szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

A német kancellár és az orosz államfő jelenlétében adták át rendeltetésének kedden Lubminban az Oroszországot Németországgal összekötő 1224 kilométer hosszú, tenger alatti földgázvezetéket, az Északi Áramlatot.

Az ünnepélyes keretek között lezajlott vezetékavatáson jelen volt a francia és a holland kormányfő, valamint az Európai Unió energiaügyi biztosa. Angela Merkel, Dmitrij Medvegyev, Francois Fillon és Mark Rutte együtt forgatta el a jelképes csőszakasz tolózárjának hatalmas fehér kerekét. Ennek nyomán pedig az átlátszó csőben áramlani kezdett a kékre festett gáz.

A vezeték stratégiai jelentősége az, hogy általa közvetlen összeköttetés létesült az orosz hálózat és kitermelőhelyek, valamint a nyugat-európai felvevőhálózat között; az eddigi kelet-európai tranzitországok szárazföldi területét nem érintve jut el a gáz a nyugat-európai célországokba.

Az Északi Áramlat éppen jókor készül el; Németországban a leállított atomerőművek termelőkapacitálsának kiváltásáért zajló versenyfutásban a gázüzemű áramtermelő erőművek felfutásával számolnak. A német energeikusok azt is kiszámolták már, hogy a kieső nukleáris termelést 9 milliárd köbméter gázzal teljes egészében ki lehet váltani. Ez a mennyiség a vezeték éves kapacitásának (27,5 milliárd köbméter) alig több, mint a harmada.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!