szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két százalékpontot esett (38%) ebben a hónapban nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga. A viszonylagos változatlanságot most egy negatív fordulat követi, az Ipsos Global @dvisor kutatása szerint visszatértünk a 2011. márciusi, s 2010. januári eredményekhez. Magyarország Görögországgal verseng az utolsó helyért.

A hónapról hónapra mért mindhárom megközelítésben – a nemzetgazdaság pozitív lakossági megítélése (2 százalékpontot esett 38%-ra), a helyi gazdasági teljesítmény erősnek minősítése (2 százalékpontot esett 29%-ra), a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  pozitív mutatója (1 százalékpontot esett 24%-ra) – visszaköszön a hanyatló tendencia. A közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  pozitív mutatója folyamatosan esik: 2010 márciusának 31%-áról 24%-ra, 7 százalékpontnyi zuhanás 17 hónap leforgása alatt - derül ki az Ipsos Global @dvisor kutatásából.

Miközben Európa lehúzza a nemzetközi átlagot (27% a nemzeti, 23% a helyi és 12% a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozás) hanyatló tendenciája ebben a felmérésben csak 1 százalékpontban realizálódik, a Közép-Kelet és Afrika régiója a legnagyobb vesztese a hónapnak (a nemzetgazdaság pozitív lakossági megítélése 3 százalékpontot esett 58%-ra, a helyi gazdasági teljesítmény erősnek minősítése 6 százalékpontot esett 43%-ra és a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  pozitív mutatója is 6 százalékpontot esett 33%-ra).

Az USA-ban se jó a helyzet

A nemzetgazdaság pozitív lakossági megítélése az USA-ban is romlik: a legutóbbi felmérés 5 százalékpontos esést realizált mindhárom megközelítésben (14% nemzeti, 17% helyi és 17% a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozás). Ironikus, hogy a szomszédos Kanada  a nemzetgazdaság megítélésében, a világranglista másodikjaként 73%-on szárnyal.

A mostani felmérés adataiban  – a korábbiaktól eltérően – Görögország és Írország eredményei is megtalálhatók. Mindhárom megközelítésben Görögország a sereghajtó (csupán 4%-nyian érzik jónak a nemzetgazdaságuk állapotát, csak 5%-nyian értenek egyet azzal, hogy erős a helyi gazdaságuk és a válaszadók mindössze 3%-a véli úgy, hogy hat hónap elteltével erősödik a közvetlen gazdasági környezete.

Írország sem jeleskedik, alulról az ötödik a nemzetgazdaság pozitív megítélésben (7%), alulról a negyedik a helyi gazdaság értékelésében (8%) és a nyolcadik leggyengébb a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások tekintetében (11%). Az ázsia – csendes-óceáni térség  a gazdaság megítélésében hagyományosan az élen szerepel,  az átlagosnál számottevően magasabb  pozitív lakossági véleménnyel. 2010 októbere óta ez a térség is lefelé irányuló tendenciát mutat mindhárom megközelítésben, s a mostani felmérés eredménye szerint a bizalmi indexe a nemzetközi átlaggal azonos.

A nemzetgazdaság pozitív lakossági megítélése 2 százalékpontot esett 
 
A nemzetgazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga - 24 ország válaszadóinak véleménye tükrében – a legutóbbi felmérés óta 2 százalékpontot esett (38%), visszatértünk  a 2011. márciusi, s 2010. januári eredményekhez. A világ vezető és vesztes csapatai hónapról hónapra ugyanazokból a “játékosokból” állnak – annak ellenére, hogy a gazdasági zűrzavar felkavarja néha  a viszonyokat.

Ismét Szaúd-Arábia a mezőny legerősebbje (88%) a nemzetgazdaság megítélésének tekintetében, amit Kanada (1 százalékpontot emelkedve 73%) és Svédország (7 százalékpontot esve 70%) követ. Az előző hónaphoz képest erőre kapott India (7 százalékpontot emelkedve 69%) és Németország (5 százalékpontot esve 66%). Ők alkotják a top 5-öt.

Magyarország (1 százalékpontot esve) Görögországgal verseng  (4%) az utolsó helyért. Spanyolország  (változatlanul 6%) Japánnal ( 2 százalékpontot esve 6%) kart karba öltve szorosan a következők, majd Írország (7%) és Olaszország (2 százalékpontot esve 8%) következnek. Az Egyesült Államok (14%) további 5 százalékpontot esett, tükrözve az ország aktuális gazdasági problémáit.

A helyi gazdaság megítélésének nemzetközi átlaga is esett 1 százalékpontot 
 
A  helyi gazdaságok pozitív lakossági megítélésének nemzetközi átlaga - 24 ország válaszadóinak véleménye tükrében – 1 százalékpontot veszített a legutóbbi felmérés óta. Csupán tízből hárman (29%) ítélték a válaszadók jónak a helyi gazdaságuk teljesítményét.

Szaúd-Arábia (69%) 3 százalékponttal fokozta az előnyét a legutóbbi felmérés óta, megőrizve vezető szerepét a helyi gazdaság  pozitív megítélésének mutatójában. Svédország (57%) a távoli második, amit Kanada (51%), India (49%) és Brazília (46%) követ. A ranglista alján Görögország (5%), Japán (5%), Írország (7%), Spanyolország (8%) és Magyarország (9%) állnak.

A legnagyobb mértékű erősödést az előző hónaphoz képest India (7 százalékpontot emelkedve 49%), Franciaország (4 százalékpontot emelkedve 18%), Brazília (3 százalékpontot emelkedve 46%) és Szaúd-Arábia (3 százalékpontot emelkedve 69%) realizálták. A mérleg másik végén állnak Törökország (32%) polgárai, akik drámai 14 százalékponttal  értékelték pesszimistábban helyi gazdaságuk teljesítményét. Őket Dél-Afrika (7 százalékpontot esve 27%) és egyenként 5 százalékponttal csekélyebbre minősítve Dél-Korea (16%), az Egyesült Államok (17%), Belgium (19%) és Indonézia (24%) követik.

A közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  pozitív mutatója is esett 
 
Arra kérve a válaszadókat, hogy prognosztizálják, vajon erősebb lesz, gyengül, vagy marad a jelenlegi szinten a közvetlen gazdasági környezetük teljesítménye  hat hónap távlatában, éppen negyednyien (24%) hiszik, hogy erősebb lesz. Brazília tűnik a legoptimistábbnak, tízből heten (71%) vélelmezik, hogy a következő fél év során erősödik a helyi gazdálkodásuk teljesítménye. Kissé távolabb áll másodikként Szaúd-Arábia (64%), amelyet Argentína (52%), India (52%) és Mexikó (36%) követ.

Franciaország (1 százalékpontot emelkedve 4%) a sereghajtó. Szoros közelségben Görögországgal (3%), Belgiummal ( 4 százalékpontot esve 6%), Japánnal (3 százalékpontot esve 7%) és Magyarországgal (2 százalékpontot esve 8%).
Törökország (13 százalékpontot esve 25%) esetében a legjelentősebb mértékű a hanyatlás a közvetlen gazdasági környezetre vonatkozó hat havi várakozások  bizalmi indexével kapcsolatban, míg  India (9 százalékpontot emelkedve 52%) a hónap legdinamikusabb szereplője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!