szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Közép- és kelet-európai érdekeltségeket fenntartó osztrák nagybankok besorolásait erősítette meg kedden a Fitch Ratings, amely szerint e bankok széles körű jelenléte az európai felzárkózó piacokon enyhíti a térség egy-egy piaca, például a Magyarország jelentette kockázatokat.

A nemzetközi hitelminősítő kedd este Londonban közölte, hogy megerősítette az Erste Group Bank AG (Erste), a Raiffeisen Bank International AG (RBI), valamint az UniCredit Bank Austria AG (Bank Austria) hosszú futamú adóskockázati besorolását az elsőrendű "A" szinten, stabil kilátással.

A megerősítéshez fűzött elemzésében a Fitch kiemelte, hogy mindhárom osztrák nagybanknak erőteljes piaci részesedése van Közép- és Kelet-Európa számos gazdaságában, ami lehetővé teszi a széles körű kockázatterítést, és sokoldalú bevételi forrást jelent. A hitelminősítő szerint ez enyhíti a térség egyedi bankpiacain - például Magyarországon 2012-ben - végbement negatív folyamatok hatásait.

Mindhárom osztrák bank úgynevezett "életképességi" besorolásaira azonban továbbra is nyomást gyakorol a még mindig folytatódó eszközminőség-romlás és az ebből eredő hitelportfolió-romlási költségek.

Ez különösen a három bank magyarországi, romániai és horvátországi működésére vonatkozik, de ideértendő a pénzintézetek tevékenysége az ausztriai, valamint a közép- és kelet-európai vállalati és kereskedelmi ingatlanszektorokban is - áll a Fitch Ratings kedd esti londoni elemzésében.

A cég "életképességi" besorolásai azt tükrözik, hogy a Fitch miként ítéli meg az adott bank képességét a folytatólagos tevékenységre és a csőd elkerülésére.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics éppen kedden összeállított térségi helyzetértékelésében állapította meg, hogy összességében javult a tágabb értelemben vett Közép-Európa bankrendszereinek állapota a pénzügyi válság óta, ugyanakkor a térség számos gazdaságában - köztük Magyarországon - változatlanul sérülékeny a bankszektor, és ez hátráltatja a növekedést.

A cég szakelemzői szerint Ázsiával és Latin-Amerikával ellentétben a felzárkózó európai gazdaságok bankrendszereit különösen keményen sújtotta a 2008-2009-es pénzügyi válság, és emiatt - eltérően a többi felzárkózó régiótól - a bankszektorok ebben az országcsoportban a növekedés visszahúzó tényezőivé váltak a hitelellátás szűkülése miatt.

A felzárkózó Európa a globális feltörekvő térség egyetlen olyan régiója, ahol a magánszektor hitelellátása GDP-arányosan mérve csökkent 2008 óta - hangsúlyozták a Capital Economics londoni elemzői.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!