szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Életszerűtlen, teljesíthetetlen, elfogadhatatlan – ezekkel a jelzőkkel illették régi trafikosok azokat a feltételeket, melyek mellett a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. hajlandó lenne sikeresnek nyilvánítani egy újabb pályázatukat. Nagyon kevesen vannak, akik a lécet át tudják ugrani. De a régi trafikosok nem adják fel.

"1922-ben nagyapám vette ezt a boltot. Hazajött a családjával Amerikából, mivel úgy gondolta, hogy itthon lehet boldogulni. Ha most ezt velünk tényleg megcsinálják, akkor én megyek Amerikába" – mondta a hvg.hu-nak Harcsa Lajos arról, hogy a mozgássérült húga, aki 1972 óta üzemelteti a családi örökséget Budakalászon, vesztett a trafikpályázaton. Harcsa Lajos elmondta, hogy ők az új kiírásra sem tudják beadni jelentkezésüket, de szerinte Magyarországon "nincs olyan ember", aki megfelelne a régi trafikosokkal szemben támasztott feltételeknek.

A Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. kedden ugyanis feltette honlapjára a felhívását, melyben ismerteti, milyen feltételek mellett kérhetik a régi trafikosok a pályázatuk felülvizsgálatát. Mindez azért vált szükségessé, mert egyre nőtt a nyomás amiatt, hogy a régi trafiktulajdonosok többsége egyetlen koncessziót sem nyert a pályázaton, miközben olyanok nyithatnak boltot, akik korábban sosem foglalkoztak dohány-kiskeresekedelemmel.

Nyugdíjas trafikos nem pályázhat

A feltételek rendkívül szigorúak. Olyan magánszemélyek adhatnak csak be jelentkezést, akik már a februári trafiktenderen is pályáztak, egyetlen koncessziós jogosultságot sem nyertek, legfeljebb egy trafikot üzemeltetnek jelenleg egyéni vállalkozóként vagy olyan gazdasági társaság útján, melyben az illető vagy valamelyik hozzátartozója 75 százalékos szavazati joggal rendelkezik, a cég bejegyzett főtevékenysége pedig a dohányáru-kiskereskedelem. A feltételek között szerepel az is, hogy a magánszemélynek nem származhat máshonnan jövedelme (így például nyugdíjból sem).

A szigorú a feltételeket szinte senki nem tudja teljesíteni
Fazekas István

A jelentkezési dokumentum lefekteti azt is, hogy pontosan milyen kiskereskedelmi egység minősül trafiknak. Például az, ahol kizárólag kiskereskedelmi tevékenység folyik, az éves árbevétel nem haladja meg a 100 millió forintot, az éves árbevételnek az elmúlt öt lezárt üzleti év átlagában pedig legalább a 80 százaléka dohánytermék kiskereskedelemből  származik. Feltétel még, hogy az adott kereskedelmi egység már 1993. január elseje előtt megkezdje a működését, és azóta változatlan helyen – az öröklés esetét ide nem értve – változatlan tulajdonosi viszonyokkal üzemeljen. Az üzlet továbbá semmilyen hálózathoz sem tartozhat.

A jelentkezéshez mellékelni kell az elmúlt öt lezárt üzleti év teljes, aláírt beszámolóját, illetve az elmúlt öt lezárt üzleti év úgynevezett "áfa-kódonkénti" napi bevétel-összesítőit ("pénztárgép éves zárás") és a jelentkezési űrlapot, mely a pályázati felhívásban megtalálható.

Az a kitétel, mely szerint az éves árbevétel 80 százalékának dohánykereskedelemből kell származnia, Harcsa Lajos szerint már csak azért sem lehetséges, mivel a dohány-kiskereskedelmi árrést 3-4 százalékra szorították le, és ha csak dohányt árultak volna, abból nem lehetett volna megélni, mást is kellett árulniuk. Ez meg értelemszerűen csökkentette a dohányból származó árbevételt. "Még most is úgy gondolom, hogy ez nem lehet igaz" – fejtette ki. Harcsa Lajos elmondta, ő optimista emberként bízik abban, hogy záros határidőn belül megoldódik a helyzet, és a Fidesz belátja, hogy “ez nem sikerült”. "Én azonban addig fogok tüntetni, ameddig ez az ügy a helyére nem kerül" – hangsúlyozta Harcsa.

Miért baj, ha új boltokat nyitottunk?

Teljesen életszerűtlenek a feltételek – mondta a hvg.hu-nak Laskovits Tamás (44 éves), akinek négy boltja van Körmenden és egy-egy a közeli Rönökön és Felsőszölnökön. Ezeket családjával és néhány alkalmazottal üzemelteti. Valamennyi boltra megpróbált koncessziós jogot szerezni, de csak egyet kapott meg, Felsőszölnökön. Feltehetően ezt is azért, mert más nem pályázott. "1993-ban kezdtünk a dohánykereskedelemben. Egy cég normális működéséhez tartozik, ha bővülni tud, akkor máshová költözik vagy új üzletet nyit. Ha ezt meg tudja lépni, akkor több embernek is tud munkát biztosítani. Most az alkalmazottakkal megbeszéltük, hogy megpróbáljuk más profillal fenntartani a három másik boltot, de nagyon nehéz lesz. A forgalmunknak csak ötven százalékát teszik ki a dohánytermékek, három-négy százalékos árrés és a helyre jellemző dohányforgalom mellett lehetetlen lett volna megélnünk csak dohánytermékekből" – mondta Laskovits.

A férfinak leginkább az fáj, hogy vagy strómanok nyertek egy csomó helyen, vagy olyanok, akik keresik a lehetőséget, hogyan vegyék rá a meglévő üzlettulajdonosokat, legyenek az alkalmazottaik. Az új pályázat szerinte már csak azért is méltánytalan, mert egy sor olyan feltételnek kell megfelelnie egy régi trafikosnak, amit a nyertesekkel szemben nem támasztanak. Az elmúlt öt év átlagában kell például a nyolcvan százalékot kihozni – amikor még nem emelték meg az árrést a jövőbeni tíz százalékra.

"A környéken nincs olyan, aki megfelelne az összes pályázati feltételnek, pedig az országban ezen a környéken adják el a legtöbb cigarettát" – mondta a hvg.hu-nak Juhász Tibor, akinek Kőszegen, az osztrák határ közelében van dohánykereskedése. Feleségével közös vállalkozása szinte valamennyi feltételt megugorja: 23 éve működnek, saját üzletük van, a forgalmuk 92,8 százaléka dohányból származik. Az egyetlen bibi, hogy az éves forgalom 100 milió forint fölött van. "De könyörgöm, három-négy százalékos árrés mellett ekkora forgalomnak kell lennie, hogy az ember ne haljon éhen" – mondta Juhász, aki szerint a többi régi dohánykisker is ezen a feltételen bukik el. "Csak olyanok nyertek, akik nem helybéliek. Egy részüket be se tudtuk azonosítani" – mesélte a kereskedő, aki azt is elmondta, hogy 30-40-en az ügyvédeik tanácsára beadják a pályázatot, és bíznak a kedvező elbírálásban. Azt tervezik, hogy közösen lépnek fel az érdekeikért.

Ha megint nem nyernek, nem fogadják el

Találtunk olyan régi trafikost is, aki teljesítheti a feltételeket. Kovács Nándorék újrakezdési kölcsönből indultak Csornán. A férfi 1991-ben egy liciten nyert a helyi önkormányzatnál kizárólag dohánykereskedelmi jogot. "Csornán egyedüli trafikként üzemeltünk a kezdetek óta. Érdekes, hogy a csekély jutalék mellett az eltelt 22 év alatt senki nem pályázott a helyünkre, sem konkurenciának. A pár százalékos haszon biztosította a megélhetést, a lottóval karöltve még fejlődni is tudtunk" – mondta.

A település egyedüli trafikosaként, több mint két évtizedes múlttal, a felesége nevén pályáztak, aki 2012-től megváltozott munkaképességű. Biztosra vették, hogy nyernek, annak ellenére, hogy már a pályázatbeadás előtt kaptak zavarba ejtő ajánlatot. "Megkeresett a későbbi nyertesek egyike, és felajánlotta, hogy pályázzak vele, és akkor a meglévő árukészletemmel és tapasztalatommal együtt minimálbéren alkalmazna tovább. Meghökkenésemre közölte: ha nem vele pályázok, nem nyerek, és ehhez itt az ő neve a garancia", mondta Kovács Nándor, aki bízik benne, hogy sikerül megragadnia az újabb lehetőséget. A felesége a beszélgetésünkkor is a könyvelővel dolgozott, hogy péntekig fel tudják adni a papírokat.

Kovács nem tudja, hogy végül mi alapján fognak dönteni, de ők minden paraméternek megfelelnek. Azon nem gondolkodnak, hogy mi van a dohánybolton kívül, mert a trafikozást életformaként űzik. "Ha esetleg megint nem nyerünk, akkor azt nem fogadom el. Megyek tovább az igazamért" – mondta a csornai trafikos.

Exkluziv szivarbolt: 13 milliós befektetést bukott be
"Ilyen feltételeknek gyakorlatilag képtelenség megfelelni, nem hiszem, hogy lenne olyan trafikos, aki legalább 20 éve ugyanabban a cégben, ugyanazon a telephelyen tulajdonképpen semmilyen más jövedelemmel nem rendelkezne" – mondta a hvg.hu-nak Szender Krisztián, aki Székesfehérvár belvárosában üzemelteti a Hacienda Tabaco szivar- és vízipipa-szaküzletet, mely minőségben és dizájnban nem sokban üt el a budapesti Belvárosban székelő, és koncessziós jogot nyerő Cigar Towertől. Szender szerint 3-4 százalékos árrés mellett kellenek még kiegészítő termékek. A régi trafikosoknak ajánlott feltételek mellettt nem pályázik, az elmúlt években bővített és több mint 13 millió forint befektetéssel fejlesztett üzletét feltehetően más profillal hasznosítja. Korábban a vízipipásoknak alakított ki füstölő helyiséget, de a zárt térben való dohányzást tiltó szabályozás teljesen hazavágta ezt a fejlesztést is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!