Szexi, és a profitot is növeli, de hogyan kapcsolódhat egy kisebb cég ehhez a trendhez?
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
A dísznövényágazat termelési értéke Magyarországon éves szinten 100 milliárd forint körül alakul - ismertette Ocskay Mária, a Dísznövény Szövetség és Terméktanács elnöke szerdán, az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottsága Kertészeti Albizottságnak ülésén.
Az országgyűlési képviselők az albizottsági ülésen beszámolót hallgattak meg az ágazat helyzetéről. Ocskay Mária tájékoztatása szerint az ágazatban 50-60 milliárd forint a termelésből származik, és további, legalább 50 milliárd forint az ágazathoz kapcsolódó szolgáltatásokból - például bel- és kültéri dekorációból - származó árbevétel.
A Dísznövény Szövetség elnöke emlékeztetett: az ágazatban az egységnyi területre jutó munkaerő-igény szintén magas, számításaik szerint az arány itt a legmagasabb a mezőgazdaságban. A fedett területeken hektáronként 8-10 emberrel lehet ellátni a szükséges teendőket, míg a faiskolai termesztésben például hektáronként általában 2 ember munkája elegendő. Mindent összevetve az ágazat jelentős szerepet tud vállalni a vidéki emberek foglalkoztatásában - summázta Ocskay Mária.
A dísznövényágazatban jelentős területnek számít a díszfaiskolai tevékenység, a rózsatő-termesztés, az évelő növények előállítása, a vágott virágok termelése, a cserepes az egynyári és a balkon növények termesztése, valamint a karácsonyfa előállítás is. Az ágazatban mintegy 40 ezer ember dolgozik, és további mintegy 20-30 ezret foglakoztat az ágazathoz kapcsolódó "szolgáltatóipar".
Az elnök tájékoztatása szerint az ágazatban jelentősek az energiaköltségek, amennyiben fűtést szolgálják. Ez gáz esetében négyzetméterenként 3,500 forint, termálvíz esetén 500-600, míg gázgenerátor alkalmazása esetén 350 forint négyzetméterenként.
Ocskay Mária megemlítette: jelentős piacbefolyásoló tényező a külföldről érkező áru. Példaként hozta, hogy a faiskolai termékeknél 30, a lágyszárú növények esetében 90 százalék az import aránya. A szakmai szövetség elnöke súlyos problémának értékelte, hogy nem jut elég forrás kutatás-fejlesztésre és a marketingfeladatok finanszírozására sem.
Farkas Sándor (Fidesz), az albizottság elnöke azt ígérte, hogy az albizottság minden segítséget megad az ágazat gondjainak orvoslásához. Az kérte, hogy a szakemberek állítsanak össze egy emlékeztetőt, amely tételesen tartalmazza a problémákat.
Ötlépcsős útiterv a fenntarthatósági célkitűzések az üzleti stratégiába építéséhez.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Javult a vállalkozások alkupozíciója: az árak konszolidálódtak, a kockázati prémiumok csökkentek, van verseny. Érdemes élni a lehetőségekkel.
Milyen jogi megfelelési követelményekre kell figyelnie a vállalkozásoknak, ha MI-alapú eszközöket használnak a munkaügyi területeken?
Az Alzheimer-kór sokkal több nőt érint, mint férfit. Ennek oka nem az, hogy a nők tovább élnek, hanem a hormonháztartásuk sajátossága. Megfelelő életmóddal azonban a kognitív képességek hanyatlása megelőzhető – állítja új könyvében Lisa Mosconi agykutató.