szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar bankrendszer stabil és a végtörlesztési lehetőség lezárulta után is az marad - mondta Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának hétfői ülése után az MTI-nek.

A bizottsági ülésen az elnök a PSZÁF 2010. évi jelentéséről számolt be, amelyet a testület többsége általános vitára alkalmasnak talált. Az ülés után Szász Károly az közölte: a magyar bankrendszer stabilitása egyértelműen jó, európai összehasonlításban is azt látni, hogy a különböző mutatók a pozitívabb tartományban találhatók, ez különösen igaz a tőkehelyzetre. De az igaz - fűzte hozzá -, hogy a rendszer minden mutatója, a jövedelmezőség, a tőkehelyzet, a likviditás, az  eszközminőség tükrözi a pénzügyi-gazdasági válság mai állapotát. Mint mondta, a bizottsági ülésen egy kérdésre válaszolva arra hívta a fel a figyelmet: a viszonylag pozitív mutatószámok mellett nem lehet attól eltekinteni, hogy a válság okozta bizonytalansági elemek miatt ezek a számok romolhatnak. 

A felügyelet elnöke kiemelte azt is, hogy szigorodni fog a szabályozás, mert az unió által bevezetendő bázeli tőke- és likviditásrezsim olyan új plusz feltételeket támaszt a rendszer számára, amelynek átmeneti idő alatt kell megfelelni. Ezzel a magyar bankok mai, a tőkehelyzetükre vonatkozó relatív előnye, bár megmarad, sokkal kisebb lesz - vélekedett. Beszélt arról is, hogy a magyar bankok tulajdonosi körét is érintette a válság. 

Szász Károly
Bánkuti András

A végtörlesztési lehetőséget firtató kérdésre azt válaszolta: a bankok várható, vélhetően jelentős vesztesége attól függ, hogy hányan élnek majd a lehetőséggel. Szász Károly szerint ma még nehéz megmondani, hogy a lehetőség december végi lezárulta után mi történik majd, de valószínű, hogy strukturálisan átrendeződik a piac: megnő a forintfinanszírozás jelentősége, és növekedni fog a relatív súlya azoknak a hitelintézeteknek, amelyek inkább rendelkeznek forintforrásokkal. Aláhúzta, a rendszert a felügyelet tőke és likviditási szempontból folyamatosan vizsgálja, és ha kell, minden szükséges intézkedést megtesz majd. Hozzátette: látható már egyes bankoknál, hogy ha a különböző vészhelyzeti szcenáriók bekövetkeznek, milyen mértékben romlik majd a tőkehelyzetük. Közölte azt is, hogy erre a pénzintézetek is felkészültek. 

A rendszer a stabil, biztonságos marad a végtörlesztés lezajlása után is - fogalmazott azzal, hogy nem lát olyan veszélyt, amelytől különösen félni kellene. Azt mondta, még: a végtörlesztési lehetőségnek inkább az a veszélye, hogy a bankrendszer egyensúlyi állapota az átalakult üzleti profil, a csökkentett hitelezési aktivitás mellett áll be, ez pedig lassíthatja a gazdasági növekedést. Úgy vélekedett, hogy a bankok kivárnak majd, nem vonulnak ki, nem vonnak ki tőkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!