szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A londoni olimpia első hetének adatai alapján úgy tűnik, nem igazolódtak a rendezők reményei, hogy már a játékok alatt elkezd megtérülni a mintegy 17 milliárd dolláros olimpia költsége - közölte Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója az MTI-vel, utalva a K&H Bank londoni olimpiával kapcsolatos elemzésére.

A pénzintézet elemzése szerint a turisztikai helyszíneken nem tapasztalható az olimpiától elvárt gazdasági fellendülés, és a hotelek foglaltsága is alacsonyabb a tavalyinál. A K&H elemzésében hozzáfűzik ugyanakkor, hogy augusztus 12-ig még változhat a helyzet, ráadásul egy olimpia rendezése esetén a szervező ország elsősorban hosszú távon gondolkodik, így leginkább 4-8 év múlva lehet majd kiértékelni, mit és hogyan csinált London.

Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója kifejtette: a szálláshelyek többsége megemelt tarifával szerette volna értékesíteni szabad férőhelyeit, ám május után egyre csökkent a foglalások száma, így számos szálloda még a 2011-es szint alá is vitte az árakat, csak hogy betöltse az üres szobákat.

Összességében 25 százalékkal kerülnek kevesebbe a szálláshelyek, mint tavasszal, de ezzel sem sikerült sokkal megnövelni a hotelek foglaltságát, ami még így is 20 százalékkal alacsonyabb, mint 2011 ezen időszakában - tudatta a K&H a Financial Times brit gazdasági napilap adataira hivatkozva.

Bár a londoni olimpia több embert vonzott, mint az előző nyári játékok helyszínei, a 100.000 látogató még mindig visszaesésnek számít az átlagos londoni 300.000 turistához képest.

A látogatók számának visszaesése valószínűleg annak köszönhető, hogy a hagyományos turisták nem az olimpia idején mennek idén Londonba, mert félnek a zsúfoltságtól, így inkább más időpontokat választanak a város nevezetességeinek megtekintéséhez - vélte a befektetési igazgató.

Ezt támasztja alá az is, hogy a főbb turisztikai látványosságok látogatottsága a Financial Times adatai alapján 30-35 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly nyáron, és a kulturális intézmények - például a múzeumok és színházak - is visszaesést tapasztaltak.

Nagy-Britannia jelentős, egyes becslések szerint akár 17 milliárd dolláros olimpiai költségvetése messze felülmúlja Athén 10 milliárd dolláros befektetését, bár még mindig elmarad a kínaiak 20 milliárd dolláros büdzséje mögött, ami alapján a 2008-as pekingi sportesemény volt minden idők legdrágább olimpiája - emelte ki Horváth István.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!