelmiszerek okozták a fő meglepetést. A KSH adatai szerint a múlt hónapban 4,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak Magyarországon az egy évvel korábbihoz képest. Az MTI előzetes felmérésébe bevont tíz nagy londoni befektetési és elemző ház előrejelzéseinek átlaga 4,2 százalék volt.

A keddi adatismertetés után adott kommentárjukban a 4cast nevű vezető londoni pénzügyi elemző cég felzárkózó piaci szakértői kiemelték, hogy a meglepetés fő oka, "mint általában", most is az élelmiszerek áremelkedése volt. A ház szerint ugyanakkor "a rossz hír az", hogy ezúttal nem a feldolgozatlan, hanem a feldolgozott élelmiszerek okozták az ársokkot. A 4cast elemzői szerint a cukor és a kenyér ára "kivételesen markánsan" emelkedett; a cég saját becslése alapján a cukor az év eleje óta több mind 50 százalékkal drágult. A 4cast szakértői felidézik, hogy az MNB monetáris tanácsa az alapkamat múlt havi tartása mellett szóló fő érvek között említette a nyersanyag-ársokkok vártnál lassabb átszűrődését a fogyasztói árszintre. A 4cast szerint azonban a márciusi inflációs adatok "egyértelműen kikezdik" ezt az érvet. 

A cég szakértői szerint a márciusi inflációs adatok nem indokolnak "automatikus" kamatemelést, ám "kétségtelenül" jelentősen megnőtt annak az esélye, hogy az MNB a második negyedévben végrehajt egy újabb szigorítást, miután "kiesett a képletből" az egyik fő tényező, amelyet a monetáris tanács a kamattartás indokai között jelölt meg. 

A cég elemzői szerint az MNB pénzügypolitikai testülete még megvárja, hogy vannak-e további megerősítő jelei a nyersanyag-ársokk fokozódó átszűrődésének. Ám miután a legutóbbi inflációs jelentés azt jósolta, hogy a drágulási ütem 2012 végéig a 3 százalékos célszintre lassul, "korlátozottak a lehetőségek a vártnál magasabb fogyasztói árinflációs nyomás válasz nélkül hagyására" - fogalmaztak keddi kommentárjukban a 4cast felzárkózó piaci szakértői. 

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci elemzői a keddi inflációs adatok után közölték, hogy várakozásuk szerint az élelmiszerárak emelkedési üteme "a kétszámjegyű tartományba" gyorsul tovább a következő hónapokban, és valószínűleg a harmadik negyedévben tetőzik. 

A ház londoni szakértői közölték azt is, hogy a keddi inflációs "meglepetés" és a nyersanyagárak folytatódó emelkedése nyomán az eddigi 4,2 százalékról 4,5 százalékra emelték az idei egész éves átlagos magyarországi inflációra adott előrejelzésüket. A JP Morgan elemzőinek várakozása szerint azonban az éves inflációs ütem 2012-ben 3,5 százalékra lassul, éppen az élelmiszer- és az energiaárakban várható erőteljes bázishatás miatt. 

A ház citybeli szakértői szerint az MNB valószínűleg "bizonyos aggodalommal" tekint a kedden nyilvánosságra hozott inflációs számokra, mivel az inflációs ütem máris jóval a jegybank legutóbbi előrejelzése felett jár. A JP Morgan felzárkózó piaci elemzői szerint - különösen a maginflációban mutatkozó átszűrődés miatt - keményebb retorika várható a monetáris tanács részéről a következő kamatdöntő ülésen. 

A ház londoni szakértői közölték: továbbra is úgy tartják, hogy az MNB következő kamatmódosítása emelés lesz, és ennek az idei negyedik negyedév a legvalószínűbb időpontja. A JP Morgan elemzőinek keddi kommentárja szerint azonban a márciusi inflációs számok növelték az ennél korábbi MNB-kamatszigorítás esélyét. 

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital elemzői azt emelték ki keddi értékelésükben, hogy a maginfláció még mindig jóval a célszint alatt van, ami arra utal, hogy a belső kereslet nem hajtja az inflációt. A ház szerint ezt megerősíti a tartós fogyasztási termékek "következetes dezinflációja". A maginflációs ütem legutóbbi gyorsulása azonban így is olyan aggályokat kelthet az MNB-ben, hogy a globális nyersanyagár-emelkedés végül átszivárog a hazai árakba, és ez már növeli az idei kamatemelés esélyét - vélekedtek a Barclays Capital elemzői. Mivel a jelenleginél is erősebb forintárfolyam válhat szükségessé az infláció kordában tartásához, a Barclays Capital "lehetséges forgatókönyvnek" tekinti az MNB idei kamatemelését - fogalmaztak keddi kommentárjukban a ház londoni felzárkózó piaci szakértői. 

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzőinek keddi értékelése szerint a márciusi inflációs adatok növelik annak a kockázatát, hogy valóra válik az MNB monetáris tanácsának fő félelme, vagyis az, hogy az kínálati oldali ársokkok a gyenge hazai kereslet ellenére is erőteljes mértékben átszivárognak a magyarországi maginflációba, ami tartósan magas inflációs várakozást, és a pénzügypolitikai horizonton, vagyis 2012 végén túl is célszint feletti inflációt okozhat. A GS citybeli elemzői közölték azonban: ez azt a várakozásukat erősíti meg, hogy az MNB az idei év egészében a jelenlegi 6,00 százalékon tartja alapkamatát. Hozzátették, hogy a jelenlegi monetáris tanácsot "hajlamosabbnak" tartják a pénzügypolitikai enyhítésre abban az esetben, ha mérséklődne az ársokkok hatása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!