Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Májusban 20,2 százalékkal nőtt a részvények forgalma a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az előző hónaphoz képest, a napi átlagforgalom 9,6 milliárd forintra emelkedett az áprilisi 8,4 milliárdról.
A BÉT hétfőn közölt adatai szerint májusban a részvényekkel 202 milliárd forint értékben kereskedtek, míg a részvényszekció teljes forgalma - beleértve a kárpótlási és befektetési jegyeket, certifikátokat, vállalati kötvényeket és jelzálogleveleket is - 208 milliárd forint volt. Az év első öt hónapjában a részvények forgalma 932 milliárd forint volt, ami 22 százalékkal alacsonyabb a 2012 azonos időszakinál.
A BUX májusban 977 ponttal, 5,34 százalékkal emelkedett, a hónap végén 19 262,77 ponton állt.
Az idén májusban a brókercégek rangsorának első két helyén helycsere történt: a legnagyobb forgalmat az Erste Befektetési Zrt. bonyolította, amely a részvénypiaci forgalom 16,0 százalékát adta, a második helyet pedig a Concorde Értékpapír Zrt. foglalta el, 15,6 százalékos részvénypiaci részesedéssel. Harmadik helyen a WOOD & Company végzett 11,2 százalékkal. A sorban őket követte a KBC Securities Magyarország Fióktelepe, valamint az Equilor Befektetési Zrt. Az előző hónapban Concorde, Erste és Equilor, KBC és Wood volt a sorrend.
A származékos piac forgalma az előző év azonos időszakához képest forintértékben 52,2 százalékkal nőtt, míg kontraktusszámban 35,1 százalékkal volt magasabb. A forintértéken számított forgalom (ideértve a gabona kontraktusokat is) összesen 248 milliárd forintot tett ki, ami az előző hónaphoz képest 4,8 százalékos növekedés, míg a kontraktusban számított volumen 717 ezer volt. Áprilishoz képest jelentősebb növekedést az egyedi részvény alapú határidős termékek mutattak: a forintértéken vett forgalom 42,2 százalékkal, a kontraktusszám pedig 27,1 százalékkal emelkedett.
A származékos piac termékcsoportonként vizsgált rangsorait tekintve nem történt változás, a határidősindex kontraktusokban továbbra is a Random Capital Broker Zrt., az egyedi részvény alapú határidős termékek piacán az Erste Befektetési Zrt., a származékos deviza termékekben a Raiffeisen Bank Zrt., míg a gabona kontraktusokban IKR-Bróker Tőzsdeügynöki Kft. a legnagyobb piaci szereplő.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Az ellenzéki politikus szerint ha a Tiszának kétharmada lenne, akkor Rogánt, Schadlt, Völnert, a Matolcsy-kör tagjait, és mindenkit, aki a magyaroktól lopott, bilincsben vinnék el.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.