Négyszázötven sörfőzde szűnt meg az elmúlt években, és mindössze negyven maradt. Éppen ezért csökkenhet a kisüzemi sörfőzdék jövedéki adója a vidékfejlesztési minisztérium szerint.
Hegyesné Vecseri Beáta, a Corvinus Egyetem Söripari tanszékének docense szerint a marketinggel lehet baj, azzal, hogy a sörösök egyszerűen nem lobbiznak olyan jól, mint a borosok, a pálinkások. A szakember szerint ennek oka lehet az is, hogy egy rendkívül globalizálódott iparágról van szó, és egy olyan multinacionális cégcsoport uralja gyakorlatilag az egész világpiacot, amelynek nem érdeke a kulturált sörfogyasztás, a sör értékeinek megismertetése.
Pedig itthon lenne igény a kisüzemi sörökre is, amit az is jelez, hogy korábban Magyarországon majdnem fél ezer kis főzde dolgozott, ám számuk mostanra 40-50-re csökkent. Igaz, úgy tűnik, ezek már jól meg is élnek, megtalálják számításaikat, és a szakember úgy látja, minőségi termékeikkel gyakorlatilag alig tudják kielégíteni az igényeket. A műsorban megszólaló sörfőző ugyanakkor azt mondja, folyamatosan próbálkoznak az újításokkal, de kapacitásaikat egyelőre nem tudják teljes egészében kihasználni. Úgy látja, most, hogy a piac valamennyire leszűkült, könnyebb ugyan a dolguk, de a multik áraival szinte lehetetlenség lépést tartani.