Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Csökkent Szlovákia versenyképessége a Világgazdasági Fórum (WEF) globális konkurenciaképességet értékelő éves jelentése szerint. A WEF 2012-re és 2013-ra vonatkozó jelentése szerint Szlovákia két hellyel, a 71-ikre esett vissza tavalyhoz képest a 144 ország versenyképességét értékelő listán. Ez a Szlovákia által elért legrosszabb helyezés azóta, hogy 1997-ben besorolták az értékelésbe az országot.
Szlovákia ezzel az eredménnyel az EU tagállamai közül az egyik legrosszabb eredményt érte el, versenyképesség terén csak Romániát (78-ik hely) és Görögországot (96-ik hely) tudta megelőzni ugyanis. A konkurenciaképességi listán a V4-es országok közül a stagnáló Lengyelországot (41. hely) leszámítva, mindenki rontott előző évi pozícióján, Szlovákiát azonban mindegyik visegrádi partnere megelőzte, Csehország a 39., Magyarország pedig a 60. helyen végzett. A WEF listáját már negyedik éve Svájc vezeti.
A Szlovák Vállalkozói Szövetség szerint Szlovákia versenyképességének ismételt visszaesését az okozta, hogy az elmúlt években az ígéretek ellenére sem tett egyik szlovák kormányzat azért, hogy eltávolítsa a vállalkozói közeg javulását fékező akadályokat. "Az alacsony hatékonysággal működő közintézmények, a jogérvényesítés gyenge szintje, a magas költségvetési hiány, az oktatási rendszer alacsony színvonala, a bürokrácia és a korrupció a legfőbb okai annak, hogy az ország versenyképessége visszaesett" - mondta Robert Kicina, a Szlovák Vállalkozói Szövetség igazgatója szerdán. Hozzátette: Szlovákiában 2004 óta nem valósultak meg a vállalkozók és a vállalkozói közeg helyzetét javító lényegi reformok.
"A Világgazdasági Fórum már hat egymást követő alkalommal rontott Szlovákia besorolásán, az ország mindinkább lemarad visegrádi partnereitől" - szögezte le a PAS igazgatója.
Szlovákia a WEF versenyképességi listáján a legjobb helyezést 2006-ban érte el, akkor a 37. volt.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagyot ment Londonban Emmanuel Macron francia államfő, konkrét megállapodásainak jelentőségét majd az idő dönti el. Hazai ellenfeleinek inkább múltbéli tevékenységük miatt van most feladva a lecke.
Az Astronomer közleményében azt írta, vizsgálatot indítottak az ügyben.