szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A jövő héten várhatóan stabilizálódnak a nyersanyagárak, az utóbbi napokban tapasztalt meredek csökkenés azonban visszavetette a kockázatvállalási kedvet, a tőzsdei hangulat meghatározó eleme így az óvatosság lehet a következő időszakban.

A kőolaj, az arany, az ezüst és egy sor más nyersanyag ára az utóbbi héten jelentősen csökkent. Az északi-tengeri Brent kőolaj hordónkénti ára például 10,5 százalékkal volt alacsonyabb pénteken, mint egy héttel korábban, a WTI olajfajta ára pedig 11,6 százalékkal csökkent heti összevetésben. Az elemzők nagy része szerint az árzuhanásnak egyelőre vége. A folyamat várható és szükséges volt, egészséges korrekció ment végbe a nyersanyagpiacon - mondják hozzáértők, akik szerint az árak elsősorban azért csökkentek, mert a befektetők attól tartanak, hogy az eddigi olaj- és nyersanyagár-emelkedéstől világszerte meglódult infláció fékezi a gazdasági növekedést és a keresletet, és még több szigorításra kényszeríthet egyes mértékadó bankokat, köztük az Európai Központi Bankot és a kínai központi bankot.

Elemzők már korábban figyelmeztettek, hogy túlzottak a részvényárak az igen vegyes első negyedévi vállalati beszámolókhoz képest, amelyek már tükrözik az idei energia- és nyersanyagár-emelkedés fékező hatását. Ugyanakkor a nyersanyagárak csökkenésével mérséklődött a kibontakozást hátráltató egyik fő tényező ereje. Ráadásul pénteken a vártnál jobb adat jelent meg az amerikai foglalkoztatás áprilisi növekedéséről, a tőzsdei pánikhangulat így oldódott, és megtorpant a lejtőn a kőolaj ára.

AP
A hét egészét tekintve azonban a meghatározó mutatók többsége gyengült. A frankfurti DAX index 0,3 százalékkal csökkent, a New Yok-i Dow Jones ipari átlag (DJIA) 1,3 százalékkal, az S&P-500-as 1,7 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 1,6 százalékkal csökkent. A jövő héten az óvatosság lehet a meghatározó. A negyedéves vállalati beszámolók szezonja gyakorlatilag véget ért, ami önmagában is csökkenti a lendületet, és makrogazdasági adatok is alig érkeznek. A legnagyobb figyelem a pénteken megjelenő adatokra irányulhat. A német statisztikai hivatal Németország hazai össztermékének (GDP) első negyedévi alakulásáról publikálja becslését, az Eurostat uniós statisztikai hivatal pedig az euróövezet és a huszonhetek összesített GDP-jéről ad ki jelentést. Amerikában az infláció áprilisi alakulásáról és a fogyasztói hangulat alakulásáról közölnek adatokat.

Elemzők szerint az éves szintű infláció 3 százalék lehetett áprilisban az Egyesült Államokban. A fogyasztói árak emelkedése szinte megmérgezi a tőzsdét, mert a drágulás kamatemelésre sarkallhatja a központi bankokat, a hitelek így drágulnak, a vállalatok beruházási hajlandósága és a lakosság fogyasztási kedve pedig csökken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!