szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nagymértékű eladósodottság miatt a következő pénzügyi válság, ami valamikor 2012-13-ban érheti el a világot, sokkal súlyosabb lehet, mint a 2008-as - mondta Jim Rogers a CNBC-n. A befektetőguru előszeretettel kereskedik most a legfőbb devizákkal, de igazán vonzó potenciált szerinte a nyersanyagok kínálnak, amelyek a helyzet javulása és a helyzet romlása esetén is drágulhatnak.

Az európai problémák miatt a világ egy újabb pénzügyi krízissel néz szembe - mondta a neves befektető, Jim Rogers a portfolio.hu beszámolója szerint. A világ ráadásul igen nagy bajban van, a jelenlegi válság ugyanis a magas eladósodottság miatt sokkal súlyosabb lesz, mint a 2008-as.

Amerika például megnégyszerezte adósságát, ezt pedig nem tudja még egyszer megismételni, ahogy Görögország sem tudja megduplázni adósságát - tette hozzá Rogers, aki az amerikai CNBC csatornának nyilatkozott. 2002-ben rossz volt, 2008-ban még rosszabb, 2012-13-ban pedig még annál is rosszabb lesz, tehát legyünk óvatosak - figyelmeztetett.

Jim Rogers
AP

Rogers az euró erősödésére játszott az adósságválság ellenére, mivel a rossz hangulatban igen komolyan leértékelődött. Most azonban minden főbb devizára komoly nyomás nehezedik, így a legjobb vételt a nyersanyagok jelenthetik. Ha ugyanis a dolgok jóra fordulnak, a nyersanyagok szárnyalhatnak, ha pedig romlik a helyzet, elkezdenek pénzt nyomtatni, ami szintén a nyersanyagok drágulásához vezet, miközben a részvények leértékelődnek - mondta.

A válság egyetlen megoldása, hogy mindenki csődbe megy, akinek csődbe kell mennie. Görögország kilépése az eurózónából viszont egy katasztrófa lenne a görögök számára. A görögöknek senki nem adna hitelt, elkezdenének vadul pénzt nyomtatni, az infláció pedig az égbe szökne. Az eurózónát össze kell tartani, és úgy újjászervezni - mondta Rogers.

A világgazdasági kockázatok elemzésére specializálódott egyik cég, az Executive Analysis elemzése szerint 65 százalékos valószínűsége van annak, hogy még november végére teljesen összeomlanak az európiai adósságválság kezelésére tett erőfeszítések, bankválság robban ki Európában, miután Görögország csődbe megy, és a pénzügyi összeomlás pedig azonnal továbbgyűrűzik az olasz bankrendszerre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!