A német kancellár az euróövezeti országok hiteles "stabilitási uniójának" felállítása mellett érvelt a berlini szövetségi parlamentben tartott pénteki beszédében. Angela Merkel szerint az euróövezeti pénzügyi stabilitás biztosításához elengedhetetlenül szükséges egy "európai adósságfék" bevezetése, a deficitkorlátokat megszegő országok automatikus szankcionálása, valamint az európai intézmények hatáskörének bővítése, amelyek egyúttal az európai alapszerződés módosítását is feltételezik.
A kancellár üdvözölte párttársa, Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter javaslatát a nemzeti törlesztési alapok létrehozásáráról. Steffen Seibert kormányszóvivő megfontolásra érdemesnek nevezte a javaslatot, amely lehetővé tenné az államadósság transzparens, a piacok és a befektetők kétségeit eloszlató módon történő leépítését. Schäuble javasolta, hogy a tagországok államadóssága GDP-arányos 60 százaléka feletti részét törlesztési alapba különítsék el.
"Tartósan meg kell erősítenünk a gazdasági és pénzügyi unió fundamentumait" - fogalmazott a kancellár. Az európai szerződések módosítását szerinte nem lehet megkerülni. A 17 euróövezeti tagországnak szükség esetén úttörő szerepet kell felvállalnia, az Európai Unió kettészakítását euróövezeti és nem euróövezeti országokra azonban mindenképpen el kell kerülni - hangsúlyozta a kancellár.
Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök hétfői párizsi megbeszélésükön fektetik le a valutaunió megreformálásának alapelveit. Céljuk a 17 tagú euróövezet "stabilitási uniójának" létrehozása a "deficitbűnösök" szigorú szankcionálásával és az egyes országok költségvetése feletti ellenőrzés szigorításával, az uniós szerződések ehhez szükséges módosítása révén.
A német kancellár és a francia elnök eltérő nézeteket vall az európai intézményrendszer, az Európai Központi Bank (EKB) szerepéről, az euróövezeti közös kötvényekről, valamint a válságkezelési intézkedések ütemezéséről.
Brüsszel "nagyon fontos beszédként" méltatta a német kancellár politikai nyilatkozatát. A piacok is kedvezően reagáltak a beszédre, a perifériális kötvényhozamok csökkentek, az euró árfolyama emelkedett. Az adósságválság rendezésével szembeni bizalom erősödése a német részvénypiacokon is éreztette hatását, az árfolyamok pénteken emelkedtek.