szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem négy százalékos mínuszon álltak a vezető New York-i tőzsdemutatók a csütörtöki kereskedés leállítása előtt két órával. A gyengülést az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban megfogalmazott előző napi Fed-vélemény, továbbá egy kínai és egy euróövezeti adat okozta. A tőzsdemutatók lejtmenete negyedik napja tart.

Közép-európai idő szerint 20 óra körül a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 4,11 százalékkal 10 667,04 pontra csökkent. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 3,99 százalékkal 2437,16 pontra gyengült. Az S&P 500-as mutató 3,92 százalékkal 1121 pontra süllyedt.

Komoly, több mint kilenc százalékos veszteségen állt a FedEx, a világ második legnagyobb szállítóipari vállalatának árfolyama, miután a cég rontott éves előrejelzésén részben a globális gazdasági bizonytalanságok miatt. Elemzők azt mondták, hogy a FedEx vállalati eredményei általában jól tükrözik a világgazdaság alakulását, mivel számos iparágnak folytat szállítási tevékenységet.

A befektetőknél elsősorban az "csapta ki a biztosítékot", hogy az amerikai jegybank szerdai kamatdöntését indokolva úgy vélte: jelentős negatív irányban ható kockázatok hatnak a gazdaság kilátásaira. A bank szerint számos mutató a munkaerőpiac elhúzódó gyengeségére utal, így a munkanélküliségi ráta csak lassan csökkenhet.

Csütörtök estig a legnagyobb vesztesek a banki részvények voltak. A Citigroup és a Morgan Stanley egyaránt 52 heti mélyponton állt. A Citigroup több mint 4 százalékkal, a Morgan Stanley 8 százalékot meghaladó mértékben gyengült.

A befektetők kedvét szegte az is, hogy csütörtöki adat szerint rosszabbnak bizonyult a szeptemberi kínai beszerzési menedzser index, ami így már sorban a harmadik egymást követő hónapban csökkent, miközben az euróövezet szolgáltatási szektora két év óta először zsugorodott szeptemberben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!