szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német parlament pénteken elfogadta azt a tervet, hogy újabb pénzügyi segélyt kapjon Görögország az euróövezettől.

A határozat szerint a berlini kormány csak akkor járulhat hozzá Görögország pénzügyi támogatásának folytatásához, ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is részt vesz a programban, és a terheket nemcsak az államok, hanem a magánbefektetők is viselik. A cél Görögország hitelképességének biztosítása és az igazságos tehermegosztás az államok - vagyis az adófizetők - és a magángazdaság szereplői között.

Görög részről ambiciózus és gyorsan végrehajtható privatizációs programra van szükség a támogatás folytatásához. Az állami vagyon magánosítását a határozat szerint "nemzetközi szakértelem" igénybe vételével kell biztosítani. A megfogalmazás arra a már korábban felvetett gondolatra utal, hogy a privatizációt példa nélkül álló módon külső - azaz külföldi - felügyelet alatt kell véghezvinni. Az előterjesztő Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter szerint "Görögország és Európa súlyos helyzetbe került". További támogatás nélkül az euróövezeti tagország fizetésképtelenné válhat, ami veszélybe sodorhatja az egész világgazdaságot.

A pénzügyminiszter szerint elkerülhetetlen a magánbefektetők részvétele, az adósságválság terhét nem lehet mindenestül az adófizetők vállára helyezni. A megfelelő megoldás az volna, ha a lejáró görög állampapírokat késedelem nélkül új kötvényekre váltanák át a magánbefektetők. Görögország így lélegzetvételnyi időhöz jutna, mialatt végrehajthatja a piaci bizalom visszaszerzéséhez szükséges reformokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

"Néhány fájdalmas lépés elkerülhetetlen Görögországban"

A finanszírozási gondokkal küzdő államok számára az adósság átstrukturálása nem lehet alternatívája az alapvető strukturális reformoknak - mondta José Manuel Barroso az Európai Bizottság elnöke az Európai Parlament keddi ülésén Strasbourgban.

MTI Világ

Obama: "az a dolgunk, hogy ne essünk pánikba"

Németország kulcsszerepet játszik majd a görög adósságválság megoldásának kidolgozásában, az Egyesült Államok pedig teljes mértékben együttműködik majd ezekben az erőfeszítésekben, mind kétoldalú alapon, mind pedig a Nemzetközi Valutaalapon (IMF) keresztül - jelentette ki kedden Barack Obama amerikai elnök az Angela Merkel német kancellárral folytatott megbeszélései után megtartott közös sajtóértekezleten.

MTI Gazdaság

Megvan a görög megszorító csomag

A görög kormány öt évre szóló 28,4 milliárd eurós megszorító csomagot fogadott el csütörtökön, továbbá egy 50 milliárd eurós privatizációs tervet. Ez feltétele annak, hogy Görögország megkapja a tavaly májusban felajánlott 110 milliárd eurós mentőcsomag újabb részletét.

MTI Világ

Halálosan megfenyegették Junckert

Halálos fenyegetéseket kapott Jean-Claude Juncker luxembourgi kormányfő, az euróövezeti tagországok csoportjának vezetője Görögországból, ahol nagyon népszerűtlenek a nemzetközi pénzügyi segélyért cserébe foganatosítandó szigorú megszorítások. Erről maga az érintett beszélt az Európai Parlamentben tartott bizottsági meghallgatásán.