szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A folyékony tejtermékek iránti globális kereslet 30 százalékkal nő a 2010 és 2020 közötti időszakban – áll a Tetra Pak legfrissebb, 100 ország tejfogyasztási szokásait vizsgáló tanulmányában.

A tejfogyasztás növekedésnek hátterében három fő tendencia, a globális gazdasági növekedés, az urbanizáció, valamint a fejlődő országok középosztályának dinamikus bővülése áll. Emiatt a világ jelenlegi 270 milliárd liternyi éves tejfogyasztása az évtized végére eléri a 350 milliárd litert. A növekedés azonban nem lesz egyenletes az előrejelzések szerint, ugyanis Észak-Amerikában és Európában – így Magyarországon is – a tejfogyasztás kis mértékben csökkenni fog.

A gazdasági növekedés, az urbanizáció és a fejlődő országok középosztályának dinamikus bővülése a csomagolt élelmiszerek iránti kereslet növekedését, a fogyasztói igények sokszínűbbé válását, az élelmiszerbiztonság iránti igény erősödését, a piaci verseny fokozódását, valamint a környezetbarát megoldások elterjedését váltja ki már 5-10 éven belül.

Illyés Tibor/MTI

Az ENSZ becslései szerint 2020-ra 7,6 milliárdra nő a Föld népessége. Jelenleg a világ népességének fele, azaz mintegy 3,25 milliárd ember él városokban. Ez a szám 2050-re várhatóan 6 milliárdra nő, miközben a várható népességnövekedés 90 százalékát a szakértők a városi környezethez kötik.

A prognózisok az ázsiai és csendes-óceáni térség tejfogyasztásában rendkívül magas, mintegy 45 százalékos növekedésről szólnak az elkövetkezendő tíz évben. Ez az adat jól tükrözi a már napjainkban is zajló globális gazdasági átrendeződést.

A The Conference Board nevű globális üzleti és kutatási szervezet 2011-es jelentése szerint 2020-ra a fejlődő piacok részesedése a globális termelésből meghaladja a 60 százalékot, míg a fejlett országoké 40 százalék körül marad. A jelentés szerint Kína és India önmagában a globális termelés 30 százalékát adja majd.

A folyékony tejtermékek fogyasztásának regionális növekedése 2010 és 2020 között (milliárd liter)
Tetra Pak

A tejtermékek forgalmának növekedése szintén Ázsiában – elsősorban Indiában és Kínában – lesz a legnagyobb, ahol a középosztály jelentős, a jelenlegit akár tízszeresen meghaladó bővülésére lehet számítani 2020-ig. Az új középosztályt alkotó, képzettebb és tájékozottabb fogyasztók várhatóan még nagyobb figyelmet fordítanak majd az élelmiszerbiztonságra, az egészséges életmódra és a környezet védelmére.

A Világbank előrejelzése szerint a globális középosztály – vagyis a napi 10-20 dollár között kereső réteg – létszáma a jelenlegi 430 millióról 1,15 milliárdra nő majd 2030-ra.

A kínai melamin-botrányt követően a Roper Reports Worldwide 2010-ben 25 országban készített felmérést. Eszerint az élelmiszerbiztonság világszerte – de a fejlődő országokban különösen – egyre inkább aggasztja a fogyasztókat. Míg a fejlett piacokon a megkérdezett fogyasztók 49 százaléka mondta, hogy aggódik az általa vásárolt élelmiszerek biztonságossága miatt, ugyanez az arány a fejlődő országokban 66 százalék volt. A Tetra Pak tanulmánya szerint többek között a biztonsági megfontolások miatt 2014-ben először fordul majd elő a fejlődő országokban, hogy a csomagolt tejtermékek aránya (55 százalék) meghaladja a nem csomagolt tejtermékekét (45 százalék).

Európában a fogyasztás kisebb csökkenésére számít a Tetra Pak, 2020-ban 2,5 százalékkal kevesebb tejterméket fogyasztunk majd a mostani fejenkénti 63 literes átlagnál. Ez a csökkenő tendencia a fejlett piacokon lehetőséget kínál arra, hogy a tejipar több hozzáadott értéket tartalmazó (például bio tej, laktózmentes tej, vitaminokkal dúsított tej stb.), egyedi igényeket kielégítő terméket kínáljon a mind sokszínűbbé váló kereslet kielégítésre. Ezzel együtt a globális tejfogyasztás 30 százalékkal emelkedik 2020-ig. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi 270 milliárd liter éves tejfogyasztás (32,6 liter/fő/ év) 350 milliárd literre (46 liter/fő/ év) nő majd.

Magyarországon 2010-ben fejenként napi 1,8 deciliter tejet fogyasztottunk átlagosan. Ez éves szinten 67,5 liter tejet jelent, ami jelentősen meghaladja a jelenlegi világátlagot, de az Európai Unió 63 literes fejenkénti tejfogyasztása is elmarad az itthoni átlagtól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Milyen tejet iszunk?

Az egyik legfontosabb kérdés, ami felmerülhet a kételkedőkben, vajon megegyezik-e a napjaink nagyüzemi tehenészeteiből kikerülő tej a réti füveken kérődző falusi tehénével? Nos, a zsír- és a fehérjetartalom azonosak, a zsír minősége azonban már nagyon is eltérő. Még mindig a dobozos, UHT tejből fogy a legtöbb.

MTI Gazdaság

Uniós támogatást kapnak a hazai tejtermelők

A tejtermelőket sújtó különleges hátrányok kezelésére az Európai Unió 46 millió eurót - azaz mintegy 12,5 milliárd forintot - biztosít 2011-re Magyarországnak. A különleges tejtámogatásról szóló rendelet március 28-tól hatályos - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM).

hvg.hu Plázs

Végletes nézetek a tejről. Kinek van igaza?

A tej fogyasztásával, egészségügyi hatásaival kapcsolatban gyakran végletes nézetek is megjelennek. Időnként nem csak az vetődik fel kérdésként, szüksége van-e egyáltalán a szervezetünknek a fehér italra, hanem olyan véleményeket is hallani, miszerint a tej csontritkulást okoz, köze van a szív-és érrendszeri megbetegedésekhez, sőt a rák kialakulásában is szerepet játszik. Egyáltalán mi igaz ezekből?

MTI Gazdaság

20,5 milliós büntetés az Auchannak az olcsó tej miatt

Beszerzési ár alatt forgalmazott importból származó, 1,5 százalékos cseh UHT-tejeket az Auchan, ezért az Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MgSzH) 20,5 millió forintos büntetést szabott ki az üzletláncra - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium.