szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Külföldi nyaralásra készül? Vinne magával készpénzt? Ne hagyja az utolsó pillanatra, mert előzetes bejelentés nélkül nem minden bankfiókban jut euróhoz vagy épp horvát kunához. Esetleg jelentős díjat számítanak fel a sorban állás elkerüléséért – állítja az azenpenzem.hu egy banki körkép alapján.

A köztudatban az van, hogy a kétmillió forintnál alacsonyabb értékű pénzfelvételhez nincs szükség előkészületekre. Ez azonban generálisan csak az Ersténél és az alapvalutáknál az MKB-nál igaz a nagyobb bankok közül – írja az azenpenzem.hu pénzügyi portál a nyaralási szezonra tekintettel készített összeállításában. Az összeghatár bankonként, sőt fiókonként, valamint valutától függően is változhat, és az is, hogy kell-e az azonnali pénzfelvételnél valamilyen plusz díjat fizetni.

1 nap, 2 nap

A K&H-nál két nappal korábban kell (személyesen a fiókban vagy telecenteren keresztül) jelezni, ha valaki valutát szeretne felvenni, mert előfordulhat, hogy akár pár száz eurós váltást sem tudnak azonnal egyes fiókok lebonyolítani. A banknál kell érdeklődni, mert a neten nem lehet utánanézni, mekkora összegnél várják el az előzetes bejelentést.

Kifeküdt a díjaktól

Az MKB-nál is két nappal korábban kell közölni a valutafelvételt, ha az ember biztos akar lenni a dolgában. A Citibanknál viszont csak 10 millió forint fölötti valutánál kell két nappal korábban bejelenteni a kérést. Ott viszont eurón kívül svájci frankot és angol fontot is lehet azonnal kapni, és csak egyéb valutáknál várják el az előzetes jelzést.

250 ezer, 500 ezer

A Raiffeisennél 500 ezer forint a korlát, és bejelenteni akkor is elegendő egy nappal korábban. Az OTP-nél alapesetben csak ötmillió forint vagy háromezer euró (illetve ennek megfelelő egyéb valuta) feletti összegnél kell az előzetes gondoskodás. A legnagyobb magyar banknál azonban a portál érdeklődésére elmondták: a fiókoknak lehetőségük van ettől lefelé eltérni (amit itt is a kifüggesztett tájékoztatóból lehet megtudni).

Az FHB egymillió forint, és ennek a felét elérő euró felett kér bejelentést. Itt az egyes fiókok között az elvárt időben van különbség. A Budapest Banknál (BB) is kétmillió forint a határ. Az eurónál azonban már csak egymillió, a dollárnál 250 ezer, az angol fontnál és a svájci franknál pedig 150 ezer a korlát – forintra átszámítva. Az ezektől eltérő valutanemekben a BB is minden esetben javasolja az előrejelzést. A CIB a forintnál egységesen egymillió, az eurónál és dollárnál pedig ezres határt alkalmaz. Az UniCreditnél is azonos feltételeket találunk minden fiókban. Ez a forintnál kétmilliós, az eurónál és a dollárnál pedig egymilliós (itt ez forintban értendő) korlátot jelent.

Plusz díjakat is felszámíthatnak

Persze amennyiben a pénztári készlet lehetővé teszi, szinte minden bank hajlandó bejelentés nélkül is fizetni. Ilyenkor azonban több helyen külön díjat számítanak fel. Ezzel a készpénzfelvételi költség megnő, és akár száz euróba (ez a maximum) is kerülhet a tervezés hiánya. A normál és a plusz díjakról az azenpenzem.hu-n részletes adatok találhatók.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!