Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Azért került veszélybe Magyarország, mert sikerült egyszerre elijeszteni a portfoliótőke és a reálgazdaság szereplőit, plusz megborítani az egyensúlyt is, és az elmúlt két év sikertelen gazdaságpolitikát hozott, mely felvetette a finanszírozás rémét is - írja Zsiday Viktor alapkezelő legfrissebb blogbejegyzésében. Magyarország szerencsére komoly devizatartalékokkal rendelkezik, és idén teljesen ortodox megszorításokkal kiegyensúlyozta költségvetését.
A magyar állampapírhozamok az év eleji 8-10 százalékos szintről mára 7 százalék körülire csökkentek, jelentősen javítva a finanszírozási kilátásokat, míg a 10 éves spanyol kötvényhozam is hasonló szinten mozog. Mit tud Magyarország? - teszi fel a kérdést Zsiday Viktor alapkezelő legfrissebb blogbejegyzésében. A hazai gazdaság a kormányváltáskor sem volt veszélyes helyzetben, ám a kabinetnek sikerült egyszerre elijeszteni a portfoliótőke és a reálgazdaság szereplőit, plusz megborítani az egyensúlyt is.
Az alapkezelő írásában ezután végigveszi az elmúlt két év történéseit, a végtörlesztés negatívumait, a magánnyugdíjpénztári rendszer felszámolásával az állam terheinek évtizedek múlva keletkező növekedését. Zsiday emellett ugyanakkor arról is szól, hogy az egészségügy területén komoly átalakítások történtek és megindult a devizaadósság leépítése, így a sebezhetőségünk is csökken ennek megfelelően. Az alapvetően sikertelen gazdaságpolitika eközben felvetette a finanszírozhatatlanság rémét, de köszönhetően komoly devizatartalékainknak és 2012-ben az adóemeléssek megvalósuló megszorításoknak, távolabb kerültünk az összeomlástól.
"A valójában nem túl rossz helyezetben lévő Magyarország szinte a legmagasabb elérhető hozamokat kínálja, s máris láthatjuk, hogy miért ilyen vonzók a magyar állampapírok" - világítja meg az alapkezelő a magyar állampapírok iránti megnövekedett kereslet hátterét. Amíg nincs vészhelyzet, addig a kissé kockázatos, de minden más országhoz képest hatalmas hozamot kínáló magyar papírok jó választásnak tűnnek a befektetők szemében.
A jövő Zsiday szerint ugyanakkor abba az irányba mutat, hogy a 2013-ban lecserélődő jegybanki vezetés már meglépheti a Monetáris Tanács egyes tagjai által már most is szorgalmazott kamatcsökkentést, és ha az Európai Unió (EU) problémás államai "kiülik" a válságot, akkor a kamatcsökkentést is meg lehet úszni komolyabb forintgyengülés nélkül. Az egyensúly idehaza az alacsonyabb hozamszint és gyengébb forint irányába mutat, írja az alapkezelő. Ahogy azonban a piacok olcsón adnak majd hitelt Magyarországnak, akkor azonnal előkerül majd egy-két újabb unortodox terv a fiókból, amely mindig valamiféle költekezéssel jár, így tartós javulás Magyarországon nehezen várható. Hosszú távon minden bizonnyal 6 százalék körüli hozammal számolhatunk, húzta alá Zsiday.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.