szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A svájci frank árfolyama drámai magasságokban jár a forinthoz képest, s a trend még mindig meredeken felfelé mutat. Az OTP vezérigazgató-helyettese azzal igyekezett megnyugtatni a bajba kerülteket, hogy akár meg is vásárolják a jelzáloggal terhet ingatlanokat, s bérleti konstrukcióvá alakítják a hitelmegállapodást.

Gresa István, az OPT Bank vezérigazgató-helyettese az M1 televízió reggeli műsorában arról beszélt, hogy nem érdemes most abbahagyni a hitelek fizetését, mert aki kiszáll, lezárja a pozícióját, s az azonnal realizálni fogja a veszteséget. De hosszabb távon a hektikus gazdasági mozgások kiigazítják magukat. Inkább érdemes kivárni, s megpróbálni az alkalmazkodást a változó körülményekhez.

OTP-hirdetés egy aluljárónál. A bank szerint van a felszínre tartó lépcső is
Végel Dániel

Az OTP már 2008 óta működtetett adósvédelmi programjában eddig mintegy 10 ezren vettek eddig részt. A pénteken induló kormányzati „otthonvédelmi programban” 180 forinton rögzítik a svájci frank árfolyamát, a csatlakozók három évig élvezhetik ezt a védelmet, de az árfolyamkülönbségből fakadó tartozást egy forintszámlán gyűjtik, amit a védelmi időszak lejárta után kamatos kamattal kell visszafizetniük. Gresa szerint ez az összeg körvérre hízhat ugyan, de hosszú időre, akár 25-30 évre is szétteríthető, s így nem fog elviselhetetlen terhet jelenteni. (Elemzések ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy sem a globális, sem a hazai gazdasági folyamatok három évre nem jelezhetők előre pontosan, azaz a védelmi időszak lejártakor a helyzet akár rosszabb is lehet, mint most.)

A bankár elmondta, hogy az OTP nem csak az állami támogatás mellett működő konstrukciót kínálja, éppen azért, mert szeretnének mindenkivel megállapodni. Azoknak, akik még képesek a kötelezettségüket teljesíteni, például olyan konstrukciót alakítanak ki, amelyben most kevesebb, de félévenként emelkedő törlesztőrészletet kell fizetni. Ez sokkal jobb megoldás, mint leállni a törlesztésekkel, vagy bevonulni a fixárfolyam védőernyője alá és adósságokat felhalmozni.

A vezérigazgató-helyettes szavaiból azt lehetett leszűrni, hogy az OTP Csoport létrehozza a saját eszközkezelési rendszerét. Ez azt jelenti, hogy nem adják el, hanem saját céggel próbálják meg rendezni a követeléseiket. A használtlakás-piacot nem akarják kínálati oldalról tönkretenni, hiszen ha fokoznák a kínálati oldali nyomást, az a piac összeomlását okozhatná. Aki csak kisebb összegeket tud fizetni, azzal úgy fognak megállapodni, hogy 5-15 évig, vagy akár tovább is ezt tehesse. Ha valaki már végképpen nem tud fizetni, de együttműködik velük, annak sem a végrehajtótól kell rettegnie. A bank megpróbálja a tulajdonossal közösen értékesíteni az ingatlant. Amit akár meg is vásárol, a hitelkonstrukciót bérleti megállapodássá alakítja, s lehetővé teszi, hogy a bérlő helyzete jobbra fordulásával például öt év múlva akár vissza is vásárolja a bérleményt.

Gresa István az M1 televízióban elmondta, hogy a jelenlegi helyzet többek között azért alakulhatott ki, mert sok olyan ember is tulajdonosi konstrukcióban szerzett lakást, akinek a vagyoni körülményei a bérletet tette volna indokolttá. Magyarországon a lakások 92 százaléka magántulajdonban van, s csak 8 százalékot tesz ki a bérlakások aránya. Nyugat-Európában ez az arány fele-fele.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Zentai Péter Gazdaság

"Magyarország nem tétel Svájcnak" - interjú

A svájciak, nemzeti bankjukat is beleértve, egyre inkább aggódnak fizetőeszközük rettenetes ereje miatt – mondja a svájci jegybank volt vezető elemzője, a Neue Zürcher Zeitung gazdaságpolitikai publicistája, Martin Lanz. Elismeri, hogy hazájában is legfeljebb csak ötletelni tudnak: például nagyban vásárolnának külföldi, akár magyar forintban, cseh koronában, lengyel zlotyiban és más, egyébként stabil valutában nominált államkötvényeket. Ennél nagyobb valószínűséget ad a szakértő annak, hogy Európa-szerte ismét az aranyhoz kötnék a devizákat, de realitása leginkább annak van, hogy kettészakad az euróövezet.

hvg.hu Gazdaság

Bukjon ésszel: nyolc megoldás frankhiteleseknek

Noha számos megoldási mód van, nincsenek könnyű helyzetben a frankhitelesek. A pánik miatt sokan hozhatnak elhamarkodott döntést, aminek komoly ára van. A hvg.hu megpróbálja bemutatni, mivel kell számolnia annak, aki átváltaná hitelét euróra, forintra, élne a kormány vagy a bank adta könnyítéssel, vagy egyszerűen csak megszabadulna az egésztől.

hvg.hu Gazdaság

Napi Gazdaság: tegnap 200 milliárdot buktak a frankhitelesek

A svájci frank hétfői brutális erősödése közel 200 milliárd forint veszteséget eredményezett a devizaadósok számára - írja saját számításaira hivatkozva a Napi Gazdaság. Kedden a frank árfolyama még a hétfőinél is magasabbra kúszott, és már a 250 forintot közelítette.