szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

14 szakértő alig 20 nap 15 ezer pályázatot bírált el, de a nevüket nem hozzák nyilvánosságra, hogy védve legyenek a támadásoktól. Gyulay Zsolt a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit (NDN) Zrt. vezetője a Népszabadságnak azt is mondta, hogy a botrány mögött fizetett hangulatkeltés áll.

"Engem meglep, hogy botrányról hallunk. Ha felmerülnek konkrét vádak, akkor azokat tisztázni kell. A pályázatok mindenki számára elérhetőek voltak, a nyertesek körébe bárki bekerülhetett. Az egy furcsa eljárás, hogy most kiragadunk neveket, politikai szereplőket, celebeket, akik nyertek" – így kezdődik Gyulay Zsolt interjúja a Népszabadságban, melyben a múlthét óta egyre terebélyesedő trafik-koncessziós jogok kiosztásának módját védte az NDN vezetője.

Gyulay szerint azt senki nem mondta, hogy a győztesek között ne lehetnének olyanok, akik valaha már kereskedők voltak, és az NDN, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium is áll a vizsgálatok és az adatszolgáltatás elé, "amelyeknek a törvény által szabott keretek között eleget is fogunk tenni". Arra a felvetésre, hogy könnyen beszél, hiszen Lázár János épp azt jelentette be, hogy nem lesz az ügyben semmiféle vizsgálóbizottság, az NDN Zrt. vezetője azt mondta, hogy őket a jogszabály jelenleg csak arra kötekezi, hogy a szerződéskötés után harminc nappal nyilvánosságra hozzák a pályázati emlékeztetőket, és azt, hogy egy-egy településen milyen szempontok alapján történt az elbírálás.

Fazekas István

De az egyes pályázatokba nem lehet betekinteni, mert Gyulay szerint azok akkor sem minősülnek közérdekű adatnak, ha húsz évre kiadott állami koncessziót takarnak. A pályázatok elbírálásával kapcsolatban az NDN vezetője azt mondta, hogy egy 14 szakértőből álló bizottság döntött a kérdésben. Arra a keresztkérdésre, hogy akkor ez a 14 ember döntött-e mind a 15 ezer pályázatról, Gyulay azt a kitérő választ adta, hogy a bírálat előkészítésén többen "nagyon sokat dolgoztak".

Gyulay azt nevetségesnek tartotta, hogy volt, ahol fideszes frakciók döntötték el, hogy kik legyenek a győztesek. "Ezek nevetséges vádak. (...)  Ezt mi készítettük elő a szaktárca munkatársaival, és a bírálóbizottság döntött. Ők településenként listát állítottak össze a jelentkezők sorrendjéről. Ezt a nemzetfejlesztési miniszter asszony jóváhagyta. A pályázatok kezelésére zárt rendszert hoztunk létre. A pályázati anyagot az épületből senki sem vihette ki. Én inkább azt nézném, hogy kinek az érdekében áll ez a politikai botránykeltés. Azt gondolom, komoly, fizetett csoportok foglalkoznak ezzel" – mondta Gyulay Zsolt.

A dohánykiskereskedelmi koncessziós pályázattal kapcsolatos összes cikkünk innen elérhető

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!