szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A pénzügyi közvetítő rendszernek okozhat további sérüléseket a prémium állampapírok megtakarítás-elszívó hatása Király Júlia, az MNB alelnöke szerint. A Portfolio-konferencián szintén felszólaló Rogán Antal úgy látja: a külföldi tulajdonosok és a magyar kormány is az itteni bankok sikerében érdekelt, de a politika minden esetben a családok érdekeit fogja képviselni.

A potenciális gazdasági növekedés előre tekintően is nulla körül van, azaz tartósan lelassult - fogalmazott Király Júlia, az MNB alelnöke a Portfolio.hu által szervezett Budapest Economic Forum panelbeszélgetésén a Napi.hu beszámolója szerint. Hozzátette: a beruházási ráta összeesésével lassan újra negatív világbajnokok leszünk, ha pedig erodálódik a tőkeállomány, az a foglalkoztatásra is negatívan hat. A pénzügyi közvetítő rendszer - ami közjószág, mert nélküle sérül a potenciális növekedés - súlyosan sérült Magyarországon.

"A korábbi IMF-szándéklevelek - azaz maguk a megállapodások - 2008-2009-ben olyan intézkedéseket fogalmaztak meg, ami az egészségesebb hitelezést szolgálta. Ezek egy része megszületett, ami segítette a bankok terheinek csökkentését" - jegyezte meg az alelnök. "Az egyetlen útja annak, hogy a növekedés Magyarországon beinduljon az, hogy végre megszülessen az állam és a bankrendszer közötti kiegyezés" - vélte Király Júlia.

A konferencián szintén felszólaló Rogán Antal szerint komoly nyomás nehezedik a külföldi tulajdonosok részéről a magyarországi bankokra, hogy visszafogják a hitelkihelyezést, hogy a Basel III. követelményeinek megfelelően 110 százalék alá kerüljön a hitel/betét mutató. A parlament gazdasági és informatikai bizottságának elnöke szerint a kormány is érthetően arra törekszik, hogy a hazai megtakarításokra támaszkodjon a finanszírozásban, külföldi források helyett. Úgy vélte: addig nincs kiszorítási hatás a prémium állampapírok miatt a vállalati hitelezési piacon, amíg a bankok alapvetően a külföldi források kiváltása miatt gyűjtenek itthon betétet.

Mindezzel vitatkozva Király Júlia rámutatott: a jegybank hitelezési felmérése szerint már nem a hitel/betét mutatót tartják szem előtt a banki döntéshozók, hitelezni akarnak. Rogán azt hangsúlyozta: a külföldi tulajdonosok és a magyar kormány is az itteni bankok sikerében érdekelt, de a politika minden esetben a családok érdekeit fogja képviselni. Hozzátette: ösztönözni kellene az árfolyamrögzítésben való részvételt, hiszen a devizakockázatok ideje nem múlt el.

Az MNB alelnöke szerint nem teljesít rosszul az árfolyamgát és a Nemzeti Eszközkezelő - még ha a kezdetben várnál mérsékeltebb is a részvétel. Amilyen irányba a devizahitelesek helyzete halad, az összhangban van azzal, amit jegybank már 2008 óta mond: "nincs királyi út, sok, a kormány és a bankok által közösen végrehajtott intézkedéssel lehet csak javítani a devizaadósok és a bankrendszer helyzetén".

A konferencián az is kiderült, hogy Király Júlia volt Rogán Antal OTDK-témavezetője. "Hihetetlen egyetértés van közöttünk, talán ezért" - mondta az MNB alelnöke. "Szerintem is vannak oly részterületek, ahol szükség van állami megjelenésre, mint teszi azt az Eximbank. De hogy egy új kereskedelmi bankkal jelenjen meg az állam a piacon, az szerintem rettenetesen káros a rendszerre nézve" - tette hozzá a monetáris tanács tagja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!