Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Munkalátogatáson fogadja kedden hivatalában Antonisz Szamarasz görög kormányfő Angela Merkelt. A német kancellár a harmadik éve tartó államadósság-válság kitörése óta először utazik a görög fővárosba. Berlini kormányzati források hétfőn igyekeztek csökkenteni a látogatáshoz fűződő várakozásokat, hangsúlyozva, hogy a kancellár "nem visz ajándékot" Athénba.
A név nélkül nyilatkozó források mellett többen nyíltan is közölték, hogy nem érdemes sokat várni Angela Merkel athéni látogatásától. "A kancellár nem a trojka" - mondta például Wolfgang Schäuble.
A német pénzügyminiszter az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács - az Eurócsoport - luxembourgi ülésének szünetében kifejtette: a hitelezői trojka - az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank - képviselői ezekben a hetekben vizsgálják Athénban, hogy kiutalható-e a Görögországnak tavasszal odaítélt második, 130 milliárd eurós nemzetközi mentőprogram következő részlete. Amennyiben pedig a szakértők arra a megállapításra jutnak, hogy a reformok a hitelmegállapodásban foglaltaknak megfelelően haladnak előre, Athén megkapja a 31 milliárd eurós részletet. A vizsgálat még nem zárult le.
Guido Westerwelle német külügyminiszter egy hétfői lapinterjúban azt mondta: a kancellár "gesztust gyakorol" a látogatással, "a nagy nyomás alatt álló görög kormány erőfeszítéseit ismeri el". Úgy vélte, "a görögök méltányosságot és tiszteletet érdemelnek", és nem érdemes "féltudással" az események elébe vágni, hanem először be kell várni a trojka jelentését.
Maga a német kancellár hétfőn azt mondta, hogy konstruktív és baráti megbeszélésre számít az athéni viziten, amellyel Antonisz Szamarasz augusztusi berlini látogatását viszonozza. A megbeszélésen elsősorban "a Görögország előtt álló feladatokról" lesz szó - mondta Angela Merkel egy bonni pártértekezlet után újságíróknak. Hangsúlyozta: tudja, hogy "Görögország nehéz időket él át", fontos azonban, hogy az EU és az euróövezet versenyképes maradjon. "Ebben a szellemben folytatjuk majd a megbeszéléseket" - tette hozzá a német kancellár.
Görögországnak a nemzetközi hitelprogram szerint esedékes következő kifizetés előtt meg kell mutatnia, hogy elkötelezett a reformintézkedések mellett - jelentette ki az euróövezet országainak pénzügyminiszteri csoportját (Eurogroup) elnöklő Jean-Claude Juncker a miniszterek hétfői találkozója után Luxembourgban.
A késő estébe nyúló megbeszélések fő témája a pénzügyi segítségre szoruló országok, köztük Görögország gazdasági kiigazító intézkedéseinek értékelése volt. Mint a luxemburgi kormányfő Juncker elmondta, az Eurócsoport megállapította, hogy Görögország az elmúlt hetekben lényegi haladást tudott felmutatni ezen a téren.
Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója szintén megerősítette, hogy Athénnak sikerült előrelépnie, de hozzátette: ennél minden téren, azaz a pénzügyek, a strukturális reformok és az adósság csökkentése terén is többre van szükség.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Büszkén hirdeti magát Budapest legelőkelőbb éttermei közt a Nobu, az étterem alapvetés a világsztárok között is. Most betekintést kaptunk arról, hogy az alapító Nobuyuki Matsuhisa szellemében hogyan készül náluk a japán konyha egyik legegyszerűbb, mégis legelőkelőbb fogása, a szasimi.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.