A Gazdasági és informatikai bizottság szerdai ülésén a 2008-as IMF-megállapodás és körülményei kerültek terítékre. Az ülésre meghívták Simor András jegybankelnököt, Veres János volt pénzügyminisztert is, akik elmentek. Viszont Mesterházy Attila MSZP-elnök, Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója és Domokos László, az ÁSZ elnöke nem vesz részt az ülésen.
Most érkezett
Véget ért tudósításunk
Végleg politikai adok-kapokká alakult át a Gazdasági és informatikai bizottság ülése, a témától is jelentősen elkalandoznak a képviselők, személyeskedések is előfordulnak - Veres János hazugsággal vádolja Rogánt -, így tudósításunkat befejezzük.
Percről percre
Az ÁSZ jelentése nem kompetens
Baja Ferenc szocialista képviselő szerint az ÁSZ jelentése nem kompetens, nincs szakértelme abban a kérdésben, hogy Magyarország miért vett fel IMF-hitelt - ehhez nem ért az ÁSZ. Ő Simornak és Veresnek ad igazat a maga részéről.
Selmeczi Veresnek szegezi kérdéseit
Selmeczi Gabriella fideszes képviselő azt kérdezi Veres Jánostól, hogy a kormány elképzelései voltak-e azok a megszorító intézkedések, melyekről 2008-ban döntés született. Voltak-e esetleg alternatív ötletek a megszorítások elkerülésére? - tette fel a kérdést Selmeczi. Elrontottak-e valamit, hogy 2008-ban Magyarország ennyire sebezhetővé vált? Veres úgy tűnik, hogy nem kíván válaszolni.
A jegybank és a kormány is felelős volt a kialakult helyzetért
Volner János jobbikos képviselő szerint abban, hogy 2008-ban a helyzet odáig elfajult, hogy IMF-hitelt kellett felvennie az országnak, a kormánynak és a jegybanknak is felelőssége volt.
Veres és Rogán csörtézik
Veres János volt pénzügyminiszter és Rogán Antal azon vitatkozik, hogy most akkor nyilvánosak voltak-e az IMF-megállapodás feltételei, vagy sem. Az MNB honlapján Veres szerint megtekinthető, hogy milyenek voltak a negyedéves jelentések. A Pénzügyminisztérium honlapján azért nem tekinthető meg, mert azt az új kormány megszüntette - mondta Veres.
Rogán: mikor került szóba a nyugdíjak csökkentése?
Veres pénzügyminiszter urat kérdezném arról, hogy a kormány 2008-ban nem vállalt nyugdíjcsökkentést ezek szerint, de mikor került szóba az IMF-tárgyalásokon a nyugdíjcsökkentés, a 13. havi nyugdíj elvétele? - kérdezte Rogán Antal, a bizottság elnöke.
Szakmai kritikát nem kapott az akkori kormány
2008 októberében, amikor a nagyon durva, hazánkat érintő válságjelek megjelentek, politikai hovatartozástól függetlenül szakmai körökből nem kapott kritikát az IMF-megállapodás szükségessége kapcsán, csak politikai kritikát kapott - hangsúlyozta a volt pénzügyminiszter.
Teljes volt a nyilvánosság
Valamennyi parlamenti párt be volt vonva a tárgyalási folyamatba, megismerhették a szándéknyilatkozatot, a teljes nyilvánosság erejével éltünk - hangsúlyozta Veres. 2008 novemberétől mindenki számára nyilvános volt a helyzet.
Az akkori IMF-tapasztalatok most is hasznosak lehetnének
Ha akkor és olyan gyorsan nem fordulunk az IMF-hez és az EU-hoz, akkor az komoly következményekkel járt volna - mondta a volt pénzügyminiszter. A 2008-as IMF-tárgyalás tapasztalatai most is haszosíthatóak lennének.
Nem volt felesleges az IMF-hitel
Nem fogadható el az az álláspont, hogy a 2008-as IMF-hitel felesleges lett volna - emelte ki Veres. A megállapodással megállt a forint és az OTP elleni spekuláció. Sikerült rájönni, hogy kik álltak a spekuláció mögött, és el lehetett érni, hogy ők ezt a tevékenységüket ne folytassák tovább.